Jaki wzmacniacz sygnału WiFi? Który repeater kupić?

Jaki wzmacniacz sygnału WiFi? Który repeater kupić?

6 min czytania

Aktualizacja: 18 czerwca 2024

W dzisiejszych czasach stabilne i szybkie połączenie internetowe jest niezbędne w każdym domu i biurze. Niestety, nie zawsze możemy cieszyć się pełnym zasięgiem WiFi w każdym zakątku naszego mieszkania. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą wzmacniacze sygnału WiFi, znane również jako repeatery.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Czym jest wzmacniacz sygnału WiFi?

Rodzaje wzmacniaczy sygnału WiFi

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wzmacniacza sygnału WiFi?

Jak zainstalować wzmacniacz sygnału WiFi?

Podsumowanie

Opinie

Czym jest wzmacniacz sygnału WiFi?

Wzmacniacz sygnału WiFi, często nazywany repeaterem, to urządzenie, które rozszerza zasięg istniejącej sieci bezprzewodowej. Działa na zasadzie odbierania sygnału WiFi z routera i retransmitowania go w obszarach, gdzie sygnał jest słaby lub nieosiągalny. Dzięki temu możemy cieszyć się lepszym zasięgiem w miejscach, gdzie wcześniej były problemy z połączeniem, takich jak piwnice, ogrody czy odległe pokoje.
Repeatery WiFi są szczególnie przydatne w dużych domach lub biurach, gdzie sygnał z jednego routera nie jest w stanie pokryć całej powierzchni. Warto zwrócić uwagę na to, że wzmacniacze sygnału mogą działać na różnych częstotliwościach, takich jak 2.4 GHz i 5 GHz. Wybór odpowiedniego pasma może znacząco wpłynąć na jakość i prędkość połączenia.
Podczas wyboru wzmacniacza sygnału WiFi warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Przede wszystkim, przepustowość urządzenia, która określa maksymalną prędkość transmisji danych. Kolejnym ważnym aspektem jest kompatybilność z naszym routerem oraz łatwość konfiguracji. Niektóre modele oferują dodatkowe funkcje, takie jak porty Ethernet, które mogą być przydatne w niektórych sytuacjach.
Warto również zastanowić się nad zasięgiem wzmacniacza, czyli obszarem, który jest w stanie pokryć sygnałem. W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać urządzenie o większym lub mniejszym zasięgu. Pamiętajmy, że umiejscowienie repeatera ma kluczowe znaczenie dla jego efektywności – najlepiej umieścić go w miejscu, gdzie sygnał z routera jest jeszcze stosunkowo silny, ale już zaczyna słabnąć.
Zakup TP-LINK DualBand AC1200 (RE305) to doskonała decyzja, jeśli chcesz wyeliminować martwe strefy w swoim zasięgu Wi-Fi. Dzięki temu wzmacniaczowi możesz cieszyć się silnym i stabilnym sygnałem w każdym zakątku domu, co jest szczególnie przydatne w pomieszczeniach oddalonych od routera. TP-LINK DualBand AC1200 (RE305) zapewnia łączność na urządzeniach takich jak tablet, smartfon czy komputer, niezależnie od lokalizacji w budynku. Urządzenie obsługuje dwa zakresy częstotliwości (2,4 i 5 GHz), oferując łączną prędkość do 1,2 Gb/s, co sprawia, że oglądanie filmów, przesyłanie strumieniowe i granie w gry online staje się płynne i komfortowe.

Wzmacniacz Sieci TP-LINK RE305

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Wzmacniacz sieci XIAOMI Mi Range

Wzmacniacz sieci XIAOMI Mi Range

SPRAWDŹ CENĘ

Dzięki wzmacniaczowi sygnału Wi-Fi XIAOMI poprawisz wydajność i zasięg internetu w całym domu, nawet w trudno dostępnych miejscach. Urządzenie zapewnia szybki i stabilny internet o prędkości 300 Mb/s dla wielu urządzeń.

Złącza: Brak
Antena: Zewnętrzna - 2 szt.
Częstotliwość pracy (GHz): 2.4
Prędkość transmisji (Mb/s): 300
XIAOMI Wi-Fi Range Extender Pro znacząco podnosi jakość i zasięg internetu bezprzewodowego w Twoim domu. Urządzenie to pozwala na szybsze granie i płynne oglądanie filmów, eliminując problem długiego buforowania. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu z routerem, wzmacnia sygnał i rozszerza go nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak łazienki, balkony czy sypialnie. Zapewnia stabilny i szybki internet dla szerokiej gamy urządzeń, w tym laptopów, tabletów, smartfonów, konsol do gier oraz telewizorów Smart TV.

Wzmacniacz Sieci XIAOMI Mi Range

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Wzmacniacz sieci ASUS RP-AX58

Wzmacniacz sieci ASUS RP-AX58

SPRAWDŹ CENĘ
Opis produktu

RP-AX58 zapewnia szybki i stabilny internet w każdym zakątku domu, eliminując problemy z zasięgiem. Dzięki technologii AiMesh pokrywa cały dom jedną siecią, a elastyczne zarządzanie umożliwia dostosowanie Wi-Fi do indywidualnych potrzeb.

Antena: Wewnętrzna - 2 szt.
Prędkość transmisji (Mb/s): 3000
Częstotliwość pracy (GHz): 2.4,5
Złącza: RJ-45 10/100/1000 (LAN) - 1 szt.
Inwestycja w RP-AX58 może znacząco poprawić jakość Twojej sieci Wi-Fi, eliminując problemy z zasięgiem i stabilnością połączenia w całym domu. Dzięki temu nowoczesnemu extenderowi, możesz cieszyć się płynnym streamingiem wideo, graniem online oraz pracą zdalną bez zakłóceń. RP-AX58 zwiększa zasięg sieci nawet do 204 m kw., pokrywając cały dom i ogród. AiMesh pozwala na łatwe rozszerzenie istniejącej sieci Wi-Fi, tworząc jednolitą i stabilną sieć bez potrzeby zmiany nazwy lub hasła.

Wzmacniacz Sieci ASUS RP-AX58

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Rodzaje wzmacniaczy sygnału WiFi

Wzmacniacze sygnału WiFi, znane również jako repeatery, występują w różnych formach, z których każda ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Repeater to najprostszy typ wzmacniacza, który odbiera sygnał WiFi z routera i retransmituje go, zwiększając zasięg sieci. Jest to idealne rozwiązanie dla małych mieszkań lub domów, gdzie sygnał musi pokonać tylko kilka ścian.
Access Point to bardziej zaawansowane urządzenie, które nie tylko wzmacnia sygnał, ale również może działać jako punkt dostępowy, tworząc nową sieć WiFi. Access Pointy są często używane w większych domach lub biurach, gdzie istnieje potrzeba stworzenia kilku punktów dostępowych, aby zapewnić równomierne pokrycie sygnałem.
Mesh System to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, składające się z kilku urządzeń, które współpracują ze sobą, tworząc jednolitą sieć WiFi. Mesh Systemy są idealne dla dużych domów lub biur, gdzie tradycyjne repeatery mogą nie wystarczyć. Dzięki technologii mesh, urządzenia automatycznie przełączają się między punktami dostępowymi, zapewniając płynne i nieprzerwane połączenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wzmacniacza sygnału WiFi?

Jaki wzmacniacz sygnału WiFi? Który repeater kupić?

Jaki wzmacniacz sygnału WiFi? Który repeater kupić?

Wybierając wzmacniacz sygnału WiFi, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mogą znacząco wpłynąć na jakość i wydajność sieci. Zasięg to jeden z najważniejszych czynników. Upewnij się, że wybrany repeater jest w stanie pokryć obszar, który chcesz objąć sygnałem. Warto również sprawdzić, czy urządzenie obsługuje najnowsze standardy WiFi, takie jak WiFi 6, które oferują lepszą wydajność i większą przepustowość.
Prędkość transmisji to kolejny istotny aspekt. Wzmacniacze sygnału WiFi różnią się pod względem maksymalnej prędkości, jaką mogą osiągnąć. Jeśli planujesz korzystać z sieci do streamingu wideo w wysokiej rozdzielczości lub gier online, wybierz urządzenie o wyższej prędkości transmisji.
Łatwość instalacji i konfiguracji to kolejny ważny czynnik. Niektóre wzmacniacze sygnału WiFi oferują proste, intuicyjne interfejsy, które umożliwiają szybkie i łatwe skonfigurowanie urządzenia. Inne mogą wymagać bardziej zaawansowanej wiedzy technicznej. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak porty Ethernet, które mogą być przydatne do podłączenia urządzeń przewodowych, czy funkcje bezpieczeństwa, takie jak WPA3, które zapewniają lepszą ochronę sieci.
Cena również odgrywa istotną rolę. Wzmacniacze sygnału WiFi dostępne są w różnych przedziałach cenowych, od budżetowych modeli po zaawansowane systemy mesh. Przed zakupem warto zastanowić się, jakie funkcje są dla nas najważniejsze i ile jesteśmy gotowi wydać na urządzenie. Pamiętaj, że droższe modele często oferują lepszą wydajność i więcej funkcji, ale nie zawsze są konieczne do spełnienia podstawowych potrzeb.

Jak zainstalować wzmacniacz sygnału WiFi?

Instalacja wzmacniacza sygnału WiFi może wydawać się skomplikowana, ale w rzeczywistości jest to proces stosunkowo prosty i szybki. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Wzmacniacz powinien być umieszczony w miejscu, gdzie sygnał WiFi jest jeszcze stosunkowo silny, ale zaczyna słabnąć. Idealnie, powinno to być w połowie drogi między routerem a obszarem, gdzie sygnał jest najsłabszy. Ważne jest, aby unikać umieszczania wzmacniacza w miejscach, gdzie sygnał jest już bardzo słaby, ponieważ nie będzie on w stanie efektywnie go wzmocnić.
Kolejnym krokiem jest podłączenie wzmacniacza do źródła zasilania i skonfigurowanie go za pomocą aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej. Większość nowoczesnych wzmacniaczy sygnału WiFi oferuje intuicyjne interfejsy, które prowadzą użytkownika krok po kroku przez proces konfiguracji. W przypadku niektórych modeli, takich jak TP-Link RE650, wystarczy nacisnąć przycisk WPS na routerze i wzmacniaczu, aby automatycznie skonfigurować połączenie. Warto również zwrócić uwagę na aktualizacje oprogramowania. Regularne aktualizacje mogą poprawić wydajność i stabilność połączenia, dlatego warto sprawdzać, czy producent udostępnił nowe wersje firmware'u.
Ostatnim krokiem jest testowanie połączenia. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu wzmacniacza, warto przeprowadzić testy prędkości w różnych miejscach w domu, aby upewnić się, że sygnał WiFi jest równomiernie rozłożony. Można to zrobić za pomocą aplikacji mobilnych, takich jak Speedtest by Ookla, które pozwalają na szybkie i łatwe sprawdzenie prędkości połączenia. Jeśli wyniki testów są zadowalające, można uznać instalację za zakończoną. W przeciwnym razie, warto spróbować przestawić wzmacniacz w inne miejsce i ponownie przeprowadzić testy.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego wzmacniacza sygnału WiFi zależy od wielu czynników, takich jak wielkość przestrzeni, którą chcesz pokryć, przepustowość Twojego internetu oraz specyficzne potrzeby użytkowników. Warto zwrócić uwagę na standard WiFi, który obsługuje urządzenie, oraz na dodatkowe funkcje, które mogą znacząco poprawić komfort użytkowania. Instalacja wzmacniacza jest zazwyczaj prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a nowoczesne modele oferują intuicyjne interfejsy i szybkie metody konfiguracji. Chociaż wzmacniacze mogą nieznacznie obniżyć prędkość internetu, wybór modelu o wyższej przepustowości i nowszym standardzie może zminimalizować te straty. Wreszcie, warto rozważyć, czy wzmacniacz sygnału WiFi jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojej sytuacji, czy może lepszym wyborem byłby system mesh, który oferuje bardziej zaawansowane i jednolite pokrycie sieci.

Autor artykułu

Autor artykułu

Tomek Nowacki

Fan technologii i wszelakiej maści gadżetów. Były pracownik jednego z większych sklepów RTV/AGD w Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Czy wzmacniacz sygnału WiFi obniża prędkość internetu?

Wzmacniacze sygnału WiFi mogą nieznacznie obniżyć prędkość internetu, ponieważ działają na zasadzie odbierania i ponownego przesyłania sygnału. Jednak nowoczesne modele, zwłaszcza te obsługujące technologię dual-band (2.4 GHz i 5 GHz), minimalizują ten efekt. Warto również zwrócić uwagę na przepustowość urządzenia oraz jego standard WiFi (np. WiFi 5, WiFi 6), które mają bezpośredni wpływ na wydajność. Wybierając repeater o wyższej przepustowości i nowszym standardzie, można zminimalizować potencjalne straty prędkości.

Czy każdy wzmacniacz sygnału WiFi będzie kompatybilny z moim routerem?

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Wzmacniacz sieci TP-LINK RE305

Wzmacniacz sieci TP-LINK RE305

Wzmacniacz sieci XIAOMI Mi Range

Wzmacniacz sieci XIAOMI Mi Range

Wzmacniacz sieci ASUS RP-AX58

Wzmacniacz sieci ASUS RP-AX58