Gdzie nie można latać dronem? Przewodnik

Gdzie nie można latać dronem? Przewodnik

8 min czytania

Aktualizacja: 2 czerwca 2024

W dzisiejszych czasach drony stają się coraz popularniejsze, zarówno wśród hobbystów, jak i profesjonalistów. Jednak nie wszędzie można nimi swobodnie latać. Istnieją określone strefy, w których loty dronem są zabronione ze względów bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Warto znać te miejsca, aby uniknąć konsekwencji prawnych i potencjalnych zagrożeń.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Strefy zakazane dla lotów dronem

Sprawdź rekomendowane drony

Lotniska i ich okolice

Obszary chronione

Parki narodowe i rezerwaty przyrody

Osiedla mieszkaniowe i tereny zabudowane

Koncerty, festiwale i wydarzenia sportowe

Elektrownie, stacje benzynowe, mosty

Bazy wojskowe i poligony

Strefy przestrzeni powietrznej dla helikopterów

Obszary przy granicach państw

Podsumowanie

Opinie

Strefy zakazane dla lotów dronem

Latanie dronem to wspaniała przygoda i sposób na uchwycenie niezwykłych ujęć z lotu ptaka. Jednak nie wszystkie miejsca są dostępne dla dronów. Istnieją określone strefy zakazane, w których z różnych powodów, takich jak bezpieczeństwo, prywatność czy ochrona środowiska, loty dronem są surowo zabronione. Przed wzniesieniem drona w powietrze warto zapoznać się z tymi obszarami, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych i finansowych.

Sprawdź rekomendowane drony

Drony to niesamowite urządzenia, które zrewolucjonizowały sposób, w jaki rejestrujemy świat wokół nas. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym filmowcem, fotografem, entuzjastą technologii, czy po prostu szukasz nowego hobby, dron może dostarczyć Ci mnóstwo frajdy i możliwości. Zobacz nasze rekomendowane drony – zarówno te drogie i profesjonalne, które oferują najwyższą jakość obrazu i zaawansowane funkcje, jak i tańsze modele, które są idealne dla początkujących i oferują wystarczające możliwości do codziennego użytkowania. Poznaj nasze topowe rekomendacje i znajdź dron, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi.
Dron DJI Air 3 Fly More Combo

Dron DJI Air 3 Fly More Combo

SPRAWDŹ CENĘ
Opis produktu

Odkryj nowe możliwości tworzenia niezwykłych ujęć z DJI Air 3 - kompaktowym dronem z wysokiej klasy kamerą szerokokątną, teleobiektywem i 3-krotnym zoomem, zapewniającym stabilność lotu nawet do 46 minut. Dzięki zaawansowanym funkcjom, inteligentnym trybom nagrywania i aplikacji LightCut, Twoje filmy będą wyjątkowe i pełne detali!

Czas lotu (min): 46
Rozdzielczość: 4K (3840 na 2160)
GPS: Tak
Stabilizator: 3-osiowy
Waga (g): 720
DJI Air 3 to kompaktowy dron, który zapewnia unikalne możliwości tworzenia zdjęć i nagrani z lotu ptaka. Dzięki wysokiej klasy kamerze szerokokątnej oraz kamerze z teleobiektywem i 3-krotnym zoomem, możesz cieszyć się niepowtarzalnymi ujęciami z zupełnie nowej perspektywy. Składana konstrukcja drona oraz czas lotu sięgający do 46 minut dają Ci większą swobodę w eksploracji wybranych okolic. Zaawansowany system z dwiema kamerami pozwala na uchwycenie zarówno całości krajobrazu, jak i wyróżnienie wybranego obiektu.

Dron DJI Air 3 Fly More Combo

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Dron AUTEL ROBOTICS Evo Lite+

Dron AUTEL ROBOTICS Evo Lite+

SPRAWDŹ CENĘ
Opis produktu

Odkrywaj świat przy blasku księżyca! Dron EVO Lite+ z 1-calowym sensorem i inteligentnym algorytmem zapewnia ostre ujęcia nocne bez zakłóceń. Kontrola przysłony i 3-osiowy gimbal umożliwiają tworzenie filmów w pionie, a eleganckie kolory i wydajny system transmisji obrazu sprawiają, że każde ujęcie jest wyjątkowe.

Czas lotu (min): 40
GPS: Tak
Stabilizator: 3-osiowy
Waga (g): 820
Zakup drona EVO Lite+ to gwarancja nowych perspektyw i możliwości odkrywania świata w blasku księżyca. Dzięki 1-calowemu sensorowi obrazu CMOS 20 MP oraz inteligentnemu algorytmowi firmy Autel, dron uchwyci ostre detale przy oświetleniu nocnym, zapewniając niski poziom zakłóceń nawet przy wysokich wartościach ISO. Regulowana przysłona f/2.8-f/11 pozwala na elastyczne zmiany ekspozycji i głębi ostrości, co umożliwia wyrażenie swojego unikalnego stylu artystycznego. Dron wyposażony w 3-osiowy gimbal umożliwia nagrywanie filmów w pionie, ułatwiając późniejszą edycję i udostępnianie na urządzeniach mobilnych.

Dron AUTEL ROBOTICS Evo Lite+

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Dron UGO Mistral 3.0

Dron UGO Mistral 3.0

SPRAWDŹ CENĘ
Opis produktu

UGO Mistral 3.0 to dron, który pozwoli Ci na uchwycenie ciekawych momentów, fotografowanie z lotu ptaka oraz nagrywanie filmów wysokiej jakości. Z 6-osiowym stabilizatorem i funkcją obracania o 360 stopni, dron zapewnia stabilny lot i dużą przestrzeń do akrobacji. Kompaktowe rozmiary i łatwe sterowanie sprawiają, że korzystanie z urządzenia jest wygodne i przyjemne.

Czas lotu (min): 20
Rozdzielczość: HD (1280 na 720)
Stabilizator: 6-osiowy
Waga (g): 140
Warto zakupić drona UGO Mistral 3.0, ponieważ jego główne cechy umożliwiają uchwycenie ciekawych momentów, fotografowanie obiektów na odległość oraz nagrywanie wysokiej jakości filmów z lotu ptaka. Napędzany czterema silnikami, dron posiada wiele opcji, które zapewniają sprawne sterowanie i wygodne korzystanie z urządzenia. Dzięki temu spełni oczekiwania użytkowników poszukujących czegoś więcej niż tradycyjne fotografowanie i nagrywanie. Zrównoważony lot drona zapewnia wbudowany żyroskop, a 6-osiowy stabilizator gwarantuje miarowy lot i łatwe sterowanie.

Dron UGO Mistral 3.0

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Dron XERALL Maya

Dron XERALL Maya

SPRAWDŹ CENĘ
Opis produktu

Łatwy w obsłudze i stabilny dla początkujących pilotów, dron mimo niewielkich rozmiarów posiada wiele funkcji: automatyczny start i lądowanie, kamerę wideo z transmisją na żywo i inne.

Czas lotu (min): 5 - 6
Rozdzielczość: VGA (640 na 480)
Waga (g): 24
Dron XERALL Maya mimo niewielkich rozmiarów, posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak automatyczny start i lądowanie, kamera wideo z transmisją na żywo (FPV), możliwość ustawienia niestandardowej trasy lotu, funkcja bezgłowa oraz wiele innych. Dzięki temu produktowi możesz cieszyć się płynnym i bezproblemowym lotem, a jednocześnie rozwijać swoje umiejętności pilotażu. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z dronami lub poszukują solidnego urządzenia do rekreacyjnego użytku.

Dron XERALL Maya

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Lotniska i ich okolice

Gdzie nie można latać dronem

Gdzie nie można latać dronem

Latanie dronem w pobliżu lotnisk jest surowo zabronione ze względów bezpieczeństwa lotniczego. Drony mogą stanowić zagrożenie dla samolotów startujących i lądujących, dlatego wokół lotnisk obowiązuje strefa zakazu lotów dla tych urządzeń. Lotniska są monitorowane przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo lotów, które reagują natychmiastowo na wszelkie nielegalne loty dronów w ich okolicach. Naruszenie zakazu lotów w pobliżu lotniska może skutkować poważnymi konsekwencjami prawno-karnymi dla operatora drona.

Obszary chronione

Drony nie mogą również latać w obszarach chronionych, takich jak parki narodowe, rezerwaty przyrody czy tereny Natura 2000. W takich miejscach obowiązują specjalne przepisy regulujące korzystanie z dronów, aby chronić dziką przyrodę i uniknąć zakłóceń dla zwierząt i roślin. Operatorzy dronów powinni zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi lotów w obszarach chronionych i respektować je, aby uniknąć konfliktów z organami nadzoru oraz ochrony środowiska. W niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie specjalnego zezwolenia na lot drona w obszarze chronionym.

Parki narodowe i rezerwaty przyrody

W parkach narodowych i rezerwatach przyrody obowiązują specjalne przepisy dotyczące korzystania z dronów. W większości przypadków loty dronem są całkowicie zabronione, ze względu na ochronę dzikiej fauny i flory oraz zachowanie spokoju i ciszy w tych obszarach. Loty dronem mogą zakłócać naturalne środowisko oraz stwarzać zagrożenie dla zwierząt, które mogą być przestraszone lub zranione przez drona. Dlatego ważne jest, aby przed planowaniem lotu dronem w parku narodowym sprawdzić obowiązujące przepisy i zezwolenia.

Osiedla mieszkaniowe i tereny zabudowane

Na terenach osiedli mieszkaniowych i terenach zabudowanych również obowiązują pewne ograniczenia dotyczące lotów dronem. W niektórych miejscach, takich jak osiedla zamknięte, loty dronem mogą być całkowicie zabronione ze względu na prywatność mieszkańców i bezpieczeństwo lotów. Ponadto, na terenach zabudowanych istnieje ryzyko kolizji drona z budynkami, pojazdami czy innymi obiektami, co może prowadzić do szkód materialnych i wypadków. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność i przestrzegać obowiązujących przepisów, aby uniknąć konfliktów i niebezpieczeństw.

Koncerty, festiwale i wydarzenia sportowe

Drony są coraz popularniejszym narzędziem wykorzystywanym do filmowania i fotografowania imprez masowych, takich jak koncerty, festiwale czy wydarzenia sportowe. Jednakże, istnieją pewne ograniczenia i przepisy, które regulują korzystanie z nich w takich miejscach. Wiele imprez masowych odbywa się w obszarach, gdzie zgromadza się duża liczba osób, co może stanowić zagrożenie w przypadku awarii drona. Dlatego też, organizatorzy często wprowadzają zakazy korzystania z dronów na terenie imprez, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom.

Elektrownie, stacje benzynowe, mosty

Elektrownie, stacje benzynowe oraz mosty to miejsca, gdzie korzystanie z dronów może być niebezpieczne i zakazane. W przypadku elektrowni, istnieje ryzyko zakłócenia pracy instalacji oraz zagrożenia dla personelu. Drony mogą również stanowić zagrożenie dla stacji benzynowych, ze względu na ryzyko zapłonu w przypadku wypadku. Natomiast, mosty często są obiektami o strategicznym znaczeniu, gdzie korzystanie z dronów może naruszać przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Dlatego też, w takich miejscach zazwyczaj obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące korzystania z dronów.

Bazy wojskowe i poligony

Bazy wojskowe i poligony to miejsca, gdzie drony są absolutnie zakazane. W takich miejscach panuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a obecność dronów może stanowić poważne zagrożenie. Drony mogą być wykorzystywane do szpiegostwa, ataków lub przekazywania informacji wrażliwych. Dlatego też w pobliżu baz wojskowych i poligonów obowiązuje zakaz latania dronami, a ich obecność może skutkować poważnymi konsekwencjami prawno-karnymi.
Bazy wojskowe są miejscami, gdzie stacjonują żołnierze oraz przechowywane są broń i sprzęt wojskowy. Drony mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa tych obiektów, dlatego też ich obecność jest surowo zabroniona. Dodatkowo, wokół baz wojskowych często panuje zwiększona czujność i kontrola, co sprawia, że latanie dronem w tych miejscach jest niebezpieczne zarówno dla samego drona, jak i dla personelu wojskowego.
Poligony to miejsca, gdzie odbywają się ćwiczenia wojskowe oraz testowane są różnego rodzaju uzbrojenie i sprzęt. Drony mogą zakłócać przebieg tych ćwiczeń oraz stanowić zagrożenie dla osób uczestniczących w nich. Dlatego też wokół poligonów obowiązuje zakaz latania dronami, a ich obecność może być traktowana jako naruszenie prawa i podlegać surowym konsekwencjom.

Strefy przestrzeni powietrznej dla helikopterów

Strefy przestrzeni powietrznej dla helikopterów to obszary, gdzie helikoptery wykonują loty w różnych celach, takie jak transport medyczny, policyjny czy ratowniczy. Drony mogą stanowić zagrożenie dla helikopterów, ponieważ ich obecność w powietrzu może prowadzić do kolizji lub zakłóceń w ruchu powietrznym. Dlatego też w strefach przestrzeni powietrznej dla helikopterów obowiązuje zakaz latania dronami, aby zapewnić bezpieczeństwo lotów helikopterów oraz osób znajdujących się na ziemi.
Helikoptery często wykonują loty na niskich wysokościach, co sprawia, że mogą być trudno zauważalne dla operatorów dronów. Dlatego też latanie dronem w pobliżu stref przestrzeni powietrznej dla helikopterów może być niebezpieczne i prowadzić do poważnych incydentów. Operatorzy dronów powinni zawsze sprawdzać aktualne mapy stref przestrzeni powietrznej oraz przestrzegać wszelkich zakazów i ograniczeń, aby uniknąć konfliktów z helikopterami i zapewnić bezpieczeństwo lotów.

Obszary przy granicach państw

Kolejnym obszarem, gdzie nie można legalnie latać dronem, są obszary przy granicach państw. W wielu krajach istnieją specjalne przepisy regulujące korzystanie z dronów w pobliżu granic. Jest to związane z troską o bezpieczeństwo narodowe oraz ochronę danych i informacji wrażliwych. Drony mogą być wykorzystywane do szpiegostwa lub przemytu nielegalnych substancji, dlatego wiele państw wprowadza restrykcje dotyczące ich użytkowania w strefach granicznych. Przed planowaniem lotu dronem w okolicach granicy należy dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i ewentualnie uzyskać specjalne zezwolenie.

Podsumowanie

Podsumowując, istnieje wiele miejsc, gdzie nie można legalnie latać dronem. Należy zawsze przestrzegać obowiązujących przepisów i zasady bezpieczeństwa, aby uniknąć konsekwencji prawnych oraz potencjalnych zagrożeń dla innych osób. Drony są coraz popularniejsze, dlatego ważne jest, aby ich użytkownicy byli świadomi ograniczeń i zakazów dotyczących ich użytkowania. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo i prywatność innych osób są priorytetem, dlatego należy zawsze zachować rozsądek i odpowiedzialność podczas korzystania z drona.

Autor artykułu

Autor artykułu

Tomek Nowacki

Fan technologii i wszelakiej maści gadżetów. Były pracownik jednego z większych sklepów RTV/AGD w Polsce.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Dron DJI Air 3 Fly More Combo

Dron DJI Air 3 Fly More Combo

Dron AUTEL ROBOTICS Evo Lite+

Dron AUTEL ROBOTICS Evo Lite+

Dron UGO Mistral 3.0

Dron UGO Mistral 3.0

Dron XERALL Maya

Dron XERALL Maya