Skróty klawiszowe w systemie macOS

Skróty klawiszowe w systemie macOS

7 min czytania

Aktualizacja: 23 czerwca 2024

Skróty klawiszowe w systemie macOS to potężne narzędzie, które może znacznie zwiększyć produktywność i ułatwić codzienną pracę. Dzięki nim można szybko wykonywać różnorodne operacje, bez konieczności sięgania po mysz czy głębokiego przeszukiwania menu. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym skrótom klawiszowym, które każdy użytkownik macOS powinien znać.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Podstawowe skróty klawiszowe w macOS

Skróty klawiszowe w Finderze

Skróty klawiszowe w aplikacjach na maca

Skróty klawiszowe dla zaawansowanych użytkowników na macu

Personalizacja skrótów klawiszowych macOS

Podsumowanie

Opinie

Podstawowe skróty klawiszowe w macOS

Skróty klawiszowe w systemie macOS są nieocenionym narzędziem, które może znacznie przyspieszyć i ułatwić codzienną pracę. Kombinacje klawiszy pozwalają na szybkie wykonywanie różnych operacji bez konieczności korzystania z myszy. Jednym z najbardziej podstawowych skrótów jest Command (⌘) + C, który służy do kopiowania zaznaczonego tekstu lub pliku. Aby wkleić skopiowany element, używamy Command (⌘) + V. Te dwa skróty są fundamentalne i działają w większości aplikacji, co czyni je niezwykle uniwersalnymi.
Kolejnym istotnym skrótem jest Command (⌘) + X, który wycina zaznaczony element, umożliwiając jego przeniesienie w inne miejsce. Warto również znać Command (⌘) + Z, który cofa ostatnią operację, co jest niezwykle przydatne w przypadku popełnienia błędu. Dla użytkowników, którzy często pracują z wieloma oknami i aplikacjami, Command (⌘) + Tab pozwala na szybkie przełączanie się między otwartymi aplikacjami, co znacznie zwiększa efektywność pracy.
Nie można zapomnieć o skrócie Command (⌘) + Q, który zamyka aktualnie aktywną aplikację. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy szybko zakończyć pracę z daną aplikacją bez konieczności korzystania z menu. Dla tych, którzy często zapisują swoje dokumenty, Command (⌘) + S jest nieocenionym skrótem, który natychmiast zapisuje aktualny dokument, minimalizując ryzyko utraty danych.

Kupuj taniej i bezpiecznie!

Sprawdź najlepsze okazje w zaufanych sklepach:

Promocje w Media Expert
ZOBACZ
Promocje w RTV EURO AGD
ZOBACZ
Promocje w Ceneo
ZOBACZ
Promocje w NEONET
ZOBACZ

Skróty klawiszowe w Finderze

Finder to podstawowa aplikacja w systemie macOS, która umożliwia zarządzanie plikami i folderami. Znajomość skrótów klawiszowych w Finderze może znacznie usprawnić nawigację i zarządzanie plikami. Command (⌘) + N otwiera nowe okno Findera, co jest przydatne, gdy chcemy pracować z wieloma katalogami jednocześnie. Aby szybko otworzyć nową kartę w już otwartym oknie Findera, możemy użyć Command (⌘) + T.
Przenoszenie plików i folderów również może być uproszczone dzięki skrótom klawiszowym. Command (⌘) + Delete przenosi zaznaczony element do kosza, co jest szybsze niż przeciąganie go myszą. Aby natychmiast opróżnić kosz, możemy użyć Shift + Command (⌘) + Delete, co jest szczególnie przydatne, gdy chcemy szybko zwolnić miejsce na dysku.
Nawigacja w Finderze również może być znacznie usprawniona dzięki skrótom klawiszowym. Command (⌘) + Up Arrow przenosi nas do katalogu nadrzędnego, co jest szybkim sposobem na poruszanie się po strukturze folderów. Z kolei Command (⌘) + Down Arrow otwiera zaznaczony plik lub folder. Aby szybko przejść do folderu domowego, możemy użyć Shift + Command (⌘) + H.
Dla tych, którzy często korzystają z funkcji wyszukiwania, Command (⌘) + F otwiera pole wyszukiwania w Finderze, umożliwiając szybkie znalezienie potrzebnych plików. Aby zmienić widok w Finderze, możemy użyć Command (⌘) + 1 dla widoku ikon, Command (⌘) + 2 dla widoku listy, Command (⌘) + 3 dla widoku kolumn, oraz Command (⌘) + 4 dla widoku galerii. Te skróty pozwalają na szybkie dostosowanie interfejsu Findera do naszych potrzeb, co znacznie zwiększa komfort pracy.

Skróty klawiszowe w aplikacjach na maca

Skróty klawiszowe w systemie macOS

Skróty klawiszowe w systemie macOS

Skróty klawiszowe w aplikacjach na macOS to nieocenione narzędzie, które może znacznie przyspieszyć i usprawnić codzienną pracę. Każda aplikacja na macOS ma swoje unikalne skróty, które pozwalają na szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji. Na przykład, w aplikacji Mail, naciśnięcie Command (⌘) + N otwiera nowe okno wiadomości, co pozwala na szybkie rozpoczęcie pisania e-maila bez konieczności korzystania z menu. W Safari, Command (⌘) + T otwiera nową kartę, co jest niezwykle przydatne podczas przeglądania wielu stron jednocześnie.
Warto również zwrócić uwagę na skróty klawiszowe w aplikacjach biurowych, takich jak Microsoft Word czy Pages. Command (⌘) + B włącza lub wyłącza pogrubienie tekstu, Command (⌘) + I kursywę, a Command (⌘) + U podkreślenie. Te skróty są nie tylko intuicyjne, ale również uniwersalne, co oznacza, że działają w większości aplikacji do edycji tekstu na macOS. Dzięki temu, niezależnie od używanej aplikacji, można szybko i efektywnie formatować tekst.
Nie można zapomnieć o skrótach klawiszowych w aplikacjach do edycji grafiki, takich jak Adobe Photoshop czy Pixelmator. Command (⌘) + Z cofa ostatnią operację, co jest niezwykle przydatne podczas pracy nad skomplikowanymi projektami graficznymi. Command (⌘) + S zapisuje aktualny projekt, co jest kluczowe dla zachowania postępów pracy. Warto również zapoznać się z bardziej zaawansowanymi skrótami specyficznymi dla danej aplikacji, które mogą znacznie przyspieszyć proces tworzenia.

Skróty klawiszowe dla zaawansowanych użytkowników na macu

Dla zaawansowanych użytkowników macOS, skróty klawiszowe mogą stać się prawdziwym game-changerem. Command (⌘) + Option (⌥) + Esc otwiera okno Wymuś zakończenie, które pozwala na szybkie zamknięcie aplikacji, które przestały odpowiadać. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy system zaczyna działać wolniej lub aplikacja zawiesza się. Command (⌘) + Shift (⇧) + 4 pozwala na wykonanie zrzutu ekranu wybranego obszaru, co jest niezwykle przydatne podczas tworzenia dokumentacji lub dzielenia się fragmentami ekranu.
Zaawansowani użytkownicy często korzystają również z Terminala, gdzie skróty klawiszowe mogą znacznie przyspieszyć pracę. Control (⌃) + A przenosi kursor na początek linii, a Control (⌃) + E na jej koniec. Control (⌃) + K usuwa tekst od kursora do końca linii, co jest niezwykle przydatne podczas edycji długich komend. Command (⌘) + K czyści ekran Terminala, co pozwala na zachowanie porządku podczas pracy z wieloma komendami.
Nie można zapomnieć o skrótach klawiszowych w Finderze, które mogą znacznie ułatwić zarządzanie plikami. Command (⌘) + Shift (⇧) + N tworzy nowy folder, a Command (⌘) + Delete przenosi wybrany plik do kosza. Command (⌘) + Option (⌥) + Space otwiera Spotlight w trybie wyszukiwania, co pozwala na szybkie znalezienie plików, aplikacji i innych zasobów na komputerze. Dzięki tym skrótom, zaawansowani użytkownicy mogą znacznie zwiększyć swoją produktywność i efektywność pracy na macOS.

Personalizacja skrótów klawiszowych macOS

Jednym z największych atutów systemu macOS jest jego elastyczność, która pozwala użytkownikom na dostosowanie skrótów klawiszowych do własnych potrzeb. Personalizacja skrótów klawiszowych może znacząco zwiększyć produktywność i komfort pracy. Aby rozpocząć personalizację, należy przejść do Preferencji systemowych, a następnie wybrać zakładkę Klawiatura i kliknąć na Skróty. W tym miejscu użytkownik może zobaczyć listę dostępnych skrótów oraz przypisane do nich kombinacje klawiszy.
Warto zwrócić uwagę, że macOS pozwala na tworzenie własnych skrótów klawiszowych dla niemal każdej aplikacji. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć na przycisk Dodaj skrót i wybrać aplikację, dla której chcemy utworzyć nowy skrót. Następnie należy wpisać dokładną nazwę polecenia z menu aplikacji oraz przypisać do niego nową kombinację klawiszy. Personalizacja skrótów jest szczególnie przydatna dla osób, które często korzystają z określonych funkcji w różnych programach, takich jak edytory tekstu, przeglądarki internetowe czy programy graficzne.
Nie można zapomnieć o możliwości resetowania skrótów klawiszowych do ustawień fabrycznych, co jest przydatne w przypadku, gdy użytkownik chce wrócić do domyślnych ustawień. Wystarczy kliknąć na przycisk Przywróć domyślne w zakładce Skróty. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą jeszcze bardziej dostosować swoje środowisko pracy, dostępne są również aplikacje firm trzecich, takie jak BetterTouchTool czy Karabiner-Elements, które oferują jeszcze większe możliwości personalizacji.

Podsumowanie

Skróty klawiszowe w systemie macOS to potężne narzędzie, które może znacząco zwiększyć efektywność i komfort pracy. Dzięki nim użytkownicy mogą szybko i łatwo wykonywać różnorodne operacje, oszczędzając czas i minimalizując potrzebę korzystania z myszy. Personalizacja skrótów klawiszowych pozwala na jeszcze większe dostosowanie systemu do indywidualnych potrzeb, co jest szczególnie ważne dla osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem.
Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z domyślnymi skrótami klawiszowymi oraz na dostosowanie ich do własnych preferencji. Dzięki temu codzienna praca stanie się bardziej płynna i intuicyjna. Pamiętajmy również, że macOS oferuje możliwość tworzenia własnych skrótów dla poszczególnych aplikacji, co jest niezwykle przydatne w przypadku często używanych funkcji.
Podsumowując, skróty klawiszowe to nie tylko narzędzie dla zaawansowanych użytkowników, ale także dla każdego, kto chce zwiększyć swoją produktywność i komfort pracy. Personalizacja tych skrótów to krok, który warto podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał systemu macOS. Zachęcamy do eksperymentowania i odkrywania nowych możliwości, które mogą uczynić codzienną pracę jeszcze bardziej efektywną i przyjemną.

Autor artykułu

Autor artykułu

Zbyszek Adamski

Konstruktor dużych maszyn. Po godzinach pasjonat podkręcania komputerów gamingowych. Fan gier i mocnej muzyki.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Sprawdź aktualne promocje!

Kupuj taniej i bezpiecznie!

Promocje w Media Expert
ZOBACZ
Promocje w RTV EURO AGD
ZOBACZ
Promocje w Ceneo
ZOBACZ