HEVC co to właściwie jest?

HEVC co to właściwie jest?

7 min czytania

Aktualizacja: 6 czerwca 2024

High Efficiency Video Coding (HEVC), znany również jako H.265, jest to standard kompresji wideo. Umożliwia znaczne zmniejszenie rozmiaru plików wideo przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik kompresji, HEVC pozwala na oszczędność miejsca na dysku oraz przepustowości sieciowej podczas przesyłania strumieniowego wideo.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Główne cechy i zalety HEVC

Porównanie z poprzednimi standardami kompresji wideo

Wymagania sprzętowe i oprogramowanie do obsługi HEVC

Problemy i wyzwania związane z implementacją HEVC

Przyszłość HEVC - czy to jest przyszłość kompresji wideo?

Podsumowanie

Opinie

Główne cechy i zalety HEVC

Jedną z głównych cech HEVC jest zdolność do kompresji wideo o około 50% lepszej niż w przypadku standardu H.264. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się wysoką jakością obrazu przy mniejszym zużyciu zasobów. Ponadto, HEVC obsługuje rozdzielczość Ultra HD (4K) oraz nawet 8K, co pozwala na oglądanie wideo w najwyższej jakości.
Kolejną zaletą HEVC jest wsparcie dla szerszego zakresu klatek na sekundę, co przekłada się na płynniejsze odtwarzanie wideo, szczególnie przy szybkich scenach akcji. Dodatkowo, standard ten oferuje lepszą obsługę kolorów oraz większą elastyczność w dostosowywaniu parametrów kompresji do różnych rodzajów treści wideo.

Kupuj taniej i bezpiecznie!

Sprawdź najlepsze okazje w zaufanych sklepach:

Promocje w Media Expert
ZOBACZ
Promocje w RTV EURO AGD
ZOBACZ
Promocje w Ceneo
ZOBACZ
Promocje w NEONET
ZOBACZ

Porównanie z poprzednimi standardami kompresji wideo

HEVC - co to właściwie jest?

HEVC - co to właściwie jest?

W porównaniu z poprzednimi standardami kompresji wideo, takimi jak H.264, HEVC oferuje znacząco lepszą efektywność kompresji. Dzięki temu, pliki wideo zakodowane w formacie HEVC zajmują mniej miejsca na dysku oraz wymagają mniejszej przepustowości sieciowej podczas przesyłania strumieniowego.
HEVC również zapewnia lepszą jakość obrazu przy niższych prędkościach transmisji danych, co sprawia, że wideo wygląda bardziej naturalnie i szczegółowo. Ponadto, dzięki wsparciu dla nowoczesnych technologii, takich jak HDR (High Dynamic Range) i HFR (High Frame Rate), HEVC umożliwia jeszcze bardziej imponujące wrażenia wizualne dla użytkowników.

Wymagania sprzętowe i oprogramowanie do obsługi HEVC

Aby móc odtwarzać wideo zakodowane przy użyciu standardu HEVC, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. W przypadku odtwarzania na komputerze, wymagane jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania do dekodowania wideo HEVC, takiego jak VLC Media Player, PotPlayer, czy Windows Media Player z odpowiednimi kodekami. W przypadku telewizorów, konieczne jest sprawdzenie czy dany model obsługuje dekodowanie HEVC.
Wymagania sprzętowe do obsługi HEVC mogą się różnić w zależności od jakości wideo oraz parametrów kodowania. W przypadku odtwarzania wideo w jakości HD, zalecane jest posiadanie procesora z obsługą instrukcji SSE4.1 oraz SSE4.2, natomiast do odtwarzania wideo w jakości 4K konieczne może być posiadanie procesora z obsługą instrukcji AVX2.

Problemy i wyzwania związane z implementacją HEVC

Mimo licznych zalet, implementacja standardu HEVC nie jest pozbawiona wyzwań i problemów. Jednym z głównych problemów związanych z HEVC jest złożoność samego algorytmu kompresji, co sprawia, że wymagane są bardziej zaawansowane technologie do dekodowania wideo. Ponadto, zastosowanie HEVC może wymagać większej mocy obliczeniowej, co może prowadzić do wyższego zużycia energii.
Kolejnym wyzwaniem związanym z HEVC jest kwestia kompatybilności. Nie wszystkie urządzenia mogą obsługiwać ten standard, co może prowadzić do problemów z odtwarzaniem wideo na starszych modelach sprzętu. Ponadto, istnieje ryzyko, że niektóre oprogramowanie może nie być w pełni zoptymalizowane do obsługi HEVC, co może prowadzić do problemów z płynnością odtwarzania.
Warto mieć świadomość tych problemów i wyzwań związanych z implementacją HEVC, aby móc skutecznie korzystać z tego standardu kompresji wideo.

Przyszłość HEVC - czy to jest przyszłość kompresji wideo?

Wraz z rozwojem technologii i wzrostem popularności treści wideo online, HEVC staje się coraz bardziej istotny. Dzięki mniejszym rozmiarom plików wideo, możliwe jest szybsze przesyłanie i strumieniowanie treści wideo, co jest szczególnie istotne w przypadku transmisji na żywo czy platform VOD.
Ponadto, coraz więcej producentów sprzętu elektronicznego, takich jak telewizory, smartfony czy tablety, wspiera dekodowanie HEVC, co sprawia, że użytkownicy mogą cieszyć się wysoką jakością obrazu przy mniejszym zużyciu danych.
W związku z powyższym, można śmiało stwierdzić, że HEVC ma duży potencjał i może być kluczowym standardem kompresji wideo w przyszłości.

Podsumowanie

HEVC to zaawansowany standard kompresji wideo, który pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu przy niższych przepływnościach danych. Dzięki coraz większej popularności treści wideo online oraz wsparciu producentów sprzętu elektronicznego, HEVC staje się coraz bardziej istotny i może być kluczowym standardem kompresji wideo w przyszłości. Dzięki mniejszym rozmiarom plików wideo, możliwe jest szybsze przesyłanie i strumieniowanie treści wideo, co sprawia, że użytkownicy mogą cieszyć się wysoką jakością obrazu przy mniejszym zużyciu danych.

Autor artykułu

Autor artykułu

Tomek Nowacki

Fan technologii i wszelakiej maści gadżetów. Były pracownik jednego z większych sklepów RTV/AGD w Polsce.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Sprawdź aktualne promocje!

Kupuj taniej i bezpiecznie!

Promocje w Media Expert
ZOBACZ
Promocje w RTV EURO AGD
ZOBACZ
Promocje w Ceneo
ZOBACZ