Jaki dysk SSD do laptopa. Najlepsze dyski

Jaki dysk SSD do laptopa. Najlepsze dyski

9 min czytania

Aktualizacja: 25 czerwca 2024

Wybór odpowiedniego dysku SSD do laptopa może znacząco wpłynąć na jego wydajność i komfort użytkowania. Dyski SSD oferują szybsze czasy ładowania systemu operacyjnego oraz aplikacji, co przekłada się na płynniejszą pracę. W tym artykule przedstawimy najlepsze opcje dostępne na rynku, aby pomóc Ci dokonać świadomego wyboru.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Czy warto kupić dysk SSD do laptopa?

Jak wybrać odpowiedni dysk SSD do laptopa?

Jak zainstalować dysk SSD w laptopie? Krok po kroku.

Czy mogę zainstalować dysk SSD obok istniejącego dysku HDD?

Jak przenieść system operacyjny na nowy dysk SSD?

Podsumowanie

Opinie

Czy warto kupić dysk SSD do laptopa?

Zakup dysku SSD do laptopa to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, dyski SSD są znacznie szybsze od tradycyjnych dysków HDD, co oznacza krótsze czasy uruchamiania systemu oraz aplikacji. Dzięki temu, praca na laptopie staje się bardziej efektywna i przyjemna. Ponadto, dyski SSD są bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, co jest istotne, zwłaszcza jeśli często przenosisz laptopa. Warto również wspomnieć, że dyski SSD zużywają mniej energii, co może pozytywnie wpłynąć na czas pracy baterii. Choć cena dysków SSD jest wyższa niż HDD, korzyści z ich użytkowania często przewyższają dodatkowe koszty.

Czy warto kupić dysk SSD do laptopa?

1

Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

2

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

3

Dysk SAMSUNG 870 Evo 500GB SSD

1
Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

SPRAWDŹ CENĘ

Dysk SSD Crucial MX500 oferuje błyskawiczne uruchamianie systemu i szybkie wczytywanie plików dzięki dynamicznemu przyspieszaniu zapisu.

Format: 2.5
Rodzaj dysku: SSD
Rodzaj dysku: Wewnętrzny
Jeśli zależy Ci na wydajności i niezawodności, warto zainwestować w Crucial MX500. Ten dysk SSD pozwala na błyskawiczne uruchamianie systemu oraz natychmiastowe wczytywanie plików, co znacząco przyspiesza działanie nawet najbardziej wymagających programów. Dzięki technologii dynamicznego przyspieszania zapisu, która korzysta z szybkich jednopoziomowych komórek pamięci flash, użytkownicy mogą cieszyć się niezwykle wysokimi prędkościami. Crucial MX500 został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności, zużywając przy tym minimalną ilość energii.

Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
2
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

SPRAWDŹ CENĘ

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD zwiększa prędkość pracy komputera 10-krotnie w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD.

Format: 2.5
Rodzaj dysku: SSD
Rodzaj dysku: Wewnętrzny
Kupno GOODRAM CX400 512GB SSD to inwestycja w znaczące przyspieszenie pracy komputera, oferując nawet dziesięciokrotną poprawę w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD. Dzięki kompaktowym rozmiarom oraz wysokiej wydajności, dysk ten wyróżnia się na tle innych podobnych urządzeń. Interfejs SATA III zapewnia optymalną prędkość wymiany danych, co przekłada się na odczyt z prędkością 550 MB/s i zapis 500 MB/s. GOODRAM CX400 charakteryzuje się także efektywnym chłodzeniem i niskim zużyciem energii, co przyczynia się do stabilnej i wydajnej pracy.

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
3
Dysk SAMSUNG 870 Evo 500GB SSD

Dysk SAMSUNG 870 Evo 500GB SSD

SPRAWDŹ CENĘ

Błyskawiczny transfer danych i zwiększona niezawodność sprawiają, że dyski 870 EVO SSD są idealne zarówno do codziennego użytku, jak i zaawansowanych zadań.

Format: 2.5
Rodzaj dysku: SSD
Rodzaj dysku: Wewnętrzny
Kupując dysk Samsung 870 EVO SSD, zyskujesz produkt, który oferuje błyskawiczny transfer danych i zwiększoną niezawodność dzięki zastosowaniu najnowszego kontrolera V-NAND i MKX 6. Dysk ten jest kompatybilny z szeroką gamą urządzeń, co czyni go idealnym do codziennego użytku. Zastosowanie technologii TurboWrite z dużym, zmiennym buforem pozwala na wyjątkowo płynną wymianę danych i utrzymanie wysokiej wydajności przez długi czas. Dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na energię, zwiększonej szybkości, wytrzymałości oraz pojemności, dysk ten jest idealny zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i profesjonalistów z branży IT oraz twórców treści.

Dysk SAMSUNG 870 Evo 500GB SSD

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Jak wybrać odpowiedni dysk SSD do laptopa?

Wybór odpowiedniego dysku SSD do laptopa może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednią wiedzą staje się znacznie prostszy. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na typ złącza. Najpopularniejsze złącza to SATA i NVMe. Dyski SSD SATA są zazwyczaj tańsze i oferują solidną wydajność, jednak NVMe zapewniają znacznie wyższe prędkości odczytu i zapisu, co może być kluczowe dla bardziej wymagających użytkowników.
Kolejnym istotnym aspektem jest pojemność dysku. Zastanów się, ile miejsca potrzebujesz na swoje pliki, programy i system operacyjny. Dla większości użytkowników 500 GB to minimum, ale jeśli planujesz przechowywać dużo multimediów lub dużych plików, warto rozważyć dysk o pojemności 1 TB lub więcej. Pamiętaj, że większa pojemność to nie tylko więcej miejsca, ale także często lepsza wydajność.
Nie zapomnij również o trwałości i niezawodności dysku SSD. Sprawdź specyfikacje dotyczące TBW (Total Bytes Written) oraz MTBF (Mean Time Between Failures). Wyższe wartości TBW i MTBF oznaczają, że dysk będzie bardziej wytrzymały i dłużej posłuży. Warto także zwrócić uwagę na gwarancję producenta – dłuższa gwarancja to dodatkowe zabezpieczenie.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem jest cena. Dyski SSD różnią się ceną w zależności od pojemności, typu złącza i marki. Zastanów się, jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na zakup i staraj się znaleźć najlepszy kompromis między ceną a jakością. Czasami warto zainwestować nieco więcej, aby cieszyć się lepszą wydajnością i dłuższą żywotnością dysku.

Jak zainstalować dysk SSD w laptopie? Krok po kroku.

Jaki dysk SSD do laptopa. Najlepsze dyski

Jaki dysk SSD do laptopa. Najlepsze dyski

Instalacja dysku SSD w laptopie może wydawać się skomplikowana, ale z odpowiednimi wskazówkami jest to zadanie, które można wykonać samodzielnie. Przede wszystkim, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia: mały śrubokręt, nowy dysk SSD oraz, opcjonalnie, obudowę na stary dysk, jeśli planujesz go używać jako zewnętrzny.

1. Przygotowanie laptopa: Wyłącz laptopa i odłącz go od zasilania. Następnie zdejmij dolną pokrywę laptopa. W większości modeli jest to proste i wymaga jedynie odkręcenia kilku śrubek. Pamiętaj, aby pracować na powierzchni antystatycznej, aby uniknąć uszkodzenia podzespołów.

2. Wyjęcie starego dysku: Zlokalizuj stary dysk twardy. Zazwyczaj jest on zamocowany za pomocą kilku śrubek. Ostrożnie odkręć je i delikatnie wyjmij dysk, odłączając go od złącza. Zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić żadnych innych komponentów.

3. Instalacja nowego dysku SSD: Włóż nowy dysk SSD w miejsce starego, upewniając się, że jest prawidłowo podłączony do złącza. Przykręć go śrubkami, które wcześniej odkręciłeś. Sprawdź, czy dysk jest stabilnie zamocowany i nie ma luzów.

4. Zamknięcie laptopa: Po zamontowaniu nowego dysku, załóż dolną pokrywę laptopa i przykręć ją śrubkami. Podłącz laptopa do zasilania i włącz go. Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, laptop powinien wykryć nowy dysk SSD.

5. Instalacja systemu operacyjnego: Jeśli nowy dysk SSD jest pusty, będziesz musiał zainstalować na nim system operacyjny. Możesz to zrobić za pomocą bootowalnego pendrive'a z instalatorem systemu. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować system operacyjny na nowym dysku.

6. Migracja danych: Jeśli chcesz przenieść dane ze starego dysku na nowy, możesz użyć specjalnego oprogramowania do klonowania dysków. Wiele producentów dysków SSD oferuje takie narzędzia za darmo. Upewnij się, że wszystkie ważne pliki zostały przeniesione, zanim sformatujesz stary dysk.

Instalacja dysku SSD w laptopie to świetny sposób na poprawę jego wydajności i szybkości działania. Dzięki powyższym krokom, proces ten powinien przebiec sprawnie i bezproblemowo.

Czy mogę zainstalować dysk SSD obok istniejącego dysku HDD?

Tak, w wielu przypadkach możliwe jest zainstalowanie dysku SSD obok istniejącego dysku HDD w laptopie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mogą wpłynąć na tę decyzję. Przede wszystkim, sprawdź, czy Twój laptop posiada dodatkowe miejsce na drugi dysk. Niektóre laptopy, zwłaszcza te nowsze i bardziej kompaktowe, mogą nie mieć wystarczającej ilości miejsca na dodatkowy dysk. W takim przypadku, alternatywą może być wymiana istniejącego dysku HDD na SSD lub wykorzystanie zewnętrznego dysku SSD podłączanego przez port USB.
Jeśli Twój laptop posiada miejsce na drugi dysk, warto również zwrócić uwagę na interfejsy i złącza. Najpopularniejsze interfejsy to SATA i NVMe. Dyski SSD NVMe są znacznie szybsze niż ich odpowiedniki SATA, ale wymagają odpowiedniego złącza M.2 na płycie głównej laptopa. Przed zakupem dysku SSD, upewnij się, że Twój laptop obsługuje wybrany interfejs.
Kolejnym ważnym aspektem jest zarządzanie energią i ciepłem. Dodanie drugiego dysku może wpłynąć na zużycie energii oraz generowanie ciepła. Dyski SSD są bardziej energooszczędne i generują mniej ciepła niż tradycyjne dyski HDD, ale warto monitorować temperatury i zużycie energii, aby uniknąć potencjalnych problemów.
Wreszcie, warto zastanowić się nad konfiguracją systemu operacyjnego i danych. Możesz zainstalować system operacyjny na nowym dysku SSD, co znacznie przyspieszy uruchamianie systemu i aplikacji, a istniejący dysk HDD wykorzystać jako magazyn danych. Taka konfiguracja pozwala na optymalne wykorzystanie obu dysków i maksymalizację wydajności laptopa.

Jak przenieść system operacyjny na nowy dysk SSD?

Przeniesienie systemu operacyjnego na nowy dysk SSD może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednimi narzędziami i krokami, proces ten jest całkiem prosty. Pierwszym krokiem jest wykonanie kopii zapasowej wszystkich ważnych danych. Chociaż proces klonowania dysku zazwyczaj przebiega bezproblemowo, zawsze warto mieć kopię zapasową na wypadek nieprzewidzianych problemów.
Następnie, potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania do klonowania dysku. Na rynku dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe opcje, takie jak Macrium Reflect, EaseUS Todo Backup czy Clonezilla. Wybierz narzędzie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zainstaluj je na swoim laptopie. Klonowanie dysku polega na stworzeniu dokładnej kopii starego dysku na nowym SSD, co oznacza, że wszystkie pliki, programy i ustawienia zostaną przeniesione bez konieczności ponownej instalacji systemu operacyjnego.
Po zainstalowaniu oprogramowania, podłącz nowy dysk SSD do laptopa. Możesz to zrobić za pomocą zewnętrznej obudowy USB lub adaptera SATA-USB. Uruchom oprogramowanie do klonowania i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Ważne jest, aby upewnić się, że nowy dysk SSD jest wybrany jako dysk docelowy, a stary dysk jako źródłowy. Proces klonowania może zająć od kilku minut do kilku godzin, w zależności od ilości danych.
Po zakończeniu klonowania, wyłącz laptopa i zamień stary dysk na nowy SSD. W większości laptopów wymiana dysku jest stosunkowo prosta i wymaga jedynie odkręcenia kilku śrubek. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, warto skonsultować się z instrukcją obsługi laptopa lub poszukać poradników wideo online. Po zamontowaniu nowego dysku, uruchom laptopa i sprawdź, czy system operacyjny działa poprawnie. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, powinieneś zauważyć znaczną poprawę wydajności.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego dysku SSD do laptopa to inwestycja, która może znacząco poprawić wydajność i komfort pracy. Najlepsze dyski SSD oferują nie tylko szybki czas odczytu i zapisu, ale także długą żywotność i niezawodność. Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak pojemność, interfejs (np. SATA czy NVMe) oraz prędkości transferu danych. Marki takie jak Samsung, Crucial, Kingston czy Western Digital są często polecane ze względu na swoją jakość i niezawodność.
Inwestycja w nowy dysk SSD to krok, który przyniesie wiele korzyści, od szybszego uruchamiania systemu, przez płynniejsze działanie aplikacji, aż po ogólną poprawę wydajności laptopa. Niezależnie od tego, czy używasz laptopa do pracy, nauki czy rozrywki, dysk SSD z pewnością podniesie komfort korzystania z urządzenia.

Autor artykułu

Autor artykułu

Zbyszek Adamski

Konstruktor dużych maszyn. Po godzinach pasjonat podkręcania komputerów gamingowych. Fan gier i mocnej muzyki.

Najczęściej zadawane pytania

Czy każdy laptop obsługuje dyski SSD?

Większość nowoczesnych laptopów obsługuje dyski SSD, ale warto sprawdzić specyfikację techniczną swojego urządzenia przed zakupem. Starsze modele mogą wymagać dodatkowych adapterów lub nie obsługiwać najnowszych standardów, takich jak NVMe.

Czy muszę reinstalować system operacyjny po zainstalowaniu dysku SSD?

Czy dyski SSD są droższe od HDD?

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

Dysk SAMSUNG 870 Evo 500GB SSD

Dysk SAMSUNG 870 Evo 500GB SSD