Zmywarka 45 czy 60 cm? Jaką kupić?

Zmywarka 45 czy 60 cm? Jaką kupić?

5 min czytania

Aktualizacja: 9 czerwca 2024

Wybór odpowiedniej zmywarki to decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort codziennego życia. Wśród dostępnych na rynku modeli, najczęściej spotykane są zmywarki o szerokości 45 cm i 60 cm. Każda z tych opcji ma swoje unikalne zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu typom zmywarek, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Zalety i wady zmywarek 45 cm

Zalety i wady zmywarek 60 cm

Kiedy wybrać zmywarkę 45 cm?

Kiedy wybrać zmywarkę 60 cm?

Koszty eksploatacji

Funkcje i technologie

Podsumowanie

Opinie

Zalety i wady zmywarek 45 cm

Zmywarki o szerokości 45 cm są idealnym rozwiązaniem dla mniejszych kuchni, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Kompaktowe wymiary pozwalają na łatwe wkomponowanie urządzenia w nawet najbardziej ograniczoną przestrzeń. Dzięki temu, zmywarka 45 cm jest często wybierana przez osoby mieszkające w kawalerkach, małych mieszkaniach czy domach z niewielkimi kuchniami.
Jednym z głównych atutów zmywarek 45 cm jest ich mniejsza pojemność, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Dla singli, par czy małych rodzin, mniejsza pojemność oznacza, że zmywarka będzie częściej wypełniona, co z kolei przekłada się na bardziej efektywne zużycie wody i energii. Z drugiej strony, dla większych rodzin czy osób, które często gotują i mają dużo naczyń do zmywania, mniejsza pojemność może być niewystarczająca.
Kolejną zaletą zmywarek 45 cm jest ich niższa cena w porównaniu do większych modeli. Mniejsze zmywarki są zazwyczaj tańsze zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji. Mniejsze zużycie wody i energii przekłada się na niższe rachunki, co jest istotnym argumentem dla osób dbających o budżet domowy.
Jednak zmywarki 45 cm mają również swoje wady. Ograniczona pojemność może być problematyczna w przypadku większych naczyń, takich jak garnki, patelnie czy blachy do pieczenia. Ponadto, mniejsza przestrzeń wewnątrz zmywarki może wymagać częstszego zmywania, co może być uciążliwe dla osób prowadzących intensywny tryb życia.

Zalety i wady zmywarek 60 cm

Zmywarka 45 czy 60 cm? Jaką kupić?

Zmywarka 45 czy 60 cm? Jaką kupić?

Zmywarki o szerokości 60 cm są często wybierane przez większe rodziny lub osoby, które regularnie gotują i potrzebują większej pojemności. Główną zaletą tych urządzeń jest ich zdolność do pomieszczenia większej ilości naczyń, co oznacza, że można zmywać więcej za jednym razem. To jest szczególnie korzystne w domach, gdzie codziennie używa się wielu talerzy, garnków i sztućców. Większa pojemność oznacza również, że zmywarka może pomieścić większe naczynia, takie jak blachy do pieczenia czy duże garnki, co jest trudniejsze w przypadku mniejszych modeli.
Jednak zmywarki 60 cm mają również swoje wady. Większy rozmiar oznacza, że zajmują więcej miejsca w kuchni, co może być problematyczne w mniejszych pomieszczeniach. Dla osób mieszkających w małych mieszkaniach lub posiadających ograniczoną przestrzeń kuchenną, zmywarka o szerokości 60 cm może być po prostu zbyt duża. Ponadto, większa zmywarka może zużywać więcej wody i energii na jeden cykl, co może prowadzić do wyższych rachunków za media. Warto również zauważyć, że większe zmywarki mogą być droższe w zakupie i serwisowaniu.

Kiedy wybrać zmywarkę 45 cm?

Zmywarki o szerokości 45 cm są idealnym rozwiązaniem dla mniejszych gospodarstw domowych, singli lub par, które nie generują dużej ilości brudnych naczyń. Kompaktowy rozmiar tych urządzeń sprawia, że są one łatwiejsze do zainstalowania w małych kuchniach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Dzięki mniejszym wymiarom, zmywarki 45 cm mogą być również bardziej energooszczędne, co przekłada się na niższe rachunki za prąd i wodę. Niższe zużycie wody i energii jest szczególnie ważne dla osób, które chcą prowadzić bardziej ekologiczny styl życia.
Jednak zmywarki 45 cm mają również swoje ograniczenia. Mniejsza pojemność oznacza, że nie pomieszczą one tak wielu naczyń jak ich większe odpowiedniki, co może być problematyczne w przypadku większych rodzin lub osób, które często organizują przyjęcia. W praktyce może to oznaczać konieczność częstszego uruchamiania zmywarki, co z kolei może zniwelować korzyści związane z oszczędnością energii i wody. Ponadto, mniejsze zmywarki mogą mieć trudności z pomieszczeniem większych naczyń, takich jak duże garnki czy blachy do pieczenia, co może być uciążliwe dla osób, które często gotują. Poniżej przedstawiamy polecane zmywarki 45 cm.
Zmywarka BEKO BDFS26040XA bPRO500

Zmywarka BEKO BDFS26040XA bPRO500

SPRAWDŹ CENĘ

Zmywarka BEKO BDFS26040XA to niezastąpiona pomoc w kuchni dzięki systemowi AutoDose, który automatycznie dozuje detergent, oszczędzając Twój czas i środki czystości. Posiada łatwy w obsłudze panel sterowania oraz przestronne kosze na naczynia, w tym specjalną szufladę na sztućce, co gwarantuje doskonałą organizację.

Wymiary (cm): 44.8 na 85 na 60
Pojemność (kpl.): 10
Poziom hałasu (dB): 44
Zużycie energii na 100 cykli: 59 kWh = 67.85 zł
Zużycie wody na cykl (litr): 8.9
Decydując się na zakup zmywarki BEKO BDFS26040XA, zyskujesz niezawodnego pomocnika w kuchni, który dzięki systemowi AutoDose automatycznie dozuje odpowiednią ilość detergentu, zapewniając optymalne i skuteczne mycie naczyń. Wystarczy, że raz w miesiącu wlejesz płyn, a urządzenie samo zadba o resztę, oszczędzając Twój czas i ilość zużywanego detergentu. Dzięki pojemności na 10 kompletów naczyń oraz prostemu w obsłudze panelowi sterowania, łatwo dostosujesz program zmywania do rodzaju zabrudzenia. Wygodny dozownik środków czyszczących oraz wskaźniki braku soli i nabłyszczacza dodatkowo ułatwiają korzystanie z urządzenia.

Zmywarka BEKO BDFS26040XA BPRO500

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Zmywarka BEKO BDIS38040A

Zmywarka BEKO BDIS38040A

SPRAWDŹ CENĘ
Opis produktu

Zmywarka BEKO BDIS38040A to idealny pomocnik w kuchni, który dzięki systemowi AutoDose automatycznie dozuje detergent, oszczędzając Twój czas i zmniejszając jego zużycie. Pomieści aż 10 kompletów naczyń, a jej intuicyjny panel sterowania ułatwia wybór odpowiedniego programu zmywania.

Wymiary (cm): 44.8 na 81.8 na 55
Pojemność (kpl.): 10
Poziom hałasu (dB): 45
Zużycie energii na 100 cykli w EKO: 59 kWh = 67.85 zł
Zużycie wody na cykl w EKO (litr/cykl): 8.9
Zmywarka BEKO BDIS38040A to niezawodny pomocnik w kuchni, który znacząco ułatwia walkę z brudnymi naczyniami dzięki systemowi automatycznego dozowania AutoDose, zapewniającemu optymalne dozowanie detergentu i skuteczniejsze mycie. Wystarczy raz wlać płyn do zmywarki, aby przez około miesiąc technologia AutoDose pobierała odpowiednią ilość detergentu, co oszczędza czas i zmniejsza zużycie środków czystości. Zmywarka pomieści aż 10 kompletów naczyń, a jej wygodny panel sterowania z czytelnymi ikonkami ułatwia wybór odpowiedniego programu, dostosowanego do rodzaju zabrudzenia. Dodatkowo, łatwo dostępny dozownik na środki czyszczące oraz wskaźniki braku soli i nabłyszczacza zwiększają komfort użytkowania.

Zmywarka BEKO BDIS38040A

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Kiedy wybrać zmywarkę 60 cm?

Wybór zmywarki o szerokości 60 cm jest często podyktowany potrzebami większych gospodarstw domowych. Zmywarki o tej szerokości oferują większą pojemność, co pozwala na jednorazowe umycie większej ilości naczyń. Jest to szczególnie korzystne dla rodzin liczących więcej niż cztery osoby, gdzie codzienne gotowanie generuje znaczne ilości brudnych naczyń. Warto również zauważyć, że większa zmywarka może pomieścić większe garnki, patelnie i inne naczynia kuchenne, które mogą nie zmieścić się w modelu 45 cm.
Kolejnym aspektem, który przemawia za wyborem zmywarki 60 cm, jest większa elastyczność w organizacji wnętrza urządzenia. Większa przestrzeń pozwala na lepsze rozmieszczenie naczyń, co może przyczynić się do bardziej efektywnego mycia. Wiele modeli oferuje regulowane kosze i dodatkowe uchwyty, co umożliwia dostosowanie wnętrza do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki temu można lepiej wykorzystać dostępne miejsce i uniknąć konieczności ręcznego mycia większych naczyń.
Nie można również zapomnieć o wydajności energetycznej. Choć większe zmywarki zużywają więcej wody i energii na jeden cykl mycia, to jednak ich większa pojemność pozwala na rzadsze uruchamianie urządzenia. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do oszczędności, zwłaszcza jeśli zmywarka jest używana w trybie ekonomicznym. Warto zwrócić uwagę na klasy energetyczne poszczególnych modeli, aby wybrać urządzenie, które będzie najbardziej efektywne pod względem zużycia energii. Sprawdź rekomendowane zmywarki 60 cm.
Zmywarka HISENSE HV693C60AD

Zmywarka HISENSE HV693C60AD

SPRAWDŹ CENĘ
Opis produktu

Zmywarka HISENSE HV693C60AD oferuje inteligentne dozowanie detergentu, co pozwala oszczędzać czas i środki czystości, oraz wyjątkową pojemność, umożliwiającą mycie do 16 kompletów naczyń naraz. Elastyczne kosze i programy szybkie oraz automatyczne zapewniają wygodę i efektywność, a funkcje takie jak Auto Dry i aplikacja ConnectLife podnoszą komfort użytkowania.

Wymiary (cm): 60 na 82 na 56
Pojemność (kpl.): 16
Poziom hałasu (dB): 42
Zużycie energii na 100 cykli w EKO: 76 kWh = 87.4 zł
Zużycie wody na cykl w EKO (litr/cykl): 9.6
Zakup zmywarki HISENSE HV693C60AD to doskonała inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Dzięki inteligentnemu systemowi dozowania detergentu, urządzenie automatycznie uwalnia odpowiednią ilość detergentu, co zapewnia perfekcyjne rezultaty mycia. Duża pojemność pozwala na umycie aż 16 kompletów naczyń w jednym cyklu, co oszczędza czas i energię. Funkcja Auto Dry automatycznie otwiera drzwi po zakończeniu cyklu, co skraca proces suszenia i gwarantuje suche naczynia bez konieczności ręcznego wycierania.

Zmywarka HISENSE HV693C60AD

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Koszty eksploatacji

Koszty eksploatacji zmywarki to istotny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu. Zużycie wody i energii elektrycznej to dwa główne elementy, które wpływają na koszty użytkowania zmywarki. Modele o szerokości 60 cm zazwyczaj zużywają więcej wody i energii na jeden cykl mycia w porównaniu do zmywarek 45 cm. Jednak, jak już wcześniej wspomniano, większa pojemność może pozwolić na rzadsze uruchamianie urządzenia, co w dłuższej perspektywie może zrównoważyć te koszty.
Warto również zwrócić uwagę na koszty detergentów i soli do zmywarek. Większe zmywarki mogą wymagać większej ilości tych środków, co może wpłynąć na miesięczne wydatki. Jednak wiele nowoczesnych modeli oferuje funkcje oszczędzania detergentów, co może pomóc w redukcji tych kosztów. Dodatkowo, niektóre zmywarki posiadają specjalne programy mycia, które są bardziej ekonomiczne i zużywają mniej wody oraz energii.
Koszty serwisowania i ewentualnych napraw to kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę. Zmywarki 60 cm, ze względu na swoją większą złożoność i liczbę funkcji, mogą być droższe w naprawie. Warto zatem zwrócić uwagę na długość gwarancji oferowanej przez producenta oraz dostępność serwisu. Niektóre marki oferują rozszerzone gwarancje lub programy serwisowe, które mogą zminimalizować koszty ewentualnych napraw.
Na koniec, warto również rozważyć koszty związane z instalacją i ewentualnymi modyfikacjami kuchni. Większa zmywarka może wymagać więcej miejsca, co może wiązać się z koniecznością przearanżowania kuchni. Warto zatem dokładnie zmierzyć dostępne miejsce i upewnić się, że wybrany model będzie pasował do istniejącej przestrzeni bez konieczności kosztownych przeróbek.

Funkcje i technologie

Wybór między zmywarką o szerokości 45 cm a 60 cm nie ogranicza się jedynie do rozmiaru urządzenia. Funkcje i technologie dostępne w obu typach mogą znacząco wpłynąć na decyzję zakupową. Warto zwrócić uwagę na programy zmywania, które oferują różne modele. Zmywarki 60 cm często mają więcej zaawansowanych opcji, takich jak programy ekologiczne, szybkie zmywanie czy intensywne mycie. Zmywarki 45 cm również mogą być wyposażone w te funkcje, ale ich liczba i różnorodność mogą być ograniczone.
Kolejnym aspektem są czujniki i automatyka. Nowoczesne zmywarki, niezależnie od rozmiaru, mogą być wyposażone w czujniki zabrudzenia, które automatycznie dostosowują ilość wody i detergentu do stopnia zabrudzenia naczyń. Technologie oszczędzania wody i energii są również kluczowe. Modele 60 cm, ze względu na większą pojemność, mogą być bardziej efektywne w zużyciu wody na jeden cykl zmywania, co jest istotne dla osób dbających o środowisko.
Nie można zapomnieć o poziomie hałasu. Zmywarki 60 cm, dzięki większej przestrzeni wewnętrznej, mogą być cichsze w działaniu, co jest ważne w otwartych kuchniach połączonych z salonem. Zmywarki 45 cm, choć mniejsze, również mogą być wyposażone w technologie redukcji hałasu, ale warto zwrócić uwagę na specyfikacje producenta.
Sterowanie i interfejs użytkownika to kolejny element, który może różnić się między modelami. Zmywarki 60 cm często oferują bardziej zaawansowane panele sterowania, w tym dotykowe ekrany i możliwość zdalnego sterowania za pomocą aplikacji mobilnych. Zmywarki 45 cm mogą mieć prostsze interfejsy, co może być zaletą dla osób preferujących mniej skomplikowane rozwiązania.

Podsumowanie

Decyzja o wyborze zmywarki 45 cm czy 60 cm zależy od wielu czynników, w tym wielkości kuchni, liczby domowników oraz indywidualnych potrzeb i preferencji. Zmywarki 60 cm oferują większą pojemność i często więcej zaawansowanych funkcji, co sprawia, że są idealne dla większych rodzin i osób, które często gotują i zmywają duże ilości naczyń. Z kolei zmywarki 45 cm są doskonałym rozwiązaniem dla mniejszych gospodarstw domowych, singli lub par, które mają ograniczoną przestrzeń w kuchni.
Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji. Choć zmywarki 60 cm mogą być bardziej efektywne w zużyciu wody i energii na jeden cykl, ich większa pojemność może prowadzić do rzadszego uruchamiania urządzenia, co w dłuższej perspektywie może przynieść oszczędności. Zmywarki 45 cm, mimo mniejszej pojemności, mogą być bardziej ekonomiczne w zakupie i idealnie sprawdzą się w mniejszych kuchniach.
Ostatecznie, wybór zmywarki powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Analiza dostępnych funkcji i technologii oraz ocena własnych wymagań pozwolą na podjęcie świadomej decyzji, która przyniesie satysfakcję i wygodę użytkowania przez wiele lat. Niezależnie od wyboru, nowoczesne zmywarki oferują szereg udogodnień, które znacząco ułatwiają codzienne obowiązki i przyczyniają się do oszczędności czasu i zasobów.

Autor artykułu

Autor artykułu

Julia Kamińska

Miłośniczka nowinek technologicznych i wszelkiego rodzaju sprzętów AGD. Kocha gotować i testować nowości w kuchni.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Zmywarka BEKO BDFS26040XA bPRO500

Zmywarka BEKO BDFS26040XA bPRO500

Zmywarka BEKO BDIS38040A

Zmywarka BEKO BDIS38040A

Zmywarka HISENSE HV693C60AD

Zmywarka HISENSE HV693C60AD