Ranking dysków SSD. Najlepsze modele

Ranking dysków SSD. Najlepsze modele

7 min czytania

Aktualizacja: 21 czerwca 2024

Wybór odpowiedniego dysku SSD może znacząco wpłynąć na wydajność Twojego komputera. W tym artykule przedstawiamy ranking najlepszych modeli dostępnych na rynku. Skupiamy się na kluczowych parametrach, takich jak prędkość odczytu i zapisu, trwałość oraz cena. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć świadomą decyzję zakupową.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Najlepsze dyski SSD ranking

Jaki dysk SSD wybrać?

Dlaczego warto kupić dysk SSD?

Jak dbać o kondycję dysku SSD?

Jak dyski SSD sprawdzają się w grach?

Podsumowanie

Opinie

Najlepsze dyski SSD ranking

W naszym rankingu uwzględniliśmy zarówno dyski SSD przeznaczone dla graczy, jak i dla profesjonalistów potrzebujących niezawodnych rozwiązań do pracy. Prędkość odczytu i zapisu to kluczowe kryterium, które wpływa na ogólną wydajność systemu. Kolejnym ważnym aspektem jest trwałość, mierzona w TBW (Total Bytes Written), co pozwala ocenić, jak długo dysk będzie działał bez problemów. Cena również odgrywa istotną rolę, zwłaszcza gdy budżet jest ograniczony. Warto zwrócić uwagę na interfejs dysku, ponieważ różne modele oferują różne typy połączeń, takie jak SATA czy NVMe, co wpływa na kompatybilność i prędkość transferu danych. W naszym zestawieniu znajdziesz zarówno topowe modele, jak i te bardziej budżetowe, które oferują doskonały stosunek jakości do ceny.

Najlepsze dyski SSD ranking

1

Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

2

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

3

Dysk SAMSUNG 870 Evo 1TB SSD

4

Dysk KIOXIA Exceria 480GB SSD

1
Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

SPRAWDŹ CENĘ

Dysk SSD Crucial MX500 oferuje błyskawiczne uruchamianie systemu i szybkie wczytywanie plików dzięki dynamicznemu przyspieszaniu zapisu.

Format: 2.5
Rodzaj dysku: SSD
Rodzaj dysku: Wewnętrzny
Jeśli zależy Ci na wydajności i niezawodności, warto zainwestować w Crucial MX500. Ten dysk SSD pozwala na błyskawiczne uruchamianie systemu oraz natychmiastowe wczytywanie plików, co znacząco przyspiesza działanie nawet najbardziej wymagających programów. Dzięki technologii dynamicznego przyspieszania zapisu, która korzysta z szybkich jednopoziomowych komórek pamięci flash, użytkownicy mogą cieszyć się niezwykle wysokimi prędkościami. Crucial MX500 został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności, zużywając przy tym minimalną ilość energii.

Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
2
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

SPRAWDŹ CENĘ

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD zwiększa prędkość pracy komputera 10-krotnie w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD.

Format: 2.5
Rodzaj dysku: SSD
Rodzaj dysku: Wewnętrzny
Kupno GOODRAM CX400 512GB SSD to inwestycja w znaczące przyspieszenie pracy komputera, oferując nawet dziesięciokrotną poprawę w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD. Dzięki kompaktowym rozmiarom oraz wysokiej wydajności, dysk ten wyróżnia się na tle innych podobnych urządzeń. Interfejs SATA III zapewnia optymalną prędkość wymiany danych, co przekłada się na odczyt z prędkością 550 MB/s i zapis 500 MB/s. GOODRAM CX400 charakteryzuje się także efektywnym chłodzeniem i niskim zużyciem energii, co przyczynia się do stabilnej i wydajnej pracy.

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
3
Dysk SAMSUNG 870 Evo 1TB SSD

Dysk SAMSUNG 870 Evo 1TB SSD

SPRAWDŹ CENĘ

Dysk 870 EVO SSD oferuje błyskawiczny transfer danych i wyjątkową niezawodność dzięki najnowszemu kontrolerowi V-NAND i MKX 6.

Format: 2.5
Rodzaj dysku: SSD
Rodzaj dysku: Wewnętrzny
Zakup Samsung 870 EVO SSD przynosi liczne korzyści, które mogą znacząco wpłynąć na codzienne użytkowanie komputera. Produkt ten oferuje błyskawiczny transfer danych, co jest możliwe dzięki inteligentnej technologii TurboWrite oraz najnowszym kościom pamięci V-NAND. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z maksymalnej sekwencyjnej prędkości odczytu do 560 MB/s oraz zapisu do 530 MB/s. To sprawia, że zarówno profesjonaliści, jak i zwykli użytkownicy mogą cieszyć się płynną wymianą danych oraz niezwykłą wydajnością w codziennych zadaniach i bardziej wymagających operacjach, takich jak edycja zdjęć czy filmów w wysokiej rozdzielczości.

Dysk SAMSUNG 870 Evo 1TB SSD

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
4
Dysk KIOXIA Exceria 480GB SSD

Dysk KIOXIA Exceria 480GB SSD

SPRAWDŹ CENĘ

Dysk Kioxia Exceria 480GB SSD oferuje dużą przestrzeń 480 GB, umożliwiającą przechowywanie obszernych danych i korzystanie z zaawansowanych gier.

Format: 2.5
Rodzaj dysku: SSD
Rodzaj dysku: Wewnętrzny
Dysk SSD pełni nie tylko funkcję przechowywania plików, ale również przyspiesza uruchamianie systemu i korzystanie z zasobów komputera. Kioxia Exceria 480GB SSD oferuje 480 GB przestrzeni, co pozwala na przechowywanie dużej ilości danych, od plików biurowych po zaawansowane gry. Dodatkowo, taka pojemność jest wystarczająca do amatorskiej obróbki multimediów, a w razie potrzeby można rozszerzyć przestrzeń za pomocą pamięci zewnętrznej. Dysk ten korzysta z interfejsu SATA III, co ułatwia jego instalację i zapewnia kompatybilność z większością komputerów osobistych.

Dysk KIOXIA Exceria 480GB SSD

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Jaki dysk SSD wybrać?

Wybór odpowiedniego dysku SSD może być kluczowy dla poprawy wydajności Twojego komputera. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się nie tylko pojemnością, ale także technologią, prędkością odczytu i zapisu oraz ceną. Najważniejszymi kryteriami wyboru są: typ złącza, pojemność, prędkość oraz marka.

Typ złącza to pierwsza kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Najpopularniejsze są dyski SSD z interfejsem SATA III, które oferują prędkości do 600 MB/s. Dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są dyski NVMe, które korzystają z interfejsu PCIe i mogą osiągać prędkości nawet do 3500 MB/s. Warto również zwrócić uwagę na kompatybilność z płytą główną komputera, aby uniknąć problemów z instalacją.

Pojemność dysku SSD to kolejny istotny aspekt. Dla przeciętnego użytkownika, który korzysta z komputera do przeglądania internetu, pracy biurowej i okazjonalnego grania, wystarczający może być dysk o pojemności 256 GB. Jednak dla osób, które przechowują duże ilości danych, takich jak filmy, zdjęcia czy gry, lepszym wyborem będą dyski o pojemności 512 GB lub nawet 1 TB.

Prędkość odczytu i zapisu to parametry, które bezpośrednio wpływają na wydajność komputera. Dyski SSD z wyższymi prędkościami odczytu i zapisu pozwalają na szybsze uruchamianie systemu operacyjnego, aplikacji oraz gier. Warto zwrócić uwagę na te parametry, zwłaszcza jeśli planujesz korzystać z komputera do bardziej wymagających zadań, takich jak edycja wideo czy obróbka grafiki.

Marka również ma znaczenie. Renomowani producenci, tacy jak Samsung, Crucial, Kingston czy Western Digital, oferują produkty wysokiej jakości, które są bardziej niezawodne i objęte dłuższą gwarancją. Warto zainwestować w dysk SSD od sprawdzonego producenta, aby mieć pewność, że będzie on działał bezawaryjnie przez długi czas.

Dlaczego warto kupić dysk SSD?

Ranking dysków SSD. Najlepsze modele

Ranking dysków SSD. Najlepsze modele

Zakup dysku SSD to inwestycja, która przynosi wiele korzyści, zarówno pod względem wydajności, jak i komfortu użytkowania komputera. Najważniejszą zaletą dysków SSD jest ich szybkość. W porównaniu do tradycyjnych dysków HDD, dyski SSD oferują znacznie wyższe prędkości odczytu i zapisu danych, co przekłada się na szybsze uruchamianie systemu operacyjnego, aplikacji oraz gier. Dzięki temu codzienna praca na komputerze staje się bardziej płynna i efektywna.
Niezawodność to kolejny argument przemawiający za zakupem dysku SSD. Dyski SSD nie posiadają ruchomych części, co sprawia, że są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Tradycyjne dyski HDD, które korzystają z wirujących talerzy i głowic, są bardziej narażone na awarie spowodowane wstrząsami czy upadkami. Dyski SSD są również bardziej odporne na zużycie, co oznacza, że mogą działać bezawaryjnie przez dłuższy czas.
Cisza i energooszczędność to kolejne zalety dysków SSD. Brak ruchomych części sprawia, że dyski SSD pracują bezgłośnie, co jest szczególnie istotne dla osób, które cenią sobie cichą pracę komputera. Ponadto, dyski SSD zużywają mniej energii niż tradycyjne dyski HDD, co może przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd oraz wydłużenia czasu pracy na baterii w laptopach.
Kompaktowe rozmiary dysków SSD to kolejny atut. Dzięki mniejszym wymiarom, dyski SSD mogą być łatwo zamontowane w ultrabookach, mini-PC czy innych urządzeniach o ograniczonej przestrzeni. To sprawia, że są one bardziej wszechstronne i mogą być stosowane w różnych typach komputerów.
Lepsza wydajność w grach to kolejny powód, dla którego warto zainwestować w dysk SSD. Szybsze prędkości odczytu i zapisu danych przekładają się na krótsze czasy ładowania gier oraz płynniejszą rozgrywkę. Dla graczy, którzy cenią sobie komfort i szybkość działania, dysk SSD jest niemalże niezbędnym elementem wyposażenia komputera.

Jak dbać o kondycję dysku SSD?

Dbanie o kondycję dysku SSD jest kluczowe, aby zapewnić jego długowieczność i optymalną wydajność. Regularne aktualizacje firmware to jeden z najważniejszych kroków, które można podjąć. Producenci często wydają aktualizacje, które poprawiają stabilność, wydajność i bezpieczeństwo dysków SSD. Aktualizacje te mogą również zawierać poprawki błędów, które mogą wpływać na żywotność dysku.
Kolejnym istotnym aspektem jest unikanie pełnego zapełnienia dysku. Dyski SSD działają najefektywniej, gdy mają pewną ilość wolnego miejsca. Zaleca się, aby zawsze pozostawić co najmniej 10-20% wolnej przestrzeni. Pełne zapełnienie dysku może prowadzić do spadku wydajności i skrócenia jego żywotności, ponieważ kontroler SSD musi wykonywać więcej operacji zapisu i kasowania.
Regularne wykonywanie kopii zapasowych to kolejny kluczowy element dbania o dysk SSD. Chociaż dyski SSD są bardziej niezawodne niż tradycyjne dyski HDD, nadal mogą ulec awarii. Regularne kopie zapasowe danych zapewniają, że w razie awarii nie stracisz ważnych plików. Można to zrobić za pomocą różnych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych, zarówno w chmurze, jak i na zewnętrznych nośnikach.
Optymalizacja systemu operacyjnego również ma znaczenie. Na przykład, w systemie Windows można wyłączyć funkcję indeksowania plików, która może niepotrzebnie obciążać dysk SSD. Warto również upewnić się, że funkcja TRIM jest włączona. TRIM pomaga w zarządzaniu nieużywanymi blokami danych, co z kolei poprawia wydajność i żywotność dysku.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest monitorowanie stanu zdrowia dysku za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Narzędzia takie jak CrystalDiskInfo czy Samsung Magician pozwalają na bieżąco śledzić parametry dysku, takie jak temperatura, ilość zapisanych danych czy stan komórek pamięci. Dzięki temu można szybko zareagować na ewentualne problemy i podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec awarii.

Jak dyski SSD sprawdzają się w grach?

Dyski SSD zrewolucjonizowały świat gier komputerowych, oferując znacznie lepszą wydajność w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD. Szybsze czasy ładowania to jedna z najbardziej zauważalnych korzyści. Gry, które wcześniej mogły ładować się przez kilka minut, teraz uruchamiają się w kilka sekund. To nie tylko poprawia komfort gry, ale również pozwala na szybsze przechodzenie między poziomami i scenami, co jest szczególnie ważne w grach z otwartym światem.
Płynność rozgrywki to kolejny aspekt, w którym dyski SSD mają przewagę. Dzięki szybszemu dostępowi do danych, gry mogą ładować tekstury i inne zasoby w locie, co minimalizuje zacięcia i spadki klatek na sekundę (FPS). Jest to szczególnie istotne w grach o wysokiej intensywności graficznej, gdzie każda milisekunda opóźnienia może wpłynąć na jakość rozgrywki.
Instalacja i aktualizacje gier również przebiegają znacznie szybciej na dyskach SSD. Gry stają się coraz większe, a ich instalacja na tradycyjnych dyskach HDD może trwać bardzo długo. Dyski SSD skracają ten czas, co jest dużym plusem dla graczy, którzy chcą jak najszybciej zacząć grać. Ponadto, aktualizacje i patche, które często są niezbędne do poprawnego działania gry, również instalują się szybciej.
Redukcja hałasu i ciepła to dodatkowe korzyści, które mogą być mniej oczywiste, ale równie ważne. Dyski SSD nie mają ruchomych części, co oznacza, że są cichsze i generują mniej ciepła niż tradycyjne dyski HDD. To może być szczególnie korzystne w długich sesjach gamingowych, gdzie nadmierne ciepło może wpływać na wydajność systemu.
Wreszcie, większa niezawodność dysków SSD sprawia, że są one idealnym wyborem dla graczy. Dyski SSD są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, co jest ważne, jeśli często przenosisz swój komputer lub laptop. Dzięki temu możesz być pewien, że twoje gry i dane są bezpieczne, nawet w przypadku upadku czy wstrząsów.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór odpowiedniego dysku SSD zależy od wielu czynników, takich jak wydajność, pojemność, cena oraz zastosowanie. Warto zwrócić uwagę na różne typy dysków SSD, takie jak SATA, NVMe czy PCIe, które oferują różne poziomy wydajności. Dyski NVMe i PCIe są zazwyczaj szybsze, ale również droższe, co sprawia, że są idealne dla użytkowników wymagających najwyższej wydajności, takich jak gracze czy profesjonaliści zajmujący się obróbką wideo. Z kolei dyski SATA są bardziej przystępne cenowo i nadal oferują znaczną poprawę w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD.
Wybór najlepszego dysku SSD to inwestycja, która może znacząco poprawić wydajność i komfort pracy z komputerem. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne zrozumienie swoich potrzeb i dostępnych opcji, aby dokonać najlepszego możliwego wyboru.

Autor artykułu

Autor artykułu

Zbyszek Adamski

Konstruktor dużych maszyn. Po godzinach pasjonat podkręcania komputerów gamingowych. Fan gier i mocnej muzyki.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są główne różnice między dyskami SSD a HDD?

Dyski SSD (Solid State Drive) i HDD (Hard Disk Drive) różnią się przede wszystkim technologią przechowywania danych. Dyski SSD wykorzystują pamięć flash, co oznacza, że nie mają ruchomych części. Dzięki temu są znacznie szybsze, bardziej odporne na wstrząsy i zużywają mniej energii. Dyski HDD natomiast opierają się na wirujących talerzach magnetycznych i głowicach odczytujących, co sprawia, że są wolniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jednakże, HDD są zazwyczaj tańsze i oferują większe pojemności w porównaniu do SSD.

Czy warto inwestować w dysk SSD do starszego komputera?

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

Dysk CRUCIAL MX500 500GB SSD

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

Dysk GOODRAM CX400 512GB SSD

Dysk SAMSUNG 870 Evo 1TB SSD

Dysk SAMSUNG 870 Evo 1TB SSD

Dysk KIOXIA Exceria 480GB SSD

Dysk KIOXIA Exceria 480GB SSD