Xbox Series X kontra PS5: Która konsola jest lepsza?

Xbox Series X kontra PS5: Która konsola jest lepsza?

8 min czytania

Aktualizacja: 9 czerwca 2024

Wraz z premierą Xbox Series X i PlayStation 5, gracze na całym świecie stanęli przed trudnym wyborem: która z tych dwóch konsol jest lepsza? Obie oferują zaawansowane technologie, imponujące specyfikacje i bogate biblioteki gier. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu konsolom, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Specyfikacje techniczne

Gry i ekskluzywne tytuły

Wydajność i doświadczenie użytkownika

Kontrolery i akcesoria

Usługi online i subskrypcje

Podsumowanie

Opinie

Specyfikacje techniczne

Xbox Series X i PlayStation 5 to prawdziwe potęgi technologiczne, które oferują znacznie więcej niż ich poprzednicy. Zacznijmy od procesora. Xbox Series X jest wyposażony w ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2 o taktowaniu 3,8 GHz, podczas gdy PS5 również korzysta z ośmiordzeniowego procesora AMD Zen 2, ale o nieco niższym taktowaniu 3,5 GHz. Choć różnica w taktowaniu jest niewielka, może mieć wpływ na wydajność w niektórych grach.
Jeśli chodzi o GPU, Xbox Series X ma przewagę z 52 jednostkami obliczeniowymi RDNA 2 o mocy 12 teraflopów, podczas gdy PS5 oferuje 36 jednostek obliczeniowych RDNA 2 o mocy 10,28 teraflopów. Ta różnica może przekładać się na lepszą grafikę i płynność w grach na Xbox Series X, zwłaszcza w tytułach zoptymalizowanych pod kątem tej konsoli.
Pamięć RAM to kolejny kluczowy element. Obie konsole mają 16 GB pamięci GDDR6, ale Xbox Series X ma przewagę w przepustowości pamięci, oferując 10 GB o przepustowości 560 GB/s i 6 GB o przepustowości 336 GB/s. PS5 ma jednolitą przepustowość 448 GB/s dla całej pamięci. W praktyce może to oznaczać, że Xbox Series X lepiej radzi sobie z bardziej wymagającymi graficznie grami.
Przechowywanie danych to kolejny aspekt, w którym obie konsole różnią się. Xbox Series X oferuje 1 TB NVMe SSD, podczas gdy PS5 ma 825 GB NVMe SSD. Choć PS5 ma mniejszą pojemność, jego dysk SSD jest znacznie szybszy, co może przekładać się na krótsze czasy ładowania i lepszą wydajność w grach.
Podsumowując, specyfikacje techniczne obu konsol są imponujące, ale Xbox Series X ma przewagę w kilku kluczowych obszarach, takich jak GPU i przepustowość pamięci. Jednak PS5 nadrabia to szybszym dyskiem SSD, co może być kluczowe dla niektórych graczy. Wybór między tymi konsolami może zależeć od indywidualnych preferencji i priorytetów, takich jak grafika, szybkość ładowania czy dostępność gier ekskluzywnych.
Konsola MICROSOFT XBOX Series X

Konsola MICROSOFT XBOX Series X

SPRAWDŹ CENĘ

Najszybsza konsola Xbox w historii, Xbox Series X, zapewnia 12 teraflopów mocy, rozgrywkę w jakości 4K oraz 8K oraz 120 klatek na sekundę. Dzięki dedykowanemu dyskowi SSD i inteligentnemu pobieraniu, graj w setki gier bez przerywania. Dodatkowo zyskaj wyższy komfort dzięki kontrolerowi bezprzewodowemu Xbox i aplikacji Xbox Family Settings.

Pojemność dysku twardego [TB]: 1
Napęd Blu-ray 4K: Tak
Liczba kontrolerów: 1
Kupując konsolę Xbox Series X, otrzymujesz potężną i wydajną maszynę stworzoną specjalnie dla prawdziwych graczy. Dzięki 12 teraflopom czystej mocy przetwarzania grafiki, śledzeniu promieni DirectX i obsłudze gier w jakości 4K, możesz odkryć ekscytujące światy jak nigdy dotąd. Funkcja szybkiego wznawiania, szybkiego ładowania i możliwości osiągnięcia nawet 120 klatek na sekundę dzięki technologii Xbox Velocity Architecture, pozwoli Ci w pełni cieszyć się każdą minutą rozgrywki. Dodatkowo, konsola Xbox Series na w kolorze białym zapewnia szybkość i wydajność dzięki 12 teraflopom mocy, dedykowanemu dyskowi SSD 1 TB, obsłudze rozgrywki w jakości 4K oraz 8K oraz możliwości osiągnięcia 120 klatek na sekundę.

Konsola MICROSOFT XBOX Series X

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Konsola SONY PlayStation 5

Konsola SONY PlayStation 5

SPRAWDŹ CENĘ

Oto PlayStation 5 Slim – elegancka, smukła konstrukcja, zajmująca mniej miejsca niż standardowa wersja, z ultraszybkim dyskiem SSD 1 TB dla błyskawicznych czasów ładowania. Obsługuje rozdzielczość 8K i ray tracing, zapewniając realistyczne cienie i odbicia, a także płynność do 120 klatek na sekundę.

Dysk twardy (TB): 1
Napęd Blu-ray 4K: Tak
Liczba kontrolerów: 1
PlayStation 5 to doskonały wybór dla tych, którzy poszukują estetycznie zaprojektowanej konsoli o smukłej konstrukcji, zajmującej mniej miejsca niż standardowa wersja PS5. W zestawie znajdują się dwie podstawki poziome, a opcjonalna podstawka pionowa pozwala na jeszcze lepsze wyeksponowanie konsoli. PS5 Slim dostępna jest w dwóch wariantach: Digital i Standard z napędem Blu-ray, oferując użytkownikom elastyczność w wyborze. Konsola wyposażona jest w ultraszybki dysk SSD o pojemności 1 TB, który skraca czas ładowania gier do minimum, co oznacza więcej czasu na rozgrywkę.

Konsola SONY PlayStation 5

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Gry i ekskluzywne tytuły

Jednym z najważniejszych aspektów, które gracze biorą pod uwagę przy wyborze konsoli, są dostępne gry i ekskluzywne tytuły. Xbox Series X i PS5 oferują różnorodne biblioteki gier, ale różnią się pod względem ekskluzywnych tytułów, które mogą przyciągnąć różne grupy graczy.
PS5 może pochwalić się imponującą listą ekskluzywnych tytułów, które zdobyły uznanie zarówno krytyków, jak i graczy. Gry takie jak Demons Souls, Ratchet & Clank: Rift Apart, Returnal oraz nadchodzące tytuły, takie jak Horizon Forbidden West i God of War: Ragnarok, są dostępne wyłącznie na konsolę Sony. Te gry nie tylko prezentują niesamowitą grafikę i zaawansowaną mechanikę, ale również oferują głębokie i angażujące historie, które przyciągają graczy na długie godziny.
Z drugiej strony, Xbox Series X również ma swoje mocne strony w zakresie ekskluzywnych tytułów. Microsoft zainwestował znaczne środki w przejęcie studiów deweloperskich, takich jak Bethesda i Obsidian Entertainment, co zaowocowało ekskluzywnymi grami, takimi jak Halo Infinite, Forza Horizon 5 i Fable. Dodatkowo, usługa Xbox Game Pass oferuje dostęp do szerokiej gamy gier, w tym wielu ekskluzywnych tytułów, co czyni ją atrakcyjną opcją dla graczy szukających różnorodności i wartości.

Wydajność i doświadczenie użytkownika

Xbox Series X kontra PS5: Która konsola jest lepsza?

Xbox Series X kontra PS5: Która konsola jest lepsza?

Kiedy mówimy o wydajności, zarówno Xbox Series X, jak i PS5 oferują imponujące specyfikacje, które zapewniają płynne i realistyczne doświadczenia w grach. Obie konsole są wyposażone w procesory AMD Zen 2 oraz karty graficzne RDNA 2, co pozwala na obsługę gier w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę, a nawet 120 klatkach na sekundę w niektórych tytułach.
Xbox Series X wyróżnia się nieco wyższą mocą obliczeniową, oferując 12 teraflopów mocy GPU w porównaniu do 10,28 teraflopów w PS5. To teoretycznie daje konsoli Microsoftu przewagę w zakresie surowej wydajności graficznej. Dodatkowo, Xbox Series X posiada szybki dysk SSD o pojemności 1TB, co pozwala na szybkie ładowanie gier i płynne przechodzenie między nimi dzięki funkcji Quick Resume.
PS5 z kolei, mimo nieco niższej mocy obliczeniowej, oferuje innowacyjne rozwiązania, które znacząco poprawiają doświadczenie użytkownika. Konsola Sony jest wyposażona w niezwykle szybki dysk SSD o pojemności 825GB, który zapewnia błyskawiczne czasy ładowania i płynne przejścia między różnymi segmentami gry. Dodatkowo, kontroler DualSense z zaawansowanymi funkcjami haptycznymi i adaptacyjnymi spustami oferuje bardziej immersyjne doświadczenie, które wielu graczy uważa za rewolucyjne.
Pod względem interfejsu użytkownika, obie konsole oferują intuicyjne i przyjazne dla użytkownika systemy operacyjne. Xbox Series X korzysta z dobrze znanego interfejsu, który jest spójny z wcześniejszymi wersjami konsoli, co ułatwia przejście dla długoletnich użytkowników Xbox. PS5 natomiast wprowadza nowy, bardziej dynamiczny interfejs, który oferuje szybki dostęp do gier, trofeów i innych funkcji.
Ostatecznie, wybór między Xbox Series X a PS5 pod względem wydajności i doświadczenia użytkownika zależy od indywidualnych preferencji. Xbox Series X może być bardziej atrakcyjny dla tych, którzy cenią sobie surową moc obliczeniową i funkcje takie jak Quick Resume, podczas gdy PS5 oferuje innowacyjne rozwiązania, które mogą znacząco poprawić immersję i ogólne doświadczenie z gry.

Kontrolery i akcesoria

Kontrolery są kluczowym elementem każdej konsoli, a zarówno Xbox Series X, jak i PS5 oferują unikalne podejście do tego aspektu. Kontroler Xbox Series X, znany jako Xbox Wireless Controller, jest ewolucją poprzednich modeli. Zachowuje klasyczny design, który jest ceniony za ergonomię i wygodę użytkowania. Nowością jest przycisk "Share", który umożliwia szybkie udostępnianie zrzutów ekranu i nagrań wideo. Dodatkowo, kontroler posiada teksturowane uchwyty i spusty, co poprawia pewność chwytu podczas intensywnych sesji gamingowych. Warto również wspomnieć o kompatybilności z szeroką gamą urządzeń, w tym PC, co czyni go wszechstronnym narzędziem dla graczy.
Z kolei kontroler DualSense dla PS5 wprowadza rewolucyjne zmiany w interakcji z grami. Najbardziej wyróżniającą się cechą jest technologia haptyczna, która oferuje bardziej zróżnicowane i realistyczne wibracje. Dzięki temu gracze mogą poczuć różnicę między jazdą po asfalcie a trawą, co dodaje głębi do doświadczenia. Kolejną innowacją są adaptacyjne spusty, które mogą zmieniać opór w zależności od sytuacji w grze, na przykład podczas naciągania łuku. DualSense posiada również wbudowany mikrofon, co ułatwia komunikację bez potrzeby korzystania z dodatkowych akcesoriów.
Jeśli chodzi o akcesoria, obie konsole oferują szeroki wybór. Xbox Series X wspiera różnorodne akcesoria, takie jak zestawy słuchawkowe, stacje ładujące i dyski zewnętrzne. Microsoft również wprowadził Xbox Elite Wireless Controller Series 2, który oferuje jeszcze większą personalizację i komfort. PS5 natomiast oferuje zestaw akcesoriów, w tym Pulse 3D Wireless Headset, który jest zoptymalizowany pod kątem dźwięku 3D, oraz stację ładującą DualSense, która umożliwia jednoczesne ładowanie dwóch kontrolerów. Obie konsole oferują również wsparcie dla VR, choć w przypadku PS5 jest to bardziej rozwinięte dzięki PlayStation VR.

Usługi online i subskrypcje

Usługi online i subskrypcje są kluczowym elementem ekosystemu każdej nowoczesnej konsoli. Xbox Series X korzysta z Xbox Live Gold oraz Xbox Game Pass. Xbox Live Gold oferuje dostęp do trybów multiplayer, ekskluzywne zniżki oraz darmowe gry co miesiąc. Jednak to Xbox Game Pass jest prawdziwym game-changerem. Za stałą miesięczną opłatą, subskrybenci mają dostęp do biblioteki ponad 100 gier, w tym nowości od dnia premiery. Game Pass Ultimate łączy w sobie korzyści Xbox Live Gold i Game Pass, a także dodaje dostęp do gier na PC oraz usługi xCloud, która umożliwia granie w chmurze na urządzeniach mobilnych.
PS5 z kolei oferuje PlayStation Plus oraz PlayStation Now. PlayStation Plus jest odpowiednikiem Xbox Live Gold, oferując dostęp do trybów multiplayer, darmowe gry co miesiąc oraz ekskluzywne zniżki. Nowością w PS5 jest PlayStation Plus Collection, która daje subskrybentom dostęp do wybranych hitów z PS4, co jest świetnym dodatkiem dla nowych użytkowników. PlayStation Now to usługa streamingowa, która pozwala na granie w gry z PS2, PS3 i PS4 na PS5 oraz PC. Choć PlayStation Now nie oferuje tak szerokiej gamy nowości jak Game Pass, to nadal jest atrakcyjną opcją dla tych, którzy chcą odkrywać starsze tytuły.
Warto również wspomnieć o stabilności i jakości usług online. Xbox Live jest często chwalony za niezawodność i stabilność, co jest kluczowe dla graczy multiplayer. PlayStation Network również poczyniło znaczne postępy w tej dziedzinie, choć w przeszłości miało problemy z bezpieczeństwem i stabilnością. Obie platformy oferują również aplikacje mobilne, które umożliwiają zarządzanie kontem, zakup gier i komunikację ze znajomymi.

Podsumowanie

Podsumowując, zarówno Xbox Series X, jak i PS5 oferują imponujące możliwości, które zadowolą nawet najbardziej wymagających graczy. Xbox Series X wyróżnia się swoją surową mocą obliczeniową, co czyni go idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie najwyższą jakość grafiki i płynność rozgrywki. Dzięki technologii DirectX Raytracing oraz wsparciu dla rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę, konsola ta dostarcza niesamowitych wrażeń wizualnych. Dodatkowo, szybki dysk SSD znacząco skraca czasy ładowania, co jest kluczowe dla płynności rozgrywki.
Z drugiej strony, PS5 oferuje unikalne doświadczenia dzięki swojemu kontrolerowi DualSense, który wprowadza nowy poziom immersji poprzez zaawansowane haptyczne sprzężenie zwrotne i adaptacyjne spusty. Gry ekskluzywne, takie jak Demons Souls czy Ratchet & Clank: Rift Apart, pokazują pełen potencjał konsoli, oferując nie tylko piękną grafikę, ale także innowacyjne mechaniki rozgrywki. PS5 również korzysta z szybkiego dysku SSD, co znacząco poprawia komfort użytkowania.
Wybór między tymi dwoma konsolami zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji gracza. Jeśli priorytetem jest surowa moc obliczeniowa i szeroka kompatybilność wsteczna, Xbox Series X może być lepszym wyborem. Natomiast jeśli kluczowe są unikalne doświadczenia i ekskluzywne tytuły, PS5 z pewnością spełni oczekiwania. Obie konsole mają swoje mocne strony i oferują coś wyjątkowego, co sprawia, że decyzja o wyborze jednej z nich nie jest łatwa.
Warto również zwrócić uwagę na ekosystemy obu konsol. Xbox Game Pass to usługa, która zyskuje coraz większą popularność dzięki bogatej bibliotece gier dostępnych w ramach abonamentu. Jest to świetna opcja dla graczy, którzy chcą mieć dostęp do szerokiej gamy tytułów bez konieczności kupowania każdej gry osobno. Z kolei PlayStation Plus i PlayStation Now oferują różne korzyści, takie jak darmowe gry co miesiąc i możliwość grania w starsze tytuły, co również może być atrakcyjne dla wielu użytkowników.
Ostatecznie, niezależnie od wyboru, obie konsole reprezentują nową generację gier wideo, która przynosi ze sobą znaczące ulepszenia w zakresie grafiki, szybkości działania i ogólnej jakości rozgrywki. Inwestycja w którąkolwiek z tych konsol to krok w stronę przyszłości gier, gdzie realizm i immersja osiągają nowe, niespotykane dotąd poziomy.

Autor artykułu

Autor artykułu

Darek Kowalczyk

Programista aplikacji mobilnych. Uwielbia smartfony, góry i długie piesze wędrówki. Pasjonat fotografii mobilnej.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Konsola MICROSOFT XBOX Series X

Konsola MICROSOFT XBOX Series X

Konsola SONY PlayStation 5

Konsola SONY PlayStation 5