DLSS co to jest? Jakie korzyści przynosi w grach?

DLSS co to jest? Jakie korzyści przynosi w grach?

6 min czytania

Aktualizacja: 2 czerwca 2024

Technologia DLSS to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie wyższej wydajności i jakości grafiki w grach komputerowych. Dzięki zastosowaniu głębokiego uczenia maszynowego, gracze mogą cieszyć się płynniejszymi i bardziej realistycznymi doświadczeniami rozgrywki. Dowiedź się więcej o tajnikach DLSS.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Technologia DLSS - co to jest?

Karty graficzne wspierające DLSS

Jak działa technologia DLSS?

Korzyści z korzystania z technologii DLSS w grach

Jakie gry wspierają technologię DLSS?

Jakie są wymagania sprzętowe do korzystania z technologii DLSS?

Czy technologia DLSS wpływa na jakość grafiki w grach?

Czy technologia DLSS ma wpływ na wydajność gry?

Podsumowanie

Opinie

Technologia DLSS - co to jest?

Technologia DLSS (Deep Learning Super Sampling) to innowacyjna metoda renderowania grafiki w grach komputerowych, opracowana przez firmę Nvidia. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, DLSS pozwala na generowanie obrazu o wyższej jakości przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia sprzętu.
DLSS działa poprzez wykorzystanie głębokiego uczenia maszynowego do analizy obrazu i generowania nowych pikseli na podstawie informacji zawartych w obrazie referencyjnym. Dzięki temu, gra może być renderowana w niższej rozdzielczości, a następnie skalowana do wyższej, co pozwala na osiągnięcie wyższej wydajności bez utraty jakości grafiki.
Korzyści płynące z zastosowania technologii DLSS są liczne. Po pierwsze, gracze mogą cieszyć się wyższymi płynnościami w grach, nawet przy wyższych ustawieniach graficznych. Ponadto, dzięki obniżeniu obciążenia sprzętu, możliwe jest osiągnięcie wyższych ilości klatek na sekundę, co przekłada się na bardziej płynne i responsywne doświadczenie rozgrywki.
DLSS nie tylko poprawia wydajność gier, ale także wpływa pozytywnie na jakość grafiki. Dzięki generowaniu dodatkowych pikseli na podstawie obrazu referencyjnego, obraz staje się bardziej szczegółowy i ostrość detali jest zwiększona. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, efekty specjalne i oświetlenie w grach mogą być renderowane w sposób bardziej realistyczny.

Karty graficzne wspierające DLSS

Przedstawiamy najlepsze modele kart graficznych kompatybilnych z technologią DLSS. Dzięki DLSS, nawet najbardziej wymagające gry mogą działać płynnie, oferując niezapomniane wrażenia wizualne. Jeśli jesteś zapalonym graczem, który pragnie wynieść swoje doświadczenia na wyższy poziom, technologia DLSS jest rozwiązaniem, które zdecydowanie powinno znaleźć się w centrum Twojej uwagi.
Karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 4070

Karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 4070

SPRAWDŹ CENĘ

Karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 4070 Super Gaming OC 12GB to potężne rozwiązanie dla wymagających graczy i profesjonalistów, zapewniająca niezwykłą moc obliczeniową i wydajność graficzną.

Rodzaj pamięci: GDDR 6X
RAM (MB): 12288
Złącze: PCI Express 4.0 x16
Obsługa kilku monitorów: 4
Karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 4070 to innowacyjne rozwiązanie dedykowane dla osób, które cenią sobie wysoką jakość oraz niezrównaną wydajność. Dzięki jej 12GB pamięci oraz zaawansowanym technologiom, użytkownik może cieszyć się niezrównaną mocą obliczeniową i doskonałą wydajnością graficzną. Ta karta graficzna stanowi doskonały wybór dla wszystkich graczy oraz profesjonalistów, którzy poszukują sprzętu, który sprosta nawet najbardziej wymagającym zastosowaniom. Zakup tego produktu to gwarancja nie tylko doskonałej jakości, ale także niezawodności i wydajności w każdej sytuacji.

Karta Graficzna GIGABYTE GeForce RTX 4070

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Karta graficzna INNO3D GeForce RTX 4060 Ti Twin X2

Karta graficzna INNO3D GeForce RTX 4060 Ti Twin X2

SPRAWDŹ CENĘ

Wzmocnij swoje doznania w grach dzięki karcie graficznej INNO3D GeForce RTX 4060 Ti Twin X2 16GB DLSS 3 - potężna moc obliczeniowa, płynna rozgrywka i realistyczna grafika. Dzięki technologii ray tracingu i zaawansowanym funkcjom DLSS 3, zyskasz przewagę nad przeciwnikami i wejdziesz na wyższy poziom gamingu.

Rodzaj pamięci: GDDR 6
RAM (MB): 16384
Złącze: PCI Express 4.0 x8
Obsługa kilku monitorów: 4
Karta graficzna INNO3D GeForce RTX 4060 Ti Twin X2 16GB DLSS 3 to doskonałe rozwiązanie dla wymagających graczy, którzy cenią sobie wysoką jakość obrazu i płynność działania ulubionych gier. Dzięki potężnej mocy obliczeniowej oraz technologii ray tracingu, rozgrywka przeniesie się na zupełnie inny poziom realizmu. Z 16 GB pamięci, gry działają płynnie i prezentują się niesamowicie realistycznie. Dodatkowo, zaawansowane funkcje DLSS 3 poprawiają wydajność i jakość grafiki, zapewniając niezapomniane wrażenia podczas gry.

Karta Graficzna INNO3D GeForce RTX 4060 Ti Twin X2

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Karta graficzna MSI GeForce RTX 4070

Karta graficzna MSI GeForce RTX 4070

SPRAWDŹ CENĘ

Wydajna karta graficzna MSI GeForce RTX 4070 Ventus 2X E OC zapewnia najwyższej klasy wrażenia użytkownikom. Dzięki wielordzeniowym procesorom strumieniowym gwarantuje wysoką wydajność i efektywność energetyczną. Dodatkowo, ciche i wydajne wentylatory skutecznie odprowadzają nadmiar ciepła, zapewniając stabilną pracę systemu chłodzenia.

Rodzaj pamięci: GDDR 6X
RAM (MB): 12288
Złącze: PCI Express 4.0 x16
Obsługa kilku monitorów: 4
Warto zakupić kartę graficzną MSI GeForce RTX 4070 Ventus 2X E OC ze względu na jej wydajność i najwyższą jakość. Karta ta posiada wielordzeniowe procesory strumieniowe, zapewniając wysoką wydajność oraz efektywność energetyczną. Dwa ciche i efektywne wentylatory zamontowane na ogromnym radiatorze skutecznie odprowadzają ciepło. Dodatkowo, zainstalowane ciepłowody Core Pipes gwarantują precyzyjny system transportu ciepła, maksymalnie wykorzystujący dostępną przestrzeń.

Karta Graficzna MSI GeForce RTX 4070

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Karta graficzna MSI GeForce RTX 3060

Karta graficzna MSI GeForce RTX 3060

SPRAWDŹ CENĘ

Karta graficzna MSI GeForce RTX 3060 Ventus 2X oferuje doskonałą wydajność i obsługę technologii RTX. Z kompaktowym modułem pamięci operacyjnej GDDR6 i kompatybilnością z DirectX 12 i OpenGL 4.6, zapewnia maksimum funkcjonalności i możliwość pracy na czterech monitorach jednocześnie.

Rodzaj pamięci: GDDR 6
RAM (MB): 12288
Złącze: PCI Express 4.0 x16
Obsługa kilku monitorów: 4
Karta graficzna MSI GeForce RTX 3060 Ventus 2X to produkt stworzony dla najbardziej wymagających użytkowników, zapewniający najlepsze doświadczenia dla graczy. Dzięki innowacyjnej architekturze i kompaktowemu modułowi pamięci operacyjnej GDDR 6 o pojemności 12 GB, karta ta oferuje doskonałą wydajność, umożliwiając płynne prowadzenie rozgrywki nawet w najbardziej zaawansowanych grach, takich jak Cyberpunk 2077 czy Battlefield 5. Obsługa technologii RTX sprawia, że świat przedstawiony w grach staje się niezwykle realistyczny, a liczne złącza pozwalają na podłączenie aż czterech monitorów jednocześnie.

Karta Graficzna MSI GeForce RTX 3060

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Jak działa technologia DLSS?

DLSS – co to jest i jakie korzyści przynosi w grach?

DLSS – co to jest i jakie korzyści przynosi w grach?

Technologia DLSS, działa poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji do generowania obrazu o wyższej rozdzielczości, który następnie jest skalowany do docelowej rozdzielczości ekranu. Polega na trenowaniu sztucznej sieci neuronowej na ogromnej ilości danych graficznych, aby nauczyć ją generowania szczegółowych tekstur i obrazów. Dzięki temu, podczas rozgrywki w grze, DLSS jest w stanie dynamicznie poprawiać jakość grafiki i zwiększać płynność animacji, co przekłada się na bardziej realistyczne i płynne doznania wizualne dla graczy.

Korzyści z korzystania z technologii DLSS w grach

Korzystanie z technologii DLSS w grach przynosi szereg korzyści zarówno dla graczy, jak i dla twórców gier. Jedną z głównych zalet jest poprawa wydajności graficznej, co pozwala na płynniejszą rozgrywkę nawet w przypadku bardziej wymagających tytułów. Dzięki zastosowaniu DLSS, gracze mogą cieszyć się wyższymi ustawieniami graficznymi bez obniżania liczby klatek na sekundę.
Kolejną korzyścią jest zwiększenie jakości obrazu, dzięki generowaniu dodatkowych szczegółów i tekstur przez sztuczną inteligencję. Dzięki temu, grafika w grach staje się bardziej realistyczna i imponująca, co przekłada się na bardziej immersyjne doznania wizualne dla graczy. Dodatkowo, technologia DLSS pozwala również na oszczędność zasobów sprzętowych, co może być istotne dla posiadaczy mniej wydajnych komputerów.

Jakie gry wspierają technologię DLSS?

Technologia DLSS, czyli Deep Learning Super Sampling, jest obecnie wspierana przez coraz większą liczbę gier komputerowych. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, DLSS pozwala na generowanie wyższej jakości obrazu przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia sprzętu. Wspierane gry mogą korzystać z tej technologii, co przekłada się na lepszą jakość grafiki oraz płynniejszą rozgrywkę.
Wśród popularnych tytułów, które wspierają technologię DLSS, znajdują się m.in. gry takie jak Cyberpunk 2077, Call of Duty: Warzone, Minecraft czy Control. Lista gier wspierających DLSS ciągle się rozszerza, ponieważ deweloperzy dostrzegają korzyści płynące z zastosowania tej technologii.
Dzięki DLSS gracze mogą cieszyć się lepszą jakością grafiki oraz wydajnością w swoich ulubionych grach, co sprawia, że korzystanie z tej technologii staje się coraz bardziej popularne.

Jakie są wymagania sprzętowe do korzystania z technologii DLSS?

Aby móc korzystać z technologii DLSS, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. W przypadku kart graficznych, konieczne jest posiadanie modelu z serii NVIDIA GeForce RTX, które są wyposażone w dedykowany układ do obsługi DLSS.
Wymagania sprzętowe do korzystania z technologii DLSS mogą się różnić w zależności od gry oraz ustawień graficznych. W większości przypadków konieczne jest posiadanie karty graficznej z obsługą technologii DLSS oraz zainstalowanego najnowszego sterownika.
Dzięki DLSS gracze mogą osiągnąć wyższą jakość grafiki oraz płynniejszą rozgrywkę, co sprawia, że inwestycja w odpowiedni sprzęt może przynieść wymierne korzyści podczas grania w wspierane tytuły.
Warto zauważyć, że technologia DLSS ciągle się rozwija, co oznacza, że w przyszłości może być jeszcze bardziej powszechnie stosowana w grach komputerowych, zapewniając jeszcze lepsze efekty wizualne i wydajność.

Czy technologia DLSS wpływa na jakość grafiki w grach?

Tak i to bardzo. Jednym z głównych sposobów, w jaki technologia DLSS poprawia jakość grafiki, jest zastosowanie zaawansowanego algorytmu uczenia maszynowego do generowania dodatkowych pikseli na podstawie obrazu wejściowego. Dzięki temu obrazy wyglądają bardziej szczegółowo i realistycznie, co przekłada się na lepsze wrażenia wizualne podczas grania.
Ponadto, DLSS pozwala również na zwiększenie rozdzielczości obrazu bez konieczności zwiększania mocy obliczeniowej karty graficznej. Dzięki temu gracze mogą cieszyć się wyższą jakością grafiki nawet na starszych lub mniej wydajnych komputerach.

Czy technologia DLSS ma wpływ na wydajność gry?

DLSS nie tylko poprawia jakość grafiki w grach, ale także ma pozytywny wpływ na wydajność gry. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik uczenia maszynowego, DLSS jest w stanie zoptymalizować wykorzystanie zasobów sprzętowych, co przekłada się na wyższe liczby klatek na sekundę (FPS) i płynniejszy gameplay.
Jednym z głównych sposobów, w jaki technologia DLSS wpływa na wydajność gry, jest redukcja obciążenia karty graficznej poprzez generowanie dodatkowych pikseli za pomocą sztucznej inteligencji. Dzięki temu gra może działać płynniej nawet przy wyższych ustawieniach graficznych, co jest szczególnie istotne dla osób posiadających starsze lub mniej wydajne komputery.
Ponadto, DLSS pozwala również na zwiększenie rozdzielczości obrazu bez znacznego spadku wydajności, co oznacza, że gracze mogą cieszyć się lepszą jakością grafiki bez konieczności inwestowania w droższy sprzęt. W rezultacie, technologia DLSS nie tylko poprawia jakość grafiki w grach, ale także przyczynia się do bardziej płynnego i satysfakcjonującego doświadczenia podczas grania.

Podsumowanie

Dynamiczne skalowanie superpróbkowania (DLSS) to zaawansowana technologia opracowana przez firmę Nvidia, która ma na celu poprawę wydajności i jakości grafiki w grach komputerowych. Chociaż DLSS nie jest dostępne dla wszystkich graczy, ze względu na wymagania sprzętowe oraz kompatybilność z grami, to jednak dla posiadaczy kart graficznych Nvidia z serii RTX może przynieść wiele korzyści. Dzięki DLSS gracze mogą cieszyć się wyższą jakością grafiki, płynniejszą rozgrywką oraz zwiększoną wydajnością w grach. Warto więc rozważyć zakup karty graficznej z serii RTX, aby móc skorzystać z technologii DLSS i poprawić jakość swojej rozgrywki.

Autor artykułu

Autor artykułu

Julia Kamińska

Miłośniczka nowinek technologicznych i wszelkiego rodzaju sprzętów AGD. Kocha gotować i testować nowości w kuchni.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 4070

Karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 4070

Karta graficzna INNO3D GeForce RTX 4060 Ti Twin X2

Karta graficzna INNO3D GeForce RTX 4060 Ti Twin X2

Karta graficzna MSI GeForce RTX 4070

Karta graficzna MSI GeForce RTX 4070

Karta graficzna MSI GeForce RTX 3060

Karta graficzna MSI GeForce RTX 3060