Ile pikseli ma rozdzielczość 4K?

Ile pikseli ma rozdzielczość 4K?

7 min czytania

Aktualizacja: 6 czerwca 2024

Rozdzielczość 4K, zwana również Ultra HD, ma wymiary 3840 na 2160 pikseli. Porównując to do standardowej rozdzielczości HD, która ma wymiary 1920 na 1080 pikseli, różnica jest znacząca. Rozdzielczość 4K oferuje cztery razy więcej pikseli niż rozdzielczość HD, co przekłada się na znacznie lepszą jakość obrazu.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Co to jest rozdzielczość 4K?

Sprzęt z 4K

Jakie są wymiary rozdzielczości 4K?

Jakie urządzenia obsługują rozdzielczość 4K?

Czy rozdzielczość 4K jest lepsza od Full HD?

Jakie są różnice między 4K a Ultra HD?

Jakie są przyszłe trendy rozdzielczości 4K?

Jakie są ograniczenia rozdzielczości 4K?

Podsumowanie

Opinie

Co to jest rozdzielczość 4K?

Rozdzielczość 4K to standard wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości, który oferuje obraz o jakości zbliżonej do jakości obrazu kinowego. Dzięki dużej ilości pikseli, obraz jest bardzo ostry, szczegółowy i realistyczny. Rozdzielczość 4K jest coraz bardziej popularna wśród producentów telewizorów, monitorów komputerowych, kamer wideo oraz projektorów. Dzięki niej użytkownicy mogą cieszyć się doskonałą jakością obrazu podczas oglądania filmów, grania w gry czy przeglądania zdjęć.

Sprzęt z 4K

W erze cyfrowej rozdzielczość obrazu odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu najwyższej jakości wizualnych doznań. Technologia 4K, oferująca cztery razy więcej pikseli niż standardowe Full HD, zrewolucjonizowała sposób, w jaki oglądamy filmy, gramy w gry i pracujemy na komputerach. Urządzenia z 4K zapewniają niezwykłą ostrość, szczegółowość i głębię kolorów, sprawiając, że każdy obraz wygląda realistycznie i imponująco. Przyglądamy się różnym rodzajom urządzeń 4K – od telewizorów i monitorów, po kamery i konsole do gier. Przedstawiamy kilka najlepszych produktów.
Konsola MICROSOFT XBOX Series X

Konsola MICROSOFT XBOX Series X

SPRAWDŹ CENĘ

Najszybsza konsola Xbox w historii, Xbox Series X, zapewnia 12 teraflopów mocy, rozgrywkę w jakości 4K oraz 8K oraz 120 klatek na sekundę. Dzięki dedykowanemu dyskowi SSD i inteligentnemu pobieraniu, graj w setki gier bez przerywania. Dodatkowo zyskaj wyższy komfort dzięki kontrolerowi bezprzewodowemu Xbox i aplikacji Xbox Family Settings.

Pojemność dysku twardego [TB]: 1
Napęd Blu-ray 4K: Tak
Liczba kontrolerów: 1
Kupując konsolę Xbox Series X, otrzymujesz potężną i wydajną maszynę stworzoną specjalnie dla prawdziwych graczy. Dzięki 12 teraflopom czystej mocy przetwarzania grafiki, śledzeniu promieni DirectX i obsłudze gier w jakości 4K, możesz odkryć ekscytujące światy jak nigdy dotąd. Funkcja szybkiego wznawiania, szybkiego ładowania i możliwości osiągnięcia nawet 120 klatek na sekundę dzięki technologii Xbox Velocity Architecture, pozwoli Ci w pełni cieszyć się każdą minutą rozgrywki. Dodatkowo, konsola Xbox Series na w kolorze białym zapewnia szybkość i wydajność dzięki 12 teraflopom mocy, dedykowanemu dyskowi SSD 1 TB, obsłudze rozgrywki w jakości 4K oraz 8K oraz możliwości osiągnięcia 120 klatek na sekundę.

Konsola MICROSOFT XBOX Series X

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Telewizor SAMSUNG QE77S90C 77

Telewizor SAMSUNG QE77S90C 77

SPRAWDŹ CENĘ
Opis produktu

Wyjątkowa jakość obrazu OLED, autentyczne kolory PANTONE i zaawansowane funkcje dla graczy sprawiają, że Samsung OLED S90C to jeden z najlepszych telewizorów na rynku.

Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Smart TV: Tak
System: Tizen TV
Dla graczy: Tak
Warto zainwestować w telewizor OLED Samsung S90C ze względu na jego niezwykle żywe i autentyczne kolory, zweryfikowane przez PANTONE. Model ten oferuje zaawansowane funkcje dla graczy oraz Quantum HDR, zapewniający zaskakującą jasność i głęboki kontrast. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to jedna z najlepszych propozycji na rynku, oferująca genialne kolory, doskonałą jakość obrazu i wyjątkowe funkcje dla miłośników gier. Dzięki Neuronowemu Procesorowi AI Quantum 4K, użytkownik może doświadczyć pełnej mocy obrazu.

Telewizor SAMSUNG QE77S90C 77

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Telewizor SONY KD-43X75WL 43

Telewizor SONY KD-43X75WL 43

SPRAWDŹ CENĘ
Opis produktu

Wyjątkowy telewizor SONY X75W zapewnia realistyczny obraz 4K HDR, potężny bas, czysty dźwięk oraz eleganckie wzornictwo. Dzięki technologiom Dolby Vision i Dolby Atmos doświadczysz intensywnych kolorów, ostrzejszego kontrastu i dźwięku przestrzennego.

Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
Smart TV: Tak
System: Google TV
Dla graczy: Tak
Telewizor SONY X75W, jest stworzony do rozrywki i oferuje realistyczny obraz 4K HDR dzięki procesorowi X1, który gwarantuje jasne, kolorowe obrazy. Dzięki technologii Dolby Vision, obrazy są pełne żywych kolorów, ostrzejszego kontrastu i głębokiej tekstury, co pozwala dostrzec nawet najmniejsze szczegóły w ulubionych scenach. Dodatkowo, zestaw 2 głośników X-Balanced zapewnia wysokiej jakości dźwięk i mocne basy, a technologia Dolby Atmos zapewnia dźwięk przestrzenny. Telewizor X75W został zaprojektowany w minimalistycznym stylu, pasującym do każdego wnętrza, a dwupozycyjna podstawa zapewnia elastyczność w aranżacji.

Telewizor SONY KD-43X75WL 43

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Monitor GIGABYTE M32U 31.5

Monitor GIGABYTE M32U 31.5

SPRAWDŹ CENĘ

Monitor GIGABYTE M32U 32 to idealne rozwiązanie dla graczy, zapewniające najwyższy komfort podczas intensywnych rozgrywek. Duży 32-calowy ekran, sygnał 4K, matowa matryca IPS i 144 Hz częstotliwość odświeżania sprawiają, że każdy detal jest doskonale widoczny i reakcja matrycy wynosi zaledwie 1 ms.

Częstotliwość odświeżania (Hz): 144
Czas reakcji matrycy (ms): 1
Proporcje ekranu: 16:9
Monitor GIGABYTE M32U 32 został specjalnie stworzony z myślą o graczach, oferując im maksymalny komfort podczas rozgrywki. Dzięki dużej matrycy o przekątnej 32 cali, sygnale 4K oraz podświetleniu LED, każdy detal dynamicznie zmieniającego się obrazu będzie doskonale widoczny. Matowa matryca IPS o częstotliwości odświeżania 144 Hz i czasie reakcji 1 ms zapewnia użytkownikowi niezrównany komfort w trakcie nawet najbardziej intensywnych rozgrywek. Dodatkowo, monitor ten wyróżnia się doskonałym kontrastem dynamicznym, jasnością ekranu oraz olbrzymią liczbą wyświetlanych barw.

Monitor GIGABYTE M32U 31.5

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Wideorejestrator NAVITEL R980 4K

Wideorejestrator NAVITEL R980 4K

SPRAWDŹ CENĘ

Nagrywanie trasy w jakości 4K z szerokim polem widzenia, dotykowym wyświetlaczem i czujnikiem uderzenia, zapewniającym bezpieczeństwo nagrań.

Ekran LCD (cal): 3
Tryb nocny: Tak
Komunikacja: WiFi, GPS, USB Typu C
Detekcja Ruchu: Tak
Wideorejestrator NAVITEL R980 4K, jest wart zakupu z wielu powodów. Dzięki zaawansowanemu sensorowi Sony IMX 415, nagrywa on trasę przejazdu w niesamowitej jakości 4K Ultra HD, co pozwala na wyraźne odczytanie znaków drogowych, linii na drodze i tablic rejestracyjnych innych pojazdów. Dzięki 7-warstwowej szklanej soczewce z filtrem podczerwieni, nagrania są wyraziste nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Kamera o szerokim polu widzenia 140° pozwala na rejestrowanie zarówno drogi przed samochodem, jak i pobocza, co gwarantuje uchwycenie każdego zdarzenia drogowego.

Wideorejestrator NAVITEL R980 4K

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Jakie są wymiary rozdzielczości 4K?

Ile pikseli ma rozdzielczość 4K?

Ile pikseli ma rozdzielczość 4K?

Standardowa rozdzielczość 4K składa się z 3840 pikseli na szerokość i 2160 pikseli na wysokość. Oznacza to, że proporcje obrazu w rozdzielczości 4K wynoszą 16:9, co jest standardem w przypadku większości telewizorów i monitorów. Dzięki takim wymiarom, obraz w rozdzielczości 4K jest idealnie dopasowany do współczesnych urządzeń wyświetlających treści wideo. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się doskonałą jakością obrazu bez konieczności dostosowywania ustawień wyświetlacza.

Jakie urządzenia obsługują rozdzielczość 4K?

Obecnie wiele urządzeń elektronicznych obsługuje rozdzielczość 4K, w tym telewizory, monitory komputerowe, projektory, smartfony, tablety, aparaty fotograficzne i kamery wideo. Telewizory 4K są coraz popularniejsze na rynku i oferują użytkownikom możliwość oglądania ulubionych programów i filmów w najwyższej jakości. Monitory komputerowe 4K są wykorzystywane głównie przez profesjonalistów, takich jak graficy, fotografowie i projektanci, którzy potrzebują precyzyjnego wyświetlania detali. Smartfony i tablety 4K pozwalają użytkownikom na oglądanie filmów i zdjęć w imponującej jakości, a aparaty fotograficzne i kamery wideo 4K umożliwiają tworzenie wysokiej jakości treści wideo.

Czy rozdzielczość 4K jest lepsza od Full HD?

Rozdzielczość 4K jest zdecydowanie lepsza od Full HD pod względem jakości obrazu. Dzięki czterokrotnie większej liczbie pikseli (3840 x 2160 pikseli) w porównaniu do Full HD (1920 x 1080 pikseli), obrazy w rozdzielczości 4K są bardziej szczegółowe, ostre i realistyczne. Kolory są bardziej nasycone, a detale są bardziej wyraźne, co sprawia, że oglądanie filmów, programów telewizyjnych i granie w gry wideo w 4K jest bardziej immersywne i satysfakcjonujące. Ponadto, rozdzielczość 4K pozwala na większe ekrany bez utraty jakości obrazu, co sprawia, że jest idealna do oglądania filmów w kinie domowym.

Jakie są różnice między 4K a Ultra HD?

Rozdzielczość 4K i Ultra HD są często mylone ze sobą, ale istnieją między nimi pewne subtelne różnice. Rozdzielczość 4K odnosi się do standardu obrazu o rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli, natomiast Ultra HD odnosi się do rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Oznacza to, że rozdzielczość 4K jest nieco szersza niż Ultra HD. Ponadto, rozdzielczość 4K jest częściej stosowana w kinematografii, podczas gdy Ultra HD jest bardziej powszechne w telewizorach i monitorach.

Jakie są przyszłe trendy rozdzielczości 4K?

Obecnie rozdzielczość 4K jest standardem w branży filmowej i telewizyjnej, ale przyszłe trendy wskazują na rozwój jeszcze wyższych rozdzielczości. Jednym z przykładów jest rozdzielczość 8K, która oferuje cztery razy więcej pikseli niż 4K. Choć na razie jest to jeszcze rzadko spotykane, to z biegiem czasu można spodziewać się coraz większej popularności rozdzielczości 8K. Ponadto, rozwój technologii HDR (High Dynamic Range) oraz większa dostępność treści w jakości 4K sprawiają, że ta rozdzielczość będzie nadal rozwijać się i ewoluować.

Jakie są ograniczenia rozdzielczości 4K?

Mimo licznych zalet, rozdzielczość 4K ma także pewne ograniczenia. Jednym z głównych problemów jest wymagana moc obliczeniowa do przetwarzania tak dużej ilości pikseli. Dlatego nie wszystkie urządzenia są w stanie obsłużyć płynnie treści w jakości 4K. Ponadto, istnieje także kwestia dostępności treści w tej rozdzielczości - choć coraz więcej produkcji jest nagrywanych w jakości 4K, nadal nie wszystkie filmy, programy telewizyjne czy gry wideo są dostępne w tej jakości. Ostatecznie, ograniczeniem rozdzielczości 4K jest także cena - telewizory czy monitory obsługujące tę rozdzielczość są często droższe niż ich odpowiedniki w niższych rozdzielczościach.

Podsumowanie

Rozdzielczość 4K to standard wideo oferujący niezwykle wysoką jakość obrazu dzięki ponad 8 milionom pikseli. Dzięki większej ilości pikseli obraz jest bardziej szczegółowy i realistyczny, co sprawia, że jest to popularna opcja wśród miłośników filmów, gier wideo i grafiki komputerowej. Warto zainwestować w sprzęt obsługujący rozdzielczość 4K, aby cieszyć się doskonałą jakością obrazu.

Autor artykułu

Autor artykułu

Tomek Nowacki

Fan technologii i wszelakiej maści gadżetów. Były pracownik jednego z większych sklepów RTV/AGD w Polsce.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Konsola MICROSOFT XBOX Series X

Konsola MICROSOFT XBOX Series X

Telewizor SAMSUNG QE77S90C 77

Telewizor SAMSUNG QE77S90C 77

Telewizor SONY KD-43X75WL 43

Telewizor SONY KD-43X75WL 43

Monitor GIGABYTE M32U 31.5

Monitor GIGABYTE M32U 31.5

Wideorejestrator NAVITEL R980 4K

Wideorejestrator NAVITEL R980 4K