Okapy kuchenne. Jaki okap wybrać?

Okapy kuchenne. Jaki okap wybrać?

6 min czytania

Aktualizacja: 20 czerwca 2024

Wybór odpowiedniego okapu kuchennego to kluczowy element w projektowaniu funkcjonalnej i estetycznej kuchni. Okap nie tylko pomaga w utrzymaniu czystości powietrza, ale również wpływa na komfort gotowania. Warto zatem dokładnie przemyśleć, jaki model będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom okapów kuchennych oraz ich zaletom i wadom.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Rodzaje okapów kuchennych

Kluczowe cechy okapów kuchennych

Jak dobrać okap do kuchni?

Montaż i konserwacja okapów kuchennych

Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny okap kuchenny?

Podsumowanie

Opinie

Rodzaje okapów kuchennych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okapów kuchennych, które różnią się między sobą konstrukcją, sposobem montażu oraz funkcjonalnością.

Okapy kominowe: to jedne z najpopularniejszych modeli, które montuje się bezpośrednio nad kuchenką. Charakteryzują się one dużą wydajnością i efektywnością w usuwaniu zapachów oraz pary wodnej. Ich design często stanowi ważny element dekoracyjny kuchni, co sprawia, że są chętnie wybierane przez osoby ceniące estetykę.

Okapy podszafkowe: to kolejna kategoria, która cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w mniejszych kuchniach. Montowane są one pod szafkami kuchennymi, co pozwala zaoszczędzić miejsce i zachować spójność aranżacji wnętrza. Choć są zazwyczaj mniej wydajne niż okapy kominowe, to ich kompaktowe rozmiary i dyskretny wygląd sprawiają, że są idealnym rozwiązaniem do małych przestrzeni.

Okapy wyspowe: to modele przeznaczone do montażu nad wyspami kuchennymi. Są one zazwyczaj większe i bardziej wydajne, co pozwala na skuteczne usuwanie zapachów i pary wodnej z całej kuchni. Ich nowoczesny design i możliwość montażu w centralnym punkcie kuchni sprawiają, że stanowią one nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny element wyposażenia.

Okapy teleskopowe: to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na wysuwanie i chowanie okapu w zależności od potrzeb. Montowane są one zazwyczaj w szafkach kuchennych, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki swojej elastyczności i dyskretnemu wyglądowi, okapy teleskopowe są idealnym wyborem dla osób ceniących nowoczesne i praktyczne rozwiązania.

Kluczowe cechy okapów kuchennych

Wybór odpowiedniego okapu kuchennego może być kluczowy dla komfortu i funkcjonalności Twojej kuchni. Jedną z najważniejszych cech, na którą warto zwrócić uwagę, jest wydajność okapu, czyli ilość powietrza, jaką urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Wydajność ta jest zazwyczaj mierzona w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Dla standardowej kuchni o powierzchni 10-15 m² zaleca się okap o wydajności co najmniej 300-500 m³/h. W przypadku większych kuchni warto rozważyć modele o wyższej wydajności, aby skutecznie usuwać zapachy i opary.
Kolejną istotną cechą jest poziom hałasu generowany przez okap. Warto zwrócić uwagę na to, aby urządzenie pracowało cicho, zwłaszcza jeśli kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią. Poziom hałasu jest mierzony w decybelach (dB) i zazwyczaj wynosi od 40 do 70 dB. Modele o niższym poziomie hałasu są bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu.
Rodzaj filtrów stosowanych w okapie to kolejny ważny aspekt. Okapy mogą być wyposażone w filtry węglowe, które pochłaniają zapachy, oraz filtry metalowe, które zatrzymują tłuszcz. Filtry węglowe wymagają regularnej wymiany, natomiast filtry metalowe można myć i używać wielokrotnie. Warto zwrócić uwagę na łatwość dostępu do filtrów oraz ich konserwację, co może znacząco wpłynąć na wygodę użytkowania okapu.
Nie można również zapomnieć o designie i estetyce okapu. Okap powinien harmonijnie komponować się z resztą kuchni, dlatego dostępne są różne style i wykończenia, od nowoczesnych, minimalistycznych modeli ze stali nierdzewnej, po bardziej klasyczne, drewniane wykończenia. Wybór odpowiedniego designu może podkreślić charakter Twojej kuchni i uczynić ją bardziej atrakcyjną wizualnie.
Okap GÖTZE & JENSEN VH260KM

Okap GÖTZE & JENSEN VH260KM

SPRAWDŹ CENĘ

Okap kominowy GÖTZE & JENSEN VH260KM skutecznie usuwa zapachy i parę wodną, ożywiając wnętrze każdej kuchni. Trzy stopnie regulacji mocy oraz łatwe sterowanie zapewniają wygodę użytkowania, a zmywalny filtr aluminiowy dba o czystość powietrza.

Głębokość (cm): 37
Szerokość (cm): 59.6
Rodzaj okapu: Kominowy
Poziom hałasu (dB): 60
Kupno okapu kominowego GÖTZE & JENSEN VH260KM to doskonała decyzja, która przyniesie wiele korzyści każdemu użytkownikowi. Produkt ten skutecznie usuwa opary i zapachy powstające podczas gotowania, co sprawia, że jest nieodzownym elementem każdej kuchni. Dzięki swojej szerokości 59,6 cm idealnie pasuje nad standardową płytę kuchenną. Może działać w dwóch trybach – wyciągu, jeśli jest podłączony do wentylacji, oraz pochłaniacza, gdy używany jest z filtrem węglowym CF001M, co gwarantuje skuteczne oczyszczenie powietrza z zapachów i pary wodnej.

Okap GÖTZE & JENSEN VH260KM

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Jak dobrać okap do kuchni?

Dobór odpowiedniego okapu do kuchni zależy od kilku kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Pierwszym krokiem jest określenie rodzaju okapu, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Na rynku dostępne są różne typy okapów, takie jak okapy kominowe, wyspowe, podszafkowe oraz teleskopowe. Okapy kominowe są montowane na ścianie i charakteryzują się dużą wydajnością, co czyni je idealnym wyborem do większych kuchni. Okapy wyspowe są przeznaczone do montażu nad wyspą kuchenną i często stanowią centralny punkt kuchni. Okapy podszafkowe i teleskopowe są bardziej dyskretne i idealnie nadają się do mniejszych kuchni, gdzie przestrzeń jest ograniczona.
Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość okapu. Okap powinien być co najmniej tak szeroki jak płyta grzewcza, nad którą jest zamontowany. Standardowe szerokości okapów to 60 cm, 90 cm oraz 120 cm. Wybór odpowiedniej szerokości zapewni skuteczne pochłanianie oparów i zapachów. Warto również zwrócić uwagę na wysokość montażu okapu, która powinna wynosić około 65-75 cm nad płytą grzewczą, aby zapewnić optymalną efektywność.
System wentylacji to kolejny kluczowy element, który należy uwzględnić. Okapy mogą działać w trybie wyciągu lub recyrkulacji. Tryb wyciągu wymaga podłączenia do przewodu kominowego, co pozwala na odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku. Jest to najbardziej efektywny sposób usuwania zapachów i wilgoci. Tryb recyrkulacji, z kolei, polega na przefiltrowaniu powietrza przez filtry węglowe i metalowe, a następnie jego powrocie do kuchni. Jest to rozwiązanie stosowane w przypadku braku możliwości podłączenia do przewodu kominowego.
Energooszczędność okapu to kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę. Nowoczesne okapy są wyposażone w energooszczędne silniki oraz oświetlenie LED, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia, która jest oznaczona literami od A+++ (najbardziej energooszczędne) do D (najmniej energooszczędne).
Na koniec, funkcje dodatkowe mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania okapu. Wiele nowoczesnych modeli oferuje funkcje takie jak automatyczne włączanie i wyłączanie, czujniki jakości powietrza, zdalne sterowanie za pomocą pilota czy aplikacji mobilnej. Te dodatkowe funkcje mogą uczynić korzystanie z okapu bardziej intuicyjnym i wygodnym, dostosowując jego pracę do Twoich indywidualnych potrzeb.

Montaż i konserwacja okapów kuchennych

Okapy kuchenne. Jaki okap wybrać?

Okapy kuchenne. Jaki okap wybrać?

Montaż okapu kuchennego to kluczowy etap, który wpływa na jego efektywność i długowieczność. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na wysokość montażu. Okap powinien być zamontowany na odpowiedniej wysokości nad płytą grzewczą – zazwyczaj jest to od 65 do 75 cm dla płyt gazowych i od 50 do 70 cm dla płyt elektrycznych. Zbyt niskie zamontowanie może prowadzić do przegrzewania się urządzenia, natomiast zbyt wysokie – do obniżenia jego efektywności w pochłanianiu oparów.
Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie podłączenie do wentylacji. W przypadku okapów kominowych, ważne jest, aby przewód wentylacyjny był jak najkrótszy i miał jak najmniej zakrętów, co minimalizuje straty ciśnienia i zwiększa wydajność urządzenia. W przypadku okapów recyrkulacyjnych, należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów węglowych, które odpowiadają za pochłanianie zapachów.
Konserwacja okapu kuchennego jest równie ważna jak jego montaż. Regularne czyszczenie filtrów metalowych, które zatrzymują tłuszcz, jest niezbędne do utrzymania wysokiej wydajności urządzenia. Filtry te można myć ręcznie lub w zmywarce, co znacznie ułatwia ich konserwację. Czyszczenie obudowy okapu również nie powinno być pomijane – tłuszcz i kurz osadzające się na powierzchni mogą wpływać na estetykę i funkcjonalność urządzenia. Warto również co jakiś czas sprawdzać stan przewodów wentylacyjnych i ewentualnie usuwać z nich nagromadzone zanieczyszczenia.

Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny okap kuchenny?

Wybór odpowiedniego okapu kuchennego to kluczowy element wyposażenia każdej kuchni. Nowoczesne okapy kuchenne oferują szereg funkcji, które znacząco poprawiają komfort użytkowania oraz efektywność pracy w kuchni. Oto kilka najważniejszych funkcji, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nowoczesnego okapu kuchennego:

Wydajność ssania: jedną z najważniejszych cech okapu kuchennego jest jego wydajność ssania. Powinna być dostosowana do wielkości kuchni, aby skutecznie usuwać opary, dym i nieprzyjemne zapachy. Nowoczesne okapy oferują różne poziomy mocy, które można regulować w zależności od potrzeb.

Filtry przeciwtłuszczowe i węglowe: okapy wyposażone w filtry przeciwtłuszczowe i węglowe skutecznie zatrzymują tłuszcze i neutralizują zapachy. Filtry przeciwtłuszczowe, zazwyczaj metalowe, można łatwo wyjąć i umyć, co zapewnia ich długotrwałą efektywność. Filtry węglowe są szczególnie ważne w przypadku okapów pracujących w trybie recyrkulacji.

Tryb recyrkulacji i odprowadzania powietrza na zewnątrz: nowoczesne okapy mogą pracować w dwóch trybach: odprowadzania powietrza na zewnątrz oraz recyrkulacji. Wybór trybu zależy od możliwości instalacyjnych w kuchni. Tryb odprowadzania powietrza na zewnątrz jest bardziej efektywny, natomiast recyrkulacja jest łatwiejsza do zainstalowania, zwłaszcza w mieszkaniach.

Cicha praca: hałas generowany przez okap może być uciążliwy, dlatego nowoczesne modele wyposażone są w technologie redukcji hałasu. Warto zwrócić uwagę na poziom głośności okapu, zwłaszcza jeśli kuchnia jest otwarta na salon lub jadalnię.

Sterowanie dotykowe i zdalne: intuicyjne sterowanie to kolejny atut nowoczesnych okapów. Modele z dotykowymi panelami sterowania są nie tylko łatwe w obsłudze, ale także estetycznie prezentują się w nowoczesnych kuchniach. Niektóre okapy oferują również zdalne sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej.

Oświetlenie LED: dobre oświetlenie przestrzeni roboczej jest niezwykle ważne. Okapy kuchenne wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED zapewniają jasne i równomierne oświetlenie płyty grzewczej, co ułatwia gotowanie i poprawia komfort pracy w kuchni.

Automatyczne wykrywanie pary: funkcja automatycznego wykrywania pary to zaawansowana technologia, która zwiększa efektywność okapu. Czujniki automatycznie dostosowują moc ssania do ilości pary i dymu w kuchni, co zapewnia optymalną wydajność i oszczędność energii.

Design i materiały wykończeniowe: nowoczesne okapy kuchenne to nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka. Dostępne są w różnych stylach i wykończeniach, takich jak stal nierdzewna, szkło czy aluminium, co pozwala dopasować je do wystroju każdej kuchni.

Wybierając nowoczesny okap kuchenny, warto zwrócić uwagę na szereg funkcji, które zwiększą komfort użytkowania i efektywność pracy urządzenia. Wydajność ssania, filtry, tryby pracy, cicha praca, intuicyjne sterowanie, oświetlenie LED, automatyczne wykrywanie pary oraz design to kluczowe aspekty, które powinny wpływać na naszą decyzję. Dzięki odpowiedniemu okapowi kuchennemu gotowanie stanie się przyjemniejsze i bardziej komfortowe.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego okapu kuchennego to decyzja, która wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak rodzaj płyty grzewczej, układ kuchni, a także indywidualne preferencje estetyczne. Okapy kominowe są idealne dla osób, które mają możliwość podłączenia urządzenia do przewodu wentylacyjnego i cenią sobie wysoką wydajność. Okapy recyrkulacyjne natomiast sprawdzą się w kuchniach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do wentylacji, a ich zaletą jest łatwość montażu i możliwość umieszczenia w dowolnym miejscu.
Montaż i konserwacja okapu to kluczowe aspekty, które wpływają na jego efektywność i długowieczność. Prawidłowe zamontowanie urządzenia na odpowiedniej wysokości oraz regularne czyszczenie filtrów i obudowy zapewnią jego niezawodną pracę przez wiele lat. Inwestycja w wysokiej jakości okap to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i komfortu użytkowników kuchni.
Podsumowując, wybór okapu kuchennego powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Niezależnie od wybranego modelu, regularna konserwacja i prawidłowy montaż są kluczowe dla jego efektywności. Dzięki temu okap będzie nie tylko funkcjonalnym, ale i estetycznym elementem każdej kuchni.

Autor artykułu

Autor artykułu

Tomek Nowacki

Fan technologii i wszelakiej maści gadżetów. Były pracownik jednego z większych sklepów RTV/AGD w Polsce.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Okap GÖTZE & JENSEN VH260KM

Okap GÖTZE & JENSEN VH260KM