FreeSync co to jest. Jak działa?

FreeSync co to jest. Jak działa?

7 min czytania

Aktualizacja: 9 czerwca 2024

Technologia FreeSync to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane przez AMD, mające na celu poprawę jakości obrazu podczas grania i oglądania filmów. Dzięki FreeSync, użytkownicy mogą cieszyć się płynnym i pozbawionym zacięć wyświetlaniem obrazu, co znacznie zwiększa komfort korzystania z urządzeń wyposażonych w tę technologię. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym dokładnie jest FreeSync, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść użytkownikom.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

FreeSync – czym jest i jak działa?

Wymagania sprzętowe i konfiguracja

FreeSync w praktyce

Podsumowanie

Opinie

FreeSync – czym jest i jak działa?

FreeSync to technologia opracowana przez firmę AMD, która ma na celu poprawę jakości wyświetlania obrazu na monitorach komputerowych. Jest to rozwiązanie, które synchronizuje częstotliwość odświeżania monitora z liczbą klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie problemów takich jak tearing (rozrywanie obrazu) i stuttering (zacinanie się obrazu), które mogą występować podczas grania w gry komputerowe lub oglądania filmów.
Technologia FreeSync jest oparta na otwartym standardzie Adaptive-Sync, który został wprowadzony przez organizację VESA (Video Electronics Standards Association). Adaptive-Sync jest częścią specyfikacji DisplayPort 1.2a i nowszych, co oznacza, że wiele nowoczesnych monitorów i kart graficznych jest kompatybilnych z FreeSync. W przeciwieństwie do konkurencyjnej technologii G-Sync opracowanej przez firmę NVIDIA, FreeSync nie wymaga stosowania specjalnych modułów sprzętowych w monitorach, co sprawia, że jest to rozwiązanie bardziej przystępne cenowo.
FreeSync działa poprzez dynamiczne dostosowywanie częstotliwości odświeżania monitora do liczby klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną. W tradycyjnych monitorach częstotliwość odświeżania jest stała, co może prowadzić do problemów, gdy liczba klatek na sekundę nie jest idealnie zsynchronizowana z tą częstotliwością. Na przykład, jeśli monitor odświeża obraz z częstotliwością 60 Hz, a karta graficzna generuje 45 klatek na sekundę, może dojść do sytuacji, w której monitor wyświetla częściowo jedną klatkę, a częściowo następną, co powoduje efekt tearingu. FreeSync eliminuje ten problem, dostosowując częstotliwość odświeżania monitora do aktualnej liczby klatek na sekundę.
Jednym z głównych atutów technologii FreeSync jest jej elastyczność. FreeSync jest dostępny w różnych wersjach, takich jak FreeSync, FreeSync Premium i FreeSync Premium Pro, które oferują różne poziomy zaawansowania i funkcjonalności. FreeSync Premium wprowadza dodatkowe funkcje, takie jak Low Framerate Compensation (LFC), która zapewnia płynność obrazu nawet przy bardzo niskiej liczbie klatek na sekundę. FreeSync Premium Pro, z kolei, oferuje wsparcie dla HDR (High Dynamic Range), co pozwala na wyświetlanie obrazów o większej głębi kolorów i kontrastu.
Warto również wspomnieć, że technologia FreeSync jest szeroko wspierana przez producentów monitorów i kart graficznych. Wiele nowoczesnych monitorów, zarówno tych przeznaczonych do gier, jak i do pracy biurowej, jest kompatybilnych z FreeSync. Ponadto, większość kart graficznych AMD, a także niektóre karty graficzne NVIDIA, obsługują FreeSync, co sprawia, że technologia ta jest dostępna dla szerokiego grona użytkowników.
Warto również zaznaczyć, że FreeSync działa zarówno w trybie Full-Screen, jak i Windowed, co oznacza, że użytkownicy mogą cieszyć się płynnym obrazem niezależnie od tego, czy grają w trybie pełnoekranowym, czy w oknie. Technologia ta jest również kompatybilna z różnymi rozdzielczościami i proporcjami ekranu, co czyni ją bardzo wszechstronną. Co więcej, FreeSync jest technologią otwartą, co oznacza, że producenci monitorów nie muszą płacić licencji za jej implementację, co może przekładać się na niższe ceny urządzeń.

Kupuj taniej i bezpiecznie!

Sprawdź najlepsze okazje w zaufanych sklepach:

Promocje w Media Expert
ZOBACZ
Promocje w RTV EURO AGD
ZOBACZ
Promocje w Ceneo
ZOBACZ
Promocje w NEONET
ZOBACZ

Wymagania sprzętowe i konfiguracja

Aby skorzystać z technologii FreeSync, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim, potrzebny jest monitor, który obsługuje FreeSync. Monitory te są dostępne w różnych rozmiarach i rozdzielczościach, a ich ceny mogą się znacznie różnić w zależności od specyfikacji. Ważne jest, aby upewnić się, że monitor posiada certyfikat FreeSync, co gwarantuje jego kompatybilność z tą technologią.
Kolejnym elementem jest karta graficzna. FreeSync jest technologią opracowaną przez AMD, więc wymaga karty graficznej tej firmy. Karty graficzne z serii Radeon, od modeli RX 200 wzwyż, są kompatybilne z FreeSync. Należy również pamiętać o aktualizacji sterowników karty graficznej, aby zapewnić pełną funkcjonalność i optymalną wydajność.
Konfiguracja FreeSync jest stosunkowo prosta. Po podłączeniu kompatybilnego monitora do komputera, należy przejść do ustawień karty graficznej w oprogramowaniu AMD Radeon Settings. W zakładce "Display" można znaleźć opcję włączenia FreeSync. Warto również sprawdzić ustawienia monitora, aby upewnić się, że FreeSync jest włączony w menu OSD (On-Screen Display). W niektórych przypadkach może być konieczne użycie odpowiedniego kabla, takiego jak DisplayPort lub HDMI, aby technologia działała poprawnie.

FreeSync w praktyce

FreeSync – co to jest i jak działa?

FreeSync – co to jest i jak działa?

FreeSync w praktyce znacząco poprawia jakość wyświetlanego obrazu, zwłaszcza w dynamicznych scenach, takich jak gry komputerowe czy filmy akcji. Główną zaletą FreeSync jest eliminacja efektu "tearingu", czyli rozrywania obrazu, które może wystąpić, gdy liczba klatek na sekundę generowana przez kartę graficzną nie jest zsynchronizowana z częstotliwością odświeżania monitora. Dzięki FreeSync, monitor dostosowuje swoją częstotliwość odświeżania do liczby klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną, co zapewnia płynniejszy i bardziej spójny obraz.
W praktyce, użytkownicy zauważają również zmniejszenie opóźnień wejściowych, co jest szczególnie ważne w grach typu FPS (First-Person Shooter) czy MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), gdzie każda milisekunda ma znaczenie. FreeSync pozwala na bardziej responsywną rozgrywkę, co może dać przewagę w rywalizacji online.
Technologia FreeSync jest również korzystna dla osób, które korzystają z komputera do pracy z grafiką czy edycji wideo. Płynność obrazu i brak artefaktów wizualnych sprawiają, że praca z materiałami wizualnymi jest bardziej komfortowa i precyzyjna. Dzięki FreeSync, użytkownicy mogą cieszyć się lepszą jakością obrazu bez konieczności inwestowania w droższe monitory G-Sync, które są odpowiednikiem technologii FreeSync, ale opracowanej przez firmę NVIDIA.

Podsumowanie

FreeSync to technologia, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki gracze i użytkownicy komputerów doświadczają grafiki na swoich monitorach. Dzięki synchronizacji częstotliwości odświeżania monitora z liczbą klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną, FreeSync eliminuje problem tearingu (rozrywania obrazu) i stutteringu (przerywania animacji). W praktyce oznacza to płynniejszą i bardziej responsywną rozgrywkę, co jest szczególnie ważne w dynamicznych grach akcji i strzelankach pierwszoosobowych.
Technologia FreeSync jest dostępna w różnych wersjach, w tym FreeSync, FreeSync Premium i FreeSync Premium Pro. Każda z tych wersji oferuje różne poziomy zaawansowania i dodatkowe funkcje. Na przykład, FreeSync Premium Pro wprowadza wsparcie dla HDR (High Dynamic Range), co pozwala na wyświetlanie bardziej realistycznych i żywych kolorów. Dzięki temu, użytkownicy mogą cieszyć się nie tylko płynnością obrazu, ale także jego wysoką jakością.
Jednym z kluczowych aspektów FreeSync jest jego kompatybilność. Technologia ta jest wspierana przez szeroką gamę monitorów i kart graficznych, co sprawia, że jest dostępna dla szerokiego grona użytkowników. W przeciwieństwie do konkurencyjnych technologii, takich jak G-Sync od NVIDII, FreeSync nie wymaga specjalnych modułów sprzętowych, co obniża koszty produkcji i finalną cenę monitorów. To sprawia, że FreeSync jest bardziej przystępną opcją dla wielu konsumentów.
Warto również zwrócić uwagę na łatwość konfiguracji FreeSync. W większości przypadków, wystarczy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach monitora i karty graficznej, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z tej technologii. Nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania ani skomplikowanych procedur konfiguracyjnych. To sprawia, że FreeSync jest technologią przyjazną dla użytkownika, niezależnie od jego poziomu zaawansowania technicznego.
Podsumowując, FreeSync to technologia, która znacząco poprawia jakość wyświetlanego obrazu, eliminując problemy związane z synchronizacją klatek. Dzięki swojej kompatybilności, przystępności cenowej i łatwości konfiguracji, FreeSync stał się popularnym wyborem wśród graczy i profesjonalistów. Jeśli zależy Ci na płynnej i responsywnej grafice, warto rozważyć zakup monitora i karty graficznej wspierających tę technologię.

Autor artykułu

Autor artykułu

Darek Kowalczyk

Programista aplikacji mobilnych. Uwielbia smartfony, góry i długie piesze wędrówki. Pasjonat fotografii mobilnej.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Sprawdź aktualne promocje!

Kupuj taniej i bezpiecznie!

Promocje w Media Expert
ZOBACZ
Promocje w RTV EURO AGD
ZOBACZ
Promocje w Ceneo
ZOBACZ