Przenośne grzejniki, farelki. Co wybrać?

Przenośne grzejniki, farelki. Co wybrać?

6 min czytania

Aktualizacja: 20 czerwca 2024

Wybór odpowiedniego przenośnego grzejnika może być kluczowy dla komfortu cieplnego w Twoim domu, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością i efektywnością energetyczną. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom przenośnych grzejników, aby pomóc Ci dokonać świadomego wyboru.

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Rodzaje przenośnych grzejników

Farelki – co warto wiedzieć?

Porównanie przenośnych grzejników i farelek

Jak wybrać odpowiedni grzejnik dla siebie?

Podsumowanie

Opinie

Rodzaje przenośnych grzejników

Przenośne grzejniki można podzielić na kilka głównych kategorii, z których każda ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Grzejniki olejowe są jednymi z najpopularniejszych, ponieważ oferują długotrwałe i równomierne ciepło. Działają na zasadzie podgrzewania oleju wewnątrz urządzenia, który następnie oddaje ciepło do otoczenia. Są one ciche i efektywne, ale potrzebują więcej czasu na osiągnięcie pełnej mocy grzewczej.
Grzejniki konwektorowe to kolejna popularna opcja. Działają na zasadzie konwekcji, czyli naturalnego przepływu powietrza. Powietrze ogrzewa się wewnątrz urządzenia i unosi się, co powoduje cyrkulację ciepła w pomieszczeniu. Są one szybkie w działaniu i często wyposażone w termostaty, co pozwala na precyzyjne kontrolowanie temperatury. Jednakże, mogą być mniej efektywne w dużych pomieszczeniach.
Grzejniki ceramiczne to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety grzejników konwektorowych i olejowych. Wykorzystują one elementy ceramiczne do szybkiego nagrzewania, co sprawia, że są one bardzo efektywne energetycznie. Dodatkowo, wiele modeli posiada funkcje oscylacji, co pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Są one również bezpieczne, ponieważ elementy grzewcze są zazwyczaj dobrze izolowane.
Farelka to małe, przenośne urządzenie, które jest idealne do szybkiego ogrzewania małych pomieszczeń. Działają na zasadzie wentylatora, który przepuszcza powietrze przez element grzewczy. Są one bardzo szybkie w działaniu i łatwe w użyciu, ale mogą być głośne i mniej efektywne energetycznie w porównaniu do innych typów grzejników. Farelek jest idealny do krótkotrwałego użycia, na przykład w łazience czy małym biurze.
Każdy z tych typów grzejników ma swoje unikalne zalety i wady, dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje potrzeby przed dokonaniem zakupu. Efektywność energetyczna, szybkość nagrzewania, bezpieczeństwo i koszt eksploatacji to kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę. Wybierając odpowiedni model, możesz zapewnić sobie komfort cieplny na długie lata.

Farelki – co warto wiedzieć?

Przenośne grzejniki, farelki. Co wybrać?

Przenośne grzejniki, farelki. Co wybrać?

Farelki, znane również jako termowentylatory, to popularne urządzenia grzewcze, które zyskały uznanie dzięki swojej kompaktowej budowie i szybkiemu nagrzewaniu pomieszczeń. Działają na zasadzie przepływu powietrza przez element grzewczy, który następnie jest wydmuchiwany do pomieszczenia. Dzięki temu farelki są w stanie w krótkim czasie podnieść temperaturę w małych i średnich pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać, że ich efektywność może być ograniczona w większych przestrzeniach.
Jednym z kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze farelki, jest moc urządzenia. Standardowe modele oferują moc w zakresie od 1000 do 2000 W, co pozwala na dostosowanie intensywności grzania do indywidualnych potrzeb. Warto również zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak termostat, który umożliwia utrzymanie stałej temperatury, oraz tryb oscylacji, który zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.
Bezpieczeństwo użytkowania farelek to kolejny istotny aspekt. Wiele nowoczesnych modeli wyposażonych jest w zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz funkcję automatycznego wyłączania w przypadku przewrócenia urządzenia. Dzięki temu farelki są nie tylko efektywne, ale również bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Warto również zwrócić uwagę na poziom hałasu generowanego przez urządzenie, zwłaszcza jeśli planujemy używać farelki w sypialni lub biurze.

Porównanie przenośnych grzejników i farelek

Przenośne grzejniki i farelki to dwa różne typy urządzeń grzewczych, które mają swoje unikalne zalety i wady. Przenośne grzejniki często działają na zasadzie konwekcji lub promieniowania podczerwonego, co sprawia, że są bardziej efektywne w długoterminowym ogrzewaniu większych pomieszczeń. Z kolei farelki, dzięki swojej mobilności i szybkiemu nagrzewaniu, są idealne do krótkotrwałego podnoszenia temperatury w mniejszych przestrzeniach.
Jednym z głównych kryteriów wyboru między przenośnym grzejnikiem a farelką jest efektywność energetyczna. Przenośne grzejniki, zwłaszcza te z technologią podczerwieni, mogą być bardziej energooszczędne, ponieważ bezpośrednio ogrzewają obiekty i osoby w pomieszczeniu, a nie powietrze. Farelki natomiast mogą zużywać więcej energii, zwłaszcza jeśli są używane przez dłuższy czas, ponieważ muszą stale pracować, aby utrzymać ciepło.
Kolejnym aspektem jest mobilność i łatwość użytkowania. Farelki są zazwyczaj lżejsze i bardziej kompaktowe, co ułatwia ich przenoszenie z jednego pomieszczenia do drugiego. Przenośne grzejniki mogą być cięższe i większe, ale często oferują więcej funkcji, takich jak programowalne termostaty, piloty zdalnego sterowania czy tryby oszczędzania energii. Warto również zwrócić uwagę na koszt zakupu i eksploatacji. Farelki są zazwyczaj tańsze w zakupie, ale mogą generować wyższe koszty eksploatacyjne, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu.
Wybór między przenośnym grzejnikiem a farelką zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Jeśli potrzebujemy szybkiego i tymczasowego źródła ciepła w małych pomieszczeniach, farelka może być idealnym rozwiązaniem. Natomiast dla długoterminowego i bardziej efektywnego ogrzewania większych przestrzeni, przenośny grzejnik może okazać się lepszym wyborem.
Grzejnik GÖTZE & JENSEN FH400

Grzejnik GÖTZE & JENSEN FH400

SPRAWDŹ CENĘ

Grzejnik ceramiczny GÖTZE & JENSEN FH400 (2000W) oferuje dwa poziomy grzania i termostat dla idealnej temperatury oraz ochrony przed przegrzaniem. Zintegrowana rączka ułatwia przenoszenie, a stabilna podstawa gwarantuje bezpieczne użytkowanie.

Rodzaj: Ceramiczny
Max. moc (W): 2000
Poziomy grzania: 2
Wymiary (mm): 262 na 185 na 155
Zakup Grzejnika ceramicznego GÖTZE & JENSEN FH400 o mocy 2000W może znacząco poprawić komfort cieplny w Twoim domu. Urządzenie oferuje dwa poziomy grzania oraz wbudowany termostat, co umożliwia precyzyjne dostosowanie temperatury do własnych potrzeb i jednocześnie chroni przed przegrzaniem. Dzięki zintegrowanej rączce, grzejnik można łatwo przenosić w dowolne miejsce, a stabilna podstawa zwiększa bezpieczeństwo podczas użytkowania. Te cechy sprawiają, że jest to praktyczny i bezpieczny wybór do każdego domu.

Grzejnik GÖTZE & JENSEN FH400

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Ktoś właśnie kupił ten produkt
Grzejnik ceramiczny SETTI+ SFH600

Grzejnik ceramiczny SETTI+ SFH600

SPRAWDŹ CENĘ

Grzejnik ceramiczny SETTI+ SFH600 zapewnia przyjemne ciepło dzięki ceramicznemu elementowi grzejnemu i cichej pracy, idealnej na noc. Urządzenie oferuje trzy tryby pracy oraz możliwość zdalnego sterowania przez pilota, panel dotykowy lub aplikację SETTI+, co gwarantuje wygodę i elastyczność.

Rodzaj: Ceramiczny
Liczba poziomów grzania: 3
Wymiary (WxSxG) (mm): 423 na 130 na 130
Zakup grzejnika ceramicznego SETTI+ SFH600 to doskonała inwestycja na chłodne jesienne i zimowe dni. Dzięki wysokiej mocy maksymalnej wynoszącej 2000 W oraz ceramicznemu elementowi grzejnemu, urządzenie efektywnie ogrzewa pomieszczenia w zakresie temperatur od 15 do 40°C, co eliminuje obawy o zmarznięcie. Cicha praca grzejnika umożliwia jego bezproblemowe użycie w sypialni czy pokoju dziecka, nawet w nocy. Dodatkowo, dzięki 12-godzinnemu timerowi, można zaplanować jego działanie, by cieszyć się ciepłem od razu po powrocie do domu.

Grzejnik Ceramiczny SETTI+ SFH600

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo
Termowentylator MILLA HOME MFH102

Termowentylator MILLA HOME MFH102

SPRAWDŹ CENĘ

Termowentylator MILLA HOME MFH102 oferuje zarówno funkcję grzania zimą, jak i nawiewu chłodnego powietrza latem, co czyni go uniwersalnym urządzeniem na każdą porę roku. Dzięki mocy 2000 W jest idealny do małych i średnich pomieszczeń, a wbudowany uchwyt ułatwia jego przenoszenie.

Kolor: Biały
Max. moc (W): 2000
Liczba poziomów grzania: 2
Element grzejny: Grzałka spiralna
Zakup Termowentylatora MILLA HOME MFH102 to inwestycja, która przyniesie wiele korzyści przez cały rok. W zimie urządzenie będzie niezawodnym dodatkowym źródłem ciepła, a w lecie posłuży jako nawiew chłodnego powietrza. Dzięki maksymalnej mocy 2000 W, termowentylator jest idealnym rozwiązaniem do małych i średnich pomieszczeń. Przenoszenie sprzętu jest wyjątkowo wygodne dzięki wbudowanemu uchwytowi na górze urządzenia.

Termowentylator MILLA HOME MFH102

MediaExpert
RTV Euro AGD
Ceneo

Jak wybrać odpowiedni grzejnik dla siebie?

Wybór odpowiedniego przenośnego grzejnika zależy od wielu czynników, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji. Przede wszystkim, moc grzewcza urządzenia jest kluczowym parametrem. Moc grzejnika powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzać. Zasada jest prosta: im większe pomieszczenie, tym większa moc grzejnika będzie potrzebna. Standardowo przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni potrzeba około 100 W mocy grzewczej. Warto jednak pamiętać, że izolacja budynku oraz inne źródła ciepła mogą wpłynąć na te wyliczenia.
Kolejnym istotnym aspektem jest rodzaj grzejnika. Na rynku dostępne są różne typy przenośnych grzejników, takie jak grzejniki olejowe, konwektorowe, ceramiczne czy halogenowe. Grzejniki olejowe są znane z długiego czasu nagrzewania, ale również długiego utrzymywania ciepła, co czyni je idealnymi do długotrwałego ogrzewania. Grzejniki konwektorowe działają szybciej, ale ich efektywność może być niższa w dużych pomieszczeniach. Grzejniki ceramiczne oferują szybkie i efektywne ogrzewanie, a halogenowe są świetne do punktowego ogrzewania małych przestrzeni.
Nie można zapomnieć o funkcjach dodatkowych, które mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania. Wiele nowoczesnych grzejników wyposażonych jest w termostaty, które pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury, oraz timery, które umożliwiają programowanie czasu pracy urządzenia. Funkcje takie jak automatyczne wyłączanie w przypadku przewrócenia czy przegrzania zwiększają bezpieczeństwo użytkowania. Warto również zwrócić uwagę na poziom hałasu generowanego przez grzejnik, zwłaszcza jeśli planujemy używać go w sypialni lub biurze.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego przenośnego grzejnika zależy od wielu czynników, takich jak moc grzewcza, rodzaj grzejnika oraz dostępne funkcje dodatkowe. Moc grzewcza powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, a rodzaj grzejnika do specyficznych potrzeb użytkownika. Grzejniki olejowe są idealne do długotrwałego ogrzewania, konwektorowe do szybkiego nagrzewania, ceramiczne do efektywnego ogrzewania, a halogenowe do punktowego ogrzewania małych przestrzeni. Funkcje dodatkowe takie jak termostaty, timery, automatyczne wyłączanie i niski poziom hałasu mogą znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
Podsumowując, wybór przenośnego grzejnika powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Inwestycja w odpowiedni grzejnik może przynieść nie tylko komfort cieplny, ale również oszczędności energetyczne i zwiększone bezpieczeństwo. Warto zatem poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z dostępnymi opcjami i wybrać urządzenie, które najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Autor artykułu

Autor artykułu

Tomek Nowacki

Fan technologii i wszelakiej maści gadżetów. Były pracownik jednego z większych sklepów RTV/AGD w Polsce.

Opinie

A_To_Benek

2 dni temu

Bardzo fajny temat! Dzięki za ten serwis dużo się można dowiedzieć i wiadomo co potem kupić :)

kasix9

1 dzień temu

kupiłam dobre żelazko, mąż kupił super TV. Prawdziwe rankingi produktów od dawna korzystam. Dziękujemy!

dorotka87

2 godziny temu

ja też :D

warka_dariusz

8 godzin temu

dodajcie proszę więcej rankingów TV i narzędzi?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych użytkowników.

Powiązane produkty

Grzejnik GÖTZE & JENSEN FH400

Grzejnik GÖTZE & JENSEN FH400

Grzejnik ceramiczny SETTI+ SFH600

Grzejnik ceramiczny SETTI+ SFH600

Termowentylator MILLA HOME MFH102

Termowentylator MILLA HOME MFH102