Jak sformatować pendrive na Windows?

Jak sformatować pendrive na Windows?

7 min czytania

Aktualizacja: 23 czerwca 2024

Formatowanie pendrive'a na systemie Windows może wydawać się skomplikowane, ale jest to proces, który można łatwo przeprowadzić, jeśli zna się odpowiednie kroki. W tym artykule przedstawimy, jak to zrobić krok po kroku. Dzięki temu będziesz mógł szybko i bezproblemowo przygotować swój pendrive do ponownego użycia. Pamiętaj, że formatowanie usunie wszystkie dane z urządzenia, więc upewnij się, że masz kopię zapasową ważnych plików.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Przygotowanie do formatowania

Metody formatowania pendrive'a

Wybór systemu plików w pendrive

Krok po kroku: Formatowanie pendrive'a

Błędy podczas formatowania

Podsumowanie

Opinie

Przygotowanie do formatowania

Zanim przystąpisz do formatowania pendrive'a, warto upewnić się, że masz wszystkie niezbędne informacje i narzędzia. Sprawdź, czy pendrive jest prawidłowo podłączony do komputera i czy system go rozpoznaje. Warto również zamknąć wszystkie programy, które mogą korzystać z danych na pendrive'ie, aby uniknąć problemów podczas formatowania. Zaleca się również sprawdzenie, czy na pendrive'ie nie ma żadnych ważnych plików, które mogłyby zostać utracone. Jeśli masz pewność, że wszystko jest gotowe, możesz przystąpić do kolejnych kroków.

Metody formatowania pendrive'a

Formatowanie pendrive'a w systemie Windows można przeprowadzić na kilka różnych sposobów, w zależności od preferencji użytkownika oraz dostępnych narzędzi. Jednym z najprostszych i najczęściej używanych sposobów jest skorzystanie z Eksploratora plików. Aby to zrobić, wystarczy podłączyć pendrive do komputera, otworzyć Eksplorator plików, kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę pendrive'a i wybrać opcję Formatuj. W oknie, które się pojawi, można wybrać system plików, rozmiar jednostki alokacji oraz opcję szybkiego formatowania. Po dokonaniu wyboru wystarczy kliknąć Start, aby rozpocząć proces formatowania.
Inną metodą jest użycie Zarządzania dyskami. To narzędzie oferuje bardziej zaawansowane opcje zarządzania dyskami i partycjami. Aby z niego skorzystać, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę Ten komputer na pulpicie lub w menu Start, a następnie wybrać Zarządzaj. W oknie Zarządzanie komputerem należy przejść do sekcji Zarządzanie dyskami. Tam można znaleźć pendrive, kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Formatuj. To narzędzie pozwala również na tworzenie i usuwanie partycji, co może być przydatne w bardziej zaawansowanych scenariuszach.
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników dostępne są również narzędzia wiersza poleceń, takie jak Diskpart. Aby skorzystać z Diskpart, należy otworzyć wiersz poleceń z uprawnieniami administratora, wpisać diskpart i nacisnąć Enter. Następnie, w interfejsie Diskpart, można użyć komend takich jak list disk, select disk, clean, create partition primary i format fs=ntfs quick (lub inny system plików) do zarządzania i formatowania pendrive'a. Ta metoda jest bardziej skomplikowana, ale oferuje pełną kontrolę nad procesem formatowania.

Wybór systemu plików w pendrive

Jak sformatować pendrive na Windows?

Jak sformatować pendrive na Windows?

Wybór odpowiedniego systemu plików jest kluczowy dla optymalnego działania pendrive'a. Najczęściej używane systemy plików to FAT32, exFAT i NTFS. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.
FAT32 jest jednym z najstarszych i najbardziej kompatybilnych systemów plików. Jest obsługiwany przez praktycznie wszystkie systemy operacyjne, w tym Windows, macOS, Linux, a także różne urządzenia multimedialne i konsole do gier. Jednak FAT32 ma pewne ograniczenia, takie jak maksymalny rozmiar pliku wynoszący 4 GB i maksymalny rozmiar partycji wynoszący 8 TB. Te ograniczenia mogą być problematyczne, jeśli planujesz przechowywać na pendrive duże pliki, takie jak filmy w wysokiej rozdzielczości.
exFAT to nowszy system plików, który został zaprojektowany z myślą o usunięciu ograniczeń FAT32. exFAT obsługuje pliki większe niż 4 GB i nie ma ograniczeń co do rozmiaru partycji. Jest również szeroko kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi, chociaż starsze wersje systemów mogą wymagać dodatkowych aktualizacji lub sterowników. exFAT jest idealnym wyborem, jeśli planujesz używać pendrive'a do przechowywania dużych plików i chcesz zachować szeroką kompatybilność.
NTFS to system plików używany domyślnie przez systemy Windows. Oferuje zaawansowane funkcje, takie jak obsługa uprawnień plików, szyfrowanie, kompresja i dziennikowanie, co zwiększa bezpieczeństwo i integralność danych. NTFS nie ma ograniczeń co do rozmiaru plików ani partycji, co czyni go idealnym wyborem do przechowywania dużych ilości danych. Jednak NTFS ma ograniczoną kompatybilność z innymi systemami operacyjnymi. Na przykład, macOS może tylko odczytywać dane z dysków NTFS, ale nie może na nie zapisywać bez dodatkowego oprogramowania.

Krok po kroku: Formatowanie pendrive'a

Formatowanie pendrive'a na systemie Windows jest procesem prostym, ale wymaga kilku kroków, aby upewnić się, że wszystko przebiega bez problemów. Pierwszym krokiem jest podłączenie pendrive'a do komputera. Upewnij się, że urządzenie jest prawidłowo rozpoznane przez system operacyjny. Możesz to sprawdzić, otwierając Ten komputer lub Mój komputer i szukając ikony pendrive'a w sekcji Urządzenia i dyski.
Drugim krokiem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę pendrive'a i wybranie opcji Formatuj. Pojawi się nowe okno dialogowe, w którym będziesz mógł wybrać różne opcje formatowania. System plików to jedna z najważniejszych opcji, które musisz wybrać. Najczęściej używane systemy plików to FAT32, exFAT i NTFS. FAT32 jest najbardziej kompatybilny z różnymi urządzeniami, ale ma ograniczenie wielkości plików do 4 GB. exFAT nie ma tego ograniczenia i jest również szeroko kompatybilny. NTFS jest bardziej zaawansowany, ale może nie działać na wszystkich urządzeniach.
Trzecim krokiem jest wybór opcji Szybkie formatowanie lub pełnego formatowania. Szybkie formatowanie jest znacznie szybsze, ale nie usuwa danych w sposób nieodwracalny. Pełne formatowanie trwa dłużej, ale jest bardziej gruntowne i usuwa wszystkie dane w sposób, który utrudnia ich odzyskanie. Po wybraniu odpowiednich opcji, kliknij przycisk Start, aby rozpocząć proces formatowania. Pamiętaj, że formatowanie usunie wszystkie dane z pendrive'a, więc upewnij się, że masz kopię zapasową ważnych plików.
Czwartym krokiem jest monitorowanie procesu formatowania. W zależności od wybranych opcji i pojemności pendrive'a, proces ten może zająć od kilku sekund do kilku minut. Po zakończeniu formatowania, system Windows wyświetli komunikat informujący o pomyślnym zakończeniu operacji. Teraz możesz bezpiecznie odłączyć pendrive'a lub zacząć go używać do przechowywania nowych danych.
Pendrive KINGSTON DataTraveler Exodia

Pendrive KINGSTON DataTraveler Exodia

SPRAWDŹ CENĘ

Kingston DataTraveler Exodia M oferuje szybki transfer danych dzięki interfejsowi USB 3.2 Gen 1, co umożliwia wygodne przechowywanie i dostęp do plików.

Pojemność (GB): 64
Interfejs: USB 3.0
Kingston DataTraveler® Exodia™ M to pamięć USB, która dzięki interfejsowi USB 3.2 Gen 1 zapewnia szybki i wygodny dostęp do danych na różnych urządzeniach, takich jak komputery przenośne i stacjonarne, monitory oraz inny sprzęt elektroniczny. Produkt ten umożliwia błyskawiczny transfer i przechowywanie różnorodnych plików, w tym dokumentów, muzyki oraz filmów. Dostępny jest w wielu stylowych wersjach kolorystycznych oraz różnych pojemnościach – sięgających nawet 256 GB.

Pendrive KINGSTON DataTraveler Exodia

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Pendrive SANDISK Ultra Dual Drive Go

Pendrive SANDISK Ultra Dual Drive Go

SPRAWDŹ CENĘ

Pendrive SANDISK Ultra Dual Drive Go to wszechstronne urządzenie, które łączy w sobie złącza USB-A i USB-C, umożliwiając łatwe przenoszenie plików między różnymi urządzeniami.

Pojemność (GB): 128
Interfejs: USB 3.0,USB typ C
Maksymalna prędkość (MB/s): 400 odczytu
Kupując SanDisk Ultra Dual Drive Go 128GB, zyskujesz wszechstronne narzędzie do przenoszenia danych między urządzeniami USB typu C i typu A. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zapisać zdjęcia z wakacji, czy przenieść dane służbowe, ten pendrive umożliwia łatwe i szybkie przenoszenie plików między smartfonami, tabletami i komputerami. Dzięki niemu szybko zwolnisz miejsce na swoim smartfonie, a także automatycznie utworzysz kopie zapasowe ważnych danych, co pozwoli Ci zabezpieczyć zdjęcia, filmy, muzykę, dokumenty i kontakty. Ponadto, SanDisk Ultra Dual Drive Go posiada obrotową konstrukcję chroniącą złącza oraz praktyczne uszko do przyczepienia do kluczy, dzięki czemu możesz mieć go zawsze przy sobie.

Pendrive SANDISK Ultra Dual Drive Go

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Błędy podczas formatowania

Podczas formatowania pendrive'a na systemie Windows mogą wystąpić różne błędy, które uniemożliwiają zakończenie procesu. Jednym z najczęstszych problemów jest komunikat o błędzie informujący, że dysk jest chroniony przed zapisem. Aby rozwiązać ten problem, można spróbować usunąć ochronę przed zapisem za pomocą edytora rejestru. Otwórz Uruchom (klawisz Windows + R), wpisz regedit i naciśnij Enter. Przejdź do ścieżki `HKEYLOCALMACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies`. Jeśli nie ma klucza StorageDevicePolicies, utwórz go. Następnie utwórz nową wartość DWORD o nazwie WriteProtect i ustaw jej wartość na 0.
Innym częstym problemem jest błąd informujący, że system Windows nie był w stanie dokończyć formatowania. W takim przypadku warto spróbować sformatować pendrive za pomocą narzędzia Zarządzanie dyskami. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój komputer lub Ten komputer, wybierz Zarządzaj, a następnie Zarządzanie dyskami. Znajdź pendrive na liście dysków, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Formatuj. Wybierz odpowiedni system plików (np. NTFS lub exFAT) i kliknij OK.
Jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatów, można spróbować użyć narzędzi firm trzecich do formatowania pendrive'a. Programy takie jak HP USB Disk Storage Format Tool czy Rufus mogą okazać się pomocne w sytuacjach, gdy standardowe narzędzia systemowe zawodzą. Pamiętaj jednak, aby pobierać oprogramowanie tylko z zaufanych źródeł, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z malware.
W skrajnych przypadkach, gdy żadne z powyższych rozwiązań nie działa, pendrive może być fizycznie uszkodzony. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup nowego urządzenia, zwłaszcza jeśli pendrive był intensywnie używany przez dłuższy czas. Regularne tworzenie kopii zapasowych ważnych danych może pomóc uniknąć utraty informacji w przypadku awarii nośnika.

Podsumowanie

Formatowanie pendrive'a na systemie Windows to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednimi wskazówkami staje się prosty i intuicyjny. Formatowanie jest nie tylko sposobem na usunięcie wszystkich danych z urządzenia, ale także na przygotowanie go do współpracy z różnymi systemami operacyjnymi i urządzeniami. Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do formatowania należy zabezpieczyć wszystkie ważne dane, ponieważ proces ten jest nieodwracalny i prowadzi do całkowitego usunięcia zawartości pendrive'a.

Autor artykułu

Autor artykułu

Darek Kowalczyk

Programista aplikacji mobilnych. Uwielbia smartfony, góry i długie piesze wędrówki. Pasjonat fotografii mobilnej.

Najczęściej zadawane pytania

Pendrive nie jest rozpoznawany

Czasami zdarza się, że podłączony pendrive nie jest rozpoznawany przez system Windows. Może to być frustrujące, ale istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby rozwiązać ten problem. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy problem nie leży po stronie portu USB. Spróbuj podłączyć pendrive do innego portu USB na komputerze. Jeśli to nie pomoże, warto sprawdzić, czy pendrive działa na innym komputerze. Jeśli na innym urządzeniu również nie jest rozpoznawany, możliwe, że pendrive jest uszkodzony.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy pendrive jest widoczny w Menedżerze urządzeń. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój komputer lub Ten komputer, wybierz Zarządzaj, a następnie Menedżer urządzeń. W sekcji Stacje dysków lub Urządzenia przenośne powinien być widoczny pendrive. Jeśli jest tam widoczny, ale nadal nie jest rozpoznawany, spróbuj zaktualizować sterowniki. Kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwę pendrive'a i wybierz Aktualizuj sterownik.

Jeśli pendrive nadal nie jest rozpoznawany, warto sprawdzić, czy jest widoczny w Zarządzaniu dyskami. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój komputer lub Ten komputer, wybierz Zarządzaj, a następnie Zarządzanie dyskami. Jeśli pendrive jest widoczny, ale nie ma przypisanej litery dysku, kliknij prawym przyciskiem myszy na pendrive i wybierz Zmień literę dysku i ścieżki. Przypisz nową literę dysku i sprawdź, czy pendrive jest teraz rozpoznawany.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Pendrive KINGSTON DataTraveler Exodia

Pendrive KINGSTON DataTraveler Exodia

Pendrive SANDISK Ultra Dual Drive Go

Pendrive SANDISK Ultra Dual Drive Go