Jaki tani router kupić? Najlepsze niedrogie routery

Jaki tani router kupić? Najlepsze niedrogie routery

9 min czytania

Aktualizacja: 21 czerwca 2024

Wybór odpowiedniego routera może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy budżet jest ograniczony. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które oferują dobrą jakość za niewielkie pieniądze. W tym artykule przedstawimy najlepsze tanie routery, które warto rozważyć. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się stabilnym i szybkim połączeniem internetowym bez nadwyrężania portfela.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Ranking tanich routerów do domu

Tani router WiFi co powinien mieć?

Czy warto kupić tani router?

Czy tani router zapewni stabilne połączenie dla gier online?

Podsumowanie

Opinie

Ranking tanich routerów do domu

Wybór taniego routera do domu nie musi oznaczać rezygnacji z jakości i funkcjonalności. W naszym rankingu znajdziesz urządzenia, które oferują dobrą wydajność, łatwą konfigurację oraz niezawodność w codziennym użytkowaniu. Przeanalizowaliśmy różne modele pod kątem ich specyfikacji technicznych, opinii użytkowników oraz stosunku jakości do ceny. Dzięki temu możesz być pewien, że prezentowane routery spełnią Twoje oczekiwania, niezależnie od tego, czy potrzebujesz ich do pracy, nauki, czy rozrywki. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak zasięg Wi-Fi, liczba portów LAN oraz wsparcie dla nowoczesnych standardów sieciowych. Nasz ranking pomoże Ci dokonać świadomego wyboru i znaleźć idealny router do Twojego domu.

Ranking tanich routerów do domu

1

Router TP-LINK Archer C50 AC1200

2

Router TP-LINK TL-MR3420

3

Router TENDA F9

4

Router TP-LINK TL-WR841N

5

Router TENDA AC19

Router Archer C50 oferuje możliwość rozgłaszania dwóch oddzielnych sieci bezprzewodowych w zakresach 2,4GHz i 5GHz, co skutkuje wyjątkową wydajnością połączeń bezprzewodowych. Dzięki temu użytkownik może jednocześnie korzystać z dwóch dedykowanych sieci, które są zoptymalizowane pod kątem różnych zastosowań. Na przykład, pasmo 2,4GHz idealnie nadaje się do obsługi codziennych aplikacji, takich jak przeglądanie internetu czy sprawdzanie poczty elektronicznej, natomiast pasmo 5GHz jest idealne dla bardziej wymagających zadań, takich jak strumieniowanie wideo w jakości HD lub gry online, które wymagają niskich opóźnień. Kupując Router Archer C50, zyskujesz elastyczność i niezawodność, które zaspokoją potrzeby zarówno mniej, jak i bardziej wymagających użytkowników.

Router TP-LINK Archer C50 AC1200

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Ciesz się szybkim i stabilnym połączeniem internetowym dzięki TL-MR3420. Ten wszechstronny router umożliwia przetwarzanie sygnału 3G/4G na Wi-Fi, co pozwala na łatwe stworzenie własnego hotspotu Wi-Fi poprzez podłączenie klucza sprzętowego USB 3/4G. Udostępniając stabilne połączenie sieciowe, TL-MR3420 sprawdzi się w domach, gdzie potrzebny jest niezawodny internet dla rodziny i przyjaciół. Dzięki kompatybilności z urządzeniami większości producentów, router ten zapewnia szybkie połączenie o prędkości do 300Mb/s, obsługując jednocześnie nawet 32 urządzenia, takie jak smartfony, laptopy czy konsole.

Router TP-LINK TL-MR3420

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
3
Router TENDA F9

Router TENDA F9

SPRAWDŹ CENĘ

Router TENDA F9 zapewnia szybkie połączenie internetowe z prędkością do 600 Mb/s, umożliwiając płynne korzystanie z sieci.

Przeznaczenie: xDSL
Częstotliwość pracy: 2.4 Ghz
Kupno routera TENDA F9 to doskonała decyzja zarówno dla domów, jak i firm. Dzięki wysokiej przepustowości i zdolności obsługi wielu urządzeń jednocześnie, TENDA F9 zapewnia sprawne i nieprzerwane połączenie internetowe. Może przesyłać dane z prędkością do 600 Mb/s, co czyni go bardziej wydajnym w porównaniu do routerów o przepustowości 450 Mb/s czy 300 Mb/s. Cztery zewnętrzne, wielokierunkowe anteny o wysokim wzmocnieniu (4*6dBi) gwarantują szybki Internet w każdym zakątku domu lub firmy.

Router TENDA F9

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Zakup Routera TL-WR841N to doskonały wybór zarówno dla małych firm, jak i użytkowników domowych, którzy potrzebują niezawodnych połączeń sieciowych. Urządzenie obsługuje standard N, oferując prędkości do 300Mb/s, co pozwala na tworzenie zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych sieci. Dzięki technologii 2T2R MIMO, router zapewnia wyjątkową wydajność transmisji. To oznacza, że użytkownicy mogą cieszyć się płynnym przesyłaniem wideo w jakości HD, bezproblemową komunikacją VoIP oraz graniem online bez zakłóceń.

Router TP-LINK TL-WR841N

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
5
Router TENDA AC19

Router TENDA AC19

SPRAWDŹ CENĘ

AC19 to dwupasmowy, gigabitowy router bezprzewodowy, który zapewnia prędkość Wi-Fi do 2033 Mb/s i doskonałą wydajność połączenia światłowodowego.

WiFi Mesh: Tak
Przeznaczenie: xDSL
Rodzaj urządzenia: Router bezprzewodowy
TENDA AC19 to bezprzewodowy router gigabitowy działający w dwóch pasmach, idealny dla domów z szybkim dostępem do Internetu. Wspiera standard 802.11ac wave2, oferując prędkość Wi-Fi do 2033 Mb/s (300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i 1733 Mb/s w paśmie 5 GHz), co pozwala na maksymalne wykorzystanie łącza światłowodowego. Dzięki technologii 4x4 MU-MIMO w paśmie 5 GHz, AC19 zapewnia większy zasięg i prędkość WiFi niż routery z technologią 3x3 MU-MIMO. Porty gigabitowe umożliwiają przepustowość do 1000 Mb/s.

Router TENDA AC19

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Tani router WiFi co powinien mieć?

Wybierając tani router WiFi, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, które mogą znacząco wpłynąć na jakość i stabilność połączenia. Przede wszystkim, standard WiFi jest jednym z najważniejszych aspektów. Obecnie najpopularniejsze standardy to WiFi 4 (802.11n), WiFi 5 (802.11ac) oraz najnowszy WiFi 6 (802.11ax). Choć WiFi 6 oferuje najlepszą wydajność, nawet routery obsługujące WiFi 5 mogą zapewnić solidne połączenie w domowych warunkach, a ich cena jest znacznie bardziej przystępna.
Kolejnym istotnym elementem jest liczba i rodzaj anten. Routery zewnętrznymi antenami zazwyczaj oferują lepszy zasięg i stabilność sygnału w porównaniu do tych z wbudowanymi antenami. Warto również zwrócić uwagę na liczbę pasm. Routery dwupasmowe (2.4 GHz i 5 GHz) są bardziej wszechstronne, ponieważ pasmo 2.4 GHz oferuje lepszy zasięg, a 5 GHz zapewnia wyższą prędkość transmisji danych.
Porty Ethernet to kolejny ważny aspekt. Nawet tani router powinien mieć co najmniej cztery porty LAN, co pozwala na podłączenie kilku urządzeń przewodowych, takich jak komputery stacjonarne, konsole do gier czy telewizory smart. Warto również zwrócić uwagę na prędkość portów – Gigabit Ethernet (1000 Mbps) jest znacznie szybszy niż standardowy Fast Ethernet (100 Mbps).
Nie można zapomnieć o funkcjach bezpieczeństwa. Nawet tani router powinien oferować podstawowe zabezpieczenia, takie jak WPA3, które chronią sieć przed nieautoryzowanym dostępem. Dodatkowe funkcje, takie jak kontrola rodzicielska, możliwość tworzenia sieci gościnnej czy wsparcie dla VPN, mogą być również bardzo przydatne.

Czy warto kupić tani router?

Jaki tani router kupić? Najlepsze niedrogie routery

Jaki tani router kupić? Najlepsze niedrogie routery

Decyzja o zakupie taniego routera zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz specyfiki jego środowiska sieciowego. Cena jest oczywiście jednym z głównych atutów tanich routerów. Dla wielu użytkowników, którzy potrzebują podstawowego połączenia internetowego do przeglądania stron, korzystania z mediów społecznościowych czy streamingu wideo, tani router może być w zupełności wystarczający.
Jednak warto zastanowić się nad długoterminowymi korzyściami. Tani router może nie oferować takiej samej wydajności i stabilności jak droższe modele, co może prowadzić do frustracji związanej z przerywaniem połączenia czy wolniejszym transferem danych. Warto również pamiętać, że tańsze modele mogą mieć ograniczoną liczbę funkcji i mniejszą elastyczność w konfiguracji.
Z drugiej strony, technologia sieciowa rozwija się bardzo szybko, a regularne aktualizacje sprzętu mogą być bardziej opłacalne niż inwestowanie w drogi router, który za kilka lat może być przestarzały. Tani router może być również doskonałym rozwiązaniem jako urządzenie zapasowe lub do zastosowań w mniej wymagających środowiskach, takich jak małe biura czy domki letniskowe.

Czy tani router zapewni stabilne połączenie dla gier online?

Tani router może zapewnić stabilne połączenie dla gier online, ale jest kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Wydajność i specyfikacje techniczne: Tańsze modele routerów mogą nie oferować takich samych zaawansowanych funkcji jak droższe odpowiedniki, takich jak wyższa przepustowość, lepsze zarządzanie ruchem sieciowym czy wsparcie dla nowoczesnych standardów Wi-Fi (np. Wi-Fi 6). Przepustowość i standardy Wi-Fi są istotne, ponieważ wpływają na szybkość i stabilność połączenia.

Liczba jednoczesnych połączeń: Tańsze routery mogą mieć problemy z obsługą wielu jednoczesnych połączeń, co jest ważne, jeśli w domu korzysta z internetu wiele urządzeń. Gry online wymagają stabilnego i nieprzerwanego połączenia, a zbyt duża liczba urządzeń może spowodować opóźnienia i przerywania.

Jakość sygnału: Zasięg i jakość sygnału Wi-Fi to kolejny istotny czynnik. Tańsze routery mogą mieć słabszy zasięg, co może prowadzić do problemów z połączeniem w odleglejszych częściach domu. W takich przypadkach można rozważyć użycie wzmacniaczy sygnału lub systemów mesh, aby poprawić zasięg i stabilność połączenia.

Funkcje QoS (Quality of Service): Niektóre tańsze routery mogą nie oferować funkcji QoS, które pozwalają priorytetyzować ruch sieciowy. Funkcje te mogą być bardzo przydatne dla graczy, ponieważ pozwalają na nadanie priorytetu grom online, co minimalizuje opóźnienia i utratę pakietów.

Tani router może zapewnić stabilne połączenie dla gier online, ale warto zwrócić uwagę na jego specyfikacje techniczne, zasięg i dodatkowe funkcje. Jeśli router nie spełnia wymagań, można rozważyć jego modernizację lub dodanie wzmacniaczy sygnału, aby poprawić jakość połączenia. Dla najlepszych wyników warto jednak rozważyć inwestycję w router z wyższej półki, który lepiej poradzi sobie z wymaganiami współczesnych gier online.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego routera w przystępnej cenie może być wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu szerokiej gamy dostępnych modeli. Kluczowe jest zrozumienie własnych potrzeb oraz specyfikacji technicznych, które mogą wpłynąć na jakość i stabilność połączenia internetowego. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, takich jak prędkość transmisji danych, zasięg sygnału, liczba dostępnych portów oraz wsparcie dla nowoczesnych standardów Wi-Fi. Inwestycja w odpowiedni router może znacząco poprawić jakość i stabilność połączenia internetowego, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej urządzeń korzysta z sieci bezprzewodowej.

Autor artykułu

Autor artykułu

Tomek Nowacki

Fan technologii i wszelakiej maści gadżetów. Były pracownik jednego z większych sklepów RTV/AGD w Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zwiększyć zasięg WiFi w domu?

Zwiększenie zasięgu WiFi w domu może być kluczowe dla zapewnienia stabilnego i szybkiego połączenia internetowego w każdym pomieszczeniu. Istnieje kilka skutecznych metod, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu. Przede wszystkim, umiejscowienie routera ma ogromne znaczenie. Router powinien być umieszczony w centralnym punkcie domu, z dala od ścian i innych przeszkód, które mogą tłumić sygnał. Warto również unikać umieszczania routera w pobliżu urządzeń elektronicznych, takich jak mikrofalówki czy telewizory, które mogą zakłócać sygnał WiFi.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Router TP-LINK Archer C50 AC1200

Router TP-LINK Archer C50 AC1200

Router TP-LINK TL-MR3420

Router TP-LINK TL-MR3420

Router TENDA F9

Router TENDA F9

Router TP-LINK TL-WR841N

Router TP-LINK TL-WR841N

Router TENDA AC19

Router TENDA AC19