Sous vide – na czym polega i jaki sprzęt wybrać?

Sous vide – na czym polega i jaki sprzęt wybrać?

8 min czytania

Aktualizacja: 23 czerwca 2024

Sous vide to technika gotowania, która zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników kulinariów na całym świecie. Dzięki precyzyjnej kontroli temperatury, pozwala na osiągnięcie doskonałych rezultatów, które trudno uzyskać tradycyjnymi metodami. W tym artykule przyjrzymy się, na czym dokładnie polega sous vide oraz jaki sprzęt jest niezbędny, aby rozpocząć przygodę z tą techniką.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Co to jest sous vide?

Zalety gotowania sous vide

Sprzęt do sous vide

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do sous vide?

Podsumowanie

Opinie

Co to jest sous vide?

Sous vide, co w dosłownym tłumaczeniu z francuskiego oznacza w próżni, to metoda gotowania, w której jedzenie jest umieszczane w szczelnie zamkniętej torebce próżniowej i gotowane w kąpieli wodnej o precyzyjnie kontrolowanej temperaturze. Kluczowym elementem tej techniki jest utrzymanie stałej, niskiej temperatury przez dłuższy czas, co pozwala na równomierne gotowanie potrawy. Dzięki temu mięso, ryby, warzywa i inne składniki zachowują swoją naturalną wilgotność, smak i wartości odżywcze. Sous vide eliminuje ryzyko przegotowania, co jest częstym problemem w tradycyjnych metodach gotowania. W efekcie, potrawy przygotowane tą techniką są niezwykle soczyste, delikatne i pełne smaku.

Zalety gotowania sous vide

Sous vide – na czym polega i jaki sprzęt wybrać?

Sous vide – na czym polega i jaki sprzęt wybrać?

Gotowanie sous vide, czyli w próżni, to technika kulinarna, która zdobywa coraz większą popularność wśród zarówno profesjonalnych kucharzy, jak i amatorów. Jedną z głównych zalet tej metody jest precyzyjna kontrola temperatury. Dzięki temu możemy osiągnąć idealny stopień wysmażenia mięsa, ryb czy warzyw, co jest trudne do uzyskania przy tradycyjnych metodach gotowania. Sous vide pozwala na utrzymanie stałej temperatury wody, co eliminuje ryzyko przegotowania lub niedogotowania potrawy.
Kolejną zaletą jest zachowanie naturalnych soków i aromatów. Gotowanie w próżni sprawia, że składniki nie tracą swoich wartości odżywczych ani smakowych. W efekcie potrawy są bardziej soczyste i aromatyczne. Dodatkowo, dzięki tej metodzie, możemy używać mniejszej ilości tłuszczu, co jest korzystne dla zdrowia. Sous vide pozwala również na lepsze zachowanie koloru i tekstury produktów, co jest szczególnie ważne w przypadku warzyw.
Sous vide to także oszczędność czasu i wygoda. Po przygotowaniu składników i umieszczeniu ich w workach próżniowych, możemy zostawić je w wodzie na kilka godzin, a nawet na całą noc, bez obawy o przypalenie czy przegotowanie. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą przygotować posiłki z wyprzedzeniem. Dodatkowo, gotowanie w próżni jest bardziej energooszczędne w porównaniu do tradycyjnych metod, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.
Nie można zapomnieć o wszechstronności tej metody. Sous vide pozwala na przygotowanie szerokiej gamy potraw, od mięs i ryb, przez warzywa, aż po desery. Możemy eksperymentować z różnymi przyprawami i marynatami, co daje nieograniczone możliwości kulinarne. Dzięki tej technice możemy również przygotować potrawy, które wymagają długiego gotowania, takie jak confit czy pulled pork, bez konieczności ciągłego monitorowania procesu.

Sprzęt do sous vide

Aby rozpocząć przygodę z gotowaniem sous vide, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Podstawowym urządzeniem jest cyrkulator zanurzeniowy, który kontroluje temperaturę wody i utrzymuje ją na stałym poziomie. Cyrkulator jest łatwy w obsłudze i można go używać w zwykłym garnku, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla początkujących. Warto zwrócić uwagę na modele z precyzyjną regulacją temperatury oraz funkcją timer, co ułatwia kontrolę nad procesem gotowania.
Kolejnym niezbędnym elementem jest worki próżniowe oraz zgrzewarka próżniowa. Worki próżniowe są dostępne w różnych rozmiarach i są specjalnie zaprojektowane do gotowania sous vide. Zgrzewarka próżniowa pozwala na usunięcie powietrza z worka, co jest kluczowe dla zachowania jakości potrawy. Na rynku dostępne są zarówno modele ręczne, jak i automatyczne, które różnią się ceną i funkcjonalnością. Warto zainwestować w dobrej jakości zgrzewarkę, która zapewni szczelne zamknięcie worków.
Dla bardziej zaawansowanych kucharzy dostępne są również profesjonalne urządzenia sous vide, takie jak komory próżniowe czy specjalistyczne piecyki wodne. Komory próżniowe pozwalają na jednoczesne przygotowanie większej ilości potraw, co jest idealne dla restauracji czy cateringu. Specjalistyczne piecyki wodne oferują jeszcze większą precyzję i kontrolę nad procesem gotowania, co pozwala na osiągnięcie doskonałych rezultatów.
Nie można zapomnieć o dodatkowych akcesoriach, które mogą ułatwić gotowanie sous vide. Warto zaopatrzyć się w klipsy do worków, które pomogą utrzymać je na miejscu w garnku, oraz w termometr do sprawdzania temperatury wody. Przydatne mogą być również specjalne pojemniki do gotowania sous vide, które są bardziej wytrzymałe i lepiej izolują ciepło niż zwykłe garnki.
Cyrkulator do gotowania STEBA

Cyrkulator do gotowania STEBA

SPRAWDŹ CENĘ

Urządzenie do gotowania Sous Vide o mocy 800 W oferuje precyzyjną, elektroniczną regulację temperatury do 90 stopni C oraz podświetlany wyświetlacz LCD.

Moc (W): 800
Sterowanie: Elektroniczne
Zakres temperatury od (st.C): 0
Zakres temperatury do (st.C): 90
Zakup cyrkulatora do gotowania STEBA Sous Vide o mocy 800 W przyniesie wiele korzyści. Dzięki wodoodporności zgodnej z IPX7, jest ono trwałe i bezpieczne w użyciu. Potrafi podgrzać 20 litrów wody do 56 stopni Celsjusza w około 45 minut, co czyni proces gotowania efektywnym. Urządzenie zapewnia równomierny obieg wody z prędkością 12 litrów na minutę, co gwarantuje doskonałe rezultaty kulinarne.

Cyrkulator Do Gotowania STEBA

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Cyrkulator PROFI COOK Sous Vide

Cyrkulator PROFI COOK Sous Vide

SPRAWDŹ CENĘ

.

Moc (W): 800
Sterowanie: Elektroniczne
Zakres temperatury od (st.C): 0
Zakres temperatury do (st.C): 90
Zakup cyrkulatora PROFI COOK Sous Vide PC-SV 1126 może przynieść wiele korzyści dla miłośników gotowania metodą Sous-Vide. Ta technika gotowania w szczelnie zamkniętych woreczkach pozwala na zachowanie naturalnego smaku oraz jakości żywności. Urządzenie umożliwia gotowanie różnorodnych potraw, od warzyw i ryżu, po ryby, cielęcinę i wołowinę. Dzięki precyzyjnej elektronicznej regulacji temperatury, możliwe jest gotowanie z niezwykłą dokładnością, co przekłada się na wyjątkowy smak potraw.

Cyrkulator PROFI COOK Sous Vide

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Urządzenie do gotowania Sous Vide PROFI COOK

Urządzenie do gotowania Sous Vide PROFI COOK

SPRAWDŹ CENĘ

Cyrkulator Sous-Vide PC-SV 1112 firmy PROFI COOK umożliwia gotowanie jak najlepsi szefowie kuchni dzięki precyzyjnemu termostatowi i prostemu w obsłudze wyświetlaczowi LCD.

Moc (W): 520
Rodzaj: Szybkowar
Sterowanie: Elektroniczne
Funkcje: Gotowanie Sous-Vide,Podtrzymywanie ciepła
Cyrkulator do gotowania Sous-Vide PC-SV 1112 firmy PROFI COOK to doskonały wybór dla osób pragnących przygotowywać potrawy techniką sous vide. Dzięki obiegowi wody i precyzyjnej kontroli temperatury, urządzenie pozwala osiągnąć rezultaty porównywalne z tymi, jakie oferują najlepsi szefowie kuchni, zapewniając wyjątkowy smak potraw. Cyrkulator o mocy 520 W i pojemności 8,5 litra jest wykonany ze stali nierdzewnej, co gwarantuje trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. W zestawie znajdują się również szczypce i kratka ze stali nierdzewnej, ułatwiające układanie żywności przed gotowaniem.

Urządzenie Do Gotowania Sous Vide PROFI COOK

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Worki próżniowe ANOVA Sous Vide

Worki próżniowe ANOVA Sous Vide

SPRAWDŹ CENĘ

Worki do ręcznej pakowarki próżniowej Anova Precision® Vacuum Sealer są kompatybilne z każdą próżniową pakowarką Anova Precision™ z portem powietrza Precision™ Port.

Rodzaj: Zestaw worków
Wymiary (cm): 22 na 30
Liczba sztuk w opakowaniu: 10
Oto dlaczego warto zainwestować w worki do ręcznej pakowarki próżniowej Anova Precision® Vacuum Sealer. Po pierwsze, są one niezwykle wszechstronne i mogą być używane wielokrotnie. Dzięki solidnej konstrukcji worki można łatwo wypłukać i ponownie wykorzystać, co czyni je trwałym rozwiązaniem do przechowywania produktów spożywczych, które nie są mocno zabrudzone. Kolejnym atutem jest ich szeroka kompatybilność – pasują do każdej próżniowej pakowarki Anova Precision™ z portem powietrza Precision™ Port.

Worki Próżniowe ANOVA Sous Vide

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do sous vide?

Wybór odpowiedniego sprzętu do sous vide może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą techniką gotowania. Najważniejszym elementem zestawu sous vide jest cyrkulator, czyli urządzenie, które podgrzewa wodę do precyzyjnie określonej temperatury i utrzymuje ją na stałym poziomie przez cały czas gotowania. Cyrkulatory różnią się między sobą mocą, zakresem temperatur oraz dodatkowymi funkcjami, takimi jak łączność Wi-Fi czy Bluetooth, które umożliwiają zdalne sterowanie urządzeniem za pomocą smartfona. Warto zwrócić uwagę na modele z wyższą mocą, ponieważ szybciej podgrzewają wodę do pożądanej temperatury, co jest szczególnie przydatne przy większych ilościach jedzenia.
Kolejnym istotnym elementem jest pojemnik na wodę. Można użyć zwykłego garnka, ale specjalne pojemniki do sous vide są bardziej praktyczne. Są one zazwyczaj wykonane z wytrzymałego plastiku, który dobrze izoluje ciepło, co pozwala na bardziej efektywne gotowanie. Niektóre pojemniki są wyposażone w pokrywki z otworami na cyrkulator, co minimalizuje parowanie wody i utratę ciepła. Warto również rozważyć zakup specjalnych kulek izolacyjnych, które pływają na powierzchni wody i dodatkowo zapobiegają parowaniu.
Worki próżniowe i zgrzewarka próżniowa to kolejne niezbędne akcesoria. Worki próżniowe są dostępne w różnych rozmiarach i są przeznaczone do jednorazowego użytku. Zgrzewarka próżniowa usuwa powietrze z worka i hermetycznie go zamyka, co jest kluczowe dla zachowania jakości potrawy i równomiernego gotowania. Na rynku dostępne są również worki wielokrotnego użytku, które można zamykać za pomocą specjalnych klipsów. Choć są one bardziej ekologiczne, to jednak mogą nie zapewniać takiej samej szczelności jak worki jednorazowe.
Nie można zapomnieć o termometrze do żywności, który pozwala na dokładne monitorowanie temperatury wewnątrz potrawy. Choć cyrkulator utrzymuje stałą temperaturę wody, to jednak warto mieć pewność, że jedzenie osiągnęło odpowiednią temperaturę wewnętrzną, zwłaszcza w przypadku mięsa. Termometry cyfrowe z sondą są najbardziej precyzyjne i łatwe w użyciu.
Na koniec warto wspomnieć o dodatkowych akcesoriach, które mogą ułatwić gotowanie sous vide. Stojaki na worki próżniowe pomagają utrzymać worki w pionie, co zapewnia równomierne gotowanie. Klipsy do worków są przydatne do mocowania worków do krawędzi pojemnika, co zapobiega ich przemieszczaniu się. Niektóre zestawy sous vide zawierają również specjalne maty silikonowe, które chronią dno pojemnika przed zarysowaniami.

Podsumowanie

Sous vide to technika gotowania, która pozwala na osiągnięcie niesamowitych rezultatów w kuchni, dzięki precyzyjnej kontroli temperatury. Wybór odpowiedniego sprzętu jest kluczowy dla sukcesu w gotowaniu sous vide. Cyrkulator, pojemnik na wodę, worki próżniowe i zgrzewarka próżniowa to podstawowe elementy, które warto mieć w swojej kuchni. Dodatkowe akcesoria, takie jak termometr do żywności, stojaki na worki czy klipsy, mogą znacznie ułatwić proces gotowania i zapewnić jeszcze lepsze rezultaty.
Inwestując w wysokiej jakości sprzęt, można cieszyć się nie tylko doskonałym smakiem potraw, ale także ich zdrowotnymi walorami. Sous vide pozwala na zachowanie większej ilości składników odżywczych i naturalnych soków w jedzeniu, co sprawia, że potrawy są nie tylko smaczniejsze, ale i zdrowsze. Dzięki tej technice można również eksperymentować z różnymi składnikami i technikami, co otwiera przed kucharzem amatorskim nowe możliwości kulinarne.
Podsumowując, sous vide to nie tylko modny trend, ale przede wszystkim efektywna i precyzyjna metoda gotowania, która może zrewolucjonizować Twoją kuchnię. Wybierając odpowiedni sprzęt i akcesoria, można w pełni wykorzystać potencjał tej techniki i cieszyć się doskonałymi potrawami na co dzień.

Autor artykułu

Autor artykułu

Julia Kamińska

Miłośniczka nowinek technologicznych i wszelkiego rodzaju sprzętów AGD. Kocha gotować i testować nowości w kuchni.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Cyrkulator do gotowania STEBA

Cyrkulator do gotowania STEBA

Cyrkulator PROFI COOK Sous Vide

Cyrkulator PROFI COOK Sous Vide

Urządzenie do gotowania Sous Vide PROFI COOK

Urządzenie do gotowania Sous Vide PROFI COOK

Worki próżniowe ANOVA Sous Vide

Worki próżniowe ANOVA Sous Vide